Akaryakıtta 'marker kopyalandı' şüphesi

TÜRKİYE’DE, kaçak akaryakıt ile mücadele kapsamında 2007 yılı başında uygulamaya konulan ulusal marker, denetim birimlerinin adeta kabusu haline geldi.

Yapılan tüm denetimlerde, ulusal marker oranlarının gramına kadar ölçülere uygun çıkması denetim birimlerini şüphelendirdi. Bunun üzerine, kaçak akaryakıtı bırakıp, ulusal marker’ın peşine düşen denetim birimleri, marker’ın kopyalanıp kopyalanmadığını araştırıyor.

Sıcağa rağmen sapma yok

Kaçak akaryakıt satışlarını önlemesi beklenen ulusal marker, bundan üç yıl önce uygulamaya konulmuştu. Proje kapsamında, formülü TÜBİTAK tarafından geliştirilen marker, akaryakıta ekleniyor. Marker’sız olan ürünler ise kaçak akaryakıt kapsamına alınıyor. Ancak son dönemde yapılan tüm denetimlerde ve operasyonlarda, numune alınan akaryakıtlardaki marker oranları, mükemmellik düzeyinde ölçülere uygun çıktı. Maliye ve Emniyet birimlerinin verdiği bilgiye göre, sıcaklıktan veya kimyasal etkilerden dolayı ulusal marker oranında küçük sapmalar olması gerekiyor. Fakat bu sapmaların hiç birisi numune alınan akaryakıtlarda yaşanmadı. Bu durum, denetim elamanlarını şüphelendirdi. Bunun üzerine ulusal marker’ın kopyalanmış olabileceği şüphesi oluştu.

Şimdi, hem Maliye Bakanlığı hem de güvenlik birimleri çalışmalarını markerın üzerinde yoğunlaştırdı. Akaryakıt sektörünü denetleyen Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ise,q ulusal marker’da kopyalanma olmadığı görüşünü savunuyor. EPDK yetkilileri, ulusul marker’ın üretiminden, teslim edilmesine kadar geçen tüm aşamaların sıkı denetimden geçirildiğini bildirdi. Maliye Bakanlığı ve güvenlik birimleri ise, EPDK ile aynı görüşü paylaşmıyor. Bu arada ulusal marker uygulamasının ardından kayıtlı akaryakıt satışının artması bekleniyordu. Ancak akaryakıt tüketiminde sürekli düşüş yaşanıyor.