Buğdayda 10 yılın rekoru

Kosovada buğday üretiminde son 10 yılın rekoru bekleniyor. Kosova başbakanı hasat çalışmalarını yerinde inceledi, biçer-döver makinesine binip çiftçilere yardım etti.

Kosova ' daki tarım arazileri çok verimli olmasına rağmen savaştan sonra buğday üretiminde beklenilen seviye bir türlü yakalanamadı ve Kosova yılardır un ihtiyacını yabancı ülkelerden satın almaya mecbur kaldı. Ancak bu yıl hükümetin büyük çabası sonucunda buğday hasatında son 10 yılın rekoruna ulaşılmak üzere.

Kosova Başbakanı Haşim Taçi ve eşliğindeki heyet Liplan belediyesi yakınlarındaki arazileri ziyaret ederek hasat çalışmalarını yerinde inceledi. Başbakan Taçi bu sırada çiftçilere sembolik bir şekilde yardım etmek için biçer-dövere bindi ve 15 dakika buğday topladı.

Ardından açıklama yapan Haşim Taçi, son 10 yılın en Bereketli yılının yaşandığı için mutluluğunu belirterek, buğday hasatında rekora ulaşma yolunda olduklarını söyledi.

Haşim Taçi, 300 bin ton buğdayın toplanacağını bunun da Kosova ' nın buğday gereksiniminin yüzde 70 ' i oluşturduğunu vurguladı. Taçi, bu miktar buğdayla ekmek ve diğer un ürünlerin ucuzlanacağı müjdesini de verdi. Tarım Bakanlığı ise bu yılki hasat çalışmaları için çiftçilere yardım olarak 500 bin Euro ayırmıştı. Çiftçilere biçer-döverleri içinde hektar başına 100 Euro ödenek sağlandı.

Ynt: Buğdayda 10 yılın rekoru

kırmıtlık link=topic=45338.msg426709#msg426709 date=1310997199' Alıntı:
işler karma karışık olacak yaa pamuk ektık suan masrafımızı cıkartmayacak kadar dusmus bugdayda duşüşte ne ekelım arkadaş esrar mı :S
ben hırsızlık kursuna yazılcam varsa tabi.uzman olayımda villa soyarım ;D