Denizlili tekstilci Mehmet Varma, sigarayı bırakan çalışanlarına, 6 ay boyunca aylık 165 lira prim ödeyecek.

İrya Tekstil ' in sahibi Mehmet Varma, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda Türkiye ' de sigarayı bırakma konusunda etkin çalışmalar yürütüldüğünü belirtti.

Bu çerçevede kendisinin de fabrikasındaki 35 çalışanıyla toplantı yaparak, sigaranın yol açtığı sağlık problemlerine dikkati çektiğini ve sigarayı bırakacaklara destek olma kararı aldığını anlatan Varma, şunları kaydetti:

' ' Bu toplantıda sigarayı bırakmak isteyene gerekli desteği sağlama, ilaç kullanmak isteyen varsa onun giderini karşılama ve günlük 5,5 lira prim sözü verdim. Bu kampanyaya çalışanlarımızın eşlerinin de katılabileceğini söyledim. 17 personelle 3 personelimizin eşi bu kampanyaya dahil oldu. Böylece sayımız 20 ' ye ulaştı.

Şimdi kampanyaya katılan personelimize kişi başına günlük 5,5 liradan her ay 165 lira ' sigara bırakma primi ' vereceğiz. Prim ödemesi 6 ay sürecek. Bu süreçte ya da sonunda sigaraya yeniden başlayan olursa aldığı primi yasal faiziyle geri ödeyecek. Yeniden başlama süreci bir yılı geçerse sadece faiz kısmından vazgeçip aldığı pirim miktarını geri isteyeceğiz. ' '

Varma, sigaraya bırakma kararı alan çalışanlarının, diğer çalışanlara örnek olacağına inandığını, kokusuz ve dumansız ortamdan herkesin memnuniyet duyduğunu sözlerine ekledi.

Kampanyaya katılarak sigarayı bırakan Fidan Turan ise teşviğinden dolayı Varma ' ya teşekkür etti.

AA