'İsteyene 15 liradan canlı hayvan veririz'

TÜRKİYE Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TKEÜMB) Başkanı Bülent Tunç, et ve hayvan ithalatına da ‘Ramazan’da et fiyatlarının artacağı’ yönünde açıklama yaparak spekülasyon yaratanlara da karşı olduklarını belirterek, “Elimizde kesime hazır 1 milyon baş hayvan var.

İsteyene, kilosu 14.5-15 liradan istediği kadar hayvan verebiliriz” dedi. Tunç, et fiyatlarını düşürmek için hayvan ve et ithalatına izin verilmesinin, fiyatları düşürmediği gibi ithalatçının ve sanayicinin yüksek kârlar elde etmesini sağladığını, yerli üreticiyi de zarar ettirdiğini söyledi.

Sanayici ve ithalatçının çok ucuza ithal ettiği eti, yurtiçindeki geçerli fiyattan tüketiciye satarak yüksek kâr elde ettiğini öne süren Tunç, bu sanayicilerin, et ithalatındaki gümrük vergisinin yüzde 75’e çıkarılmasından sonra, ‘ithalat maliyetlerinin arttığı, yurtiçinde kesilecek hayvan bulunmadığı, bu nedenle Ramazan’da et fiyatlarının artacağı’ yönünde spekülatif açıklamalar yaptığını belirtti.

Yerli besici mal satamıyor

Sanayicilerin bu spekülatif açıklamaları üzerine, et ithalatındaki referans fiyatın 5 dolardan 3.5 dolara düşürüldüğünü, ayrıca kasaplık hayvan ithalatındaki verginin yüzde 30’dan yüzde 15’e indirilmesi için kararname hazırlandığını anlatan Tunç, şöyle devam etti:

“Bu düzenlemeler ile et ithalatında gümrük vergisinin yüzde 75’e çıkarılması nedeniyle ortaya çıkan maliyet artışı önlenmiş, ithal maliyeti düşürülmüş oldu. Bu haberin basında yer alması üzerine, ucuza ithalat yapmaya devam edebileceği için, tüccar yerli besiciden alımı durdurdu.

Son bir haftadır, yerli besici mal satamıyor. Piyasada 14 lira olan alım fiyatı, 13-13.5 liraya düştü. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte yaptığımız çalışmalara göre, yerli besi hayvanının maliyeti 15.8 lira. Daha önce EBK’dan kilosu 11 liraya besi hayvanı alan besici, 11-12 liraya yine EBK’ya hayvan satmak zorunda kaldı ve zarar etti.

Şimdi, ucuz ithalat devam ettiği için üretici mal satmakta zorlanıyor. Hayvan bulamadığını söyleyen tüccara, sanayiciye sesleniyorum, elimizde 1 milyon baş kesime hazır hayvan var. Kilosu 14.5-15 liradan, isteyene istediği kadar hayvanı istedikleri yere teslim ederiz.”

Öte yandan Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde, et ve tavuğa zam yapıldı. Daha önce kilosu 20 TL’den satılan kırmızı et, yapılan zamla birlikte 22 TL’ye yükselirken kilosu 3.5 TL olan tavuk ise 5 TL’den satılmaya başladı.

Zam yapmakta haklı olduklarını belirten kasaplar “Eskisi gibi canlı hayvan bulamıyoruz. Canlı hayvanların pahalı olması nedeniyle et fiyatlarında artış yapmak zorunda kaldık” dediler.

Ynt: 'İsteyene 15 liradan canlı hayvan veririz'

Ben zaten hiçbir celepten duymadım abi et 15 liradır diye ve de hiçbir kasaptan duymadım et 25 liradan aşagıdır diye bu ne adeletsizliktir ben hertürlü riski alayım ölüm hastalık vb gibi adam benimle aynı oranda kar etsin.Kasaplar odası üreticinin satış fiyatı olan 14-15 liraya laf edecegine gidip kasapların sattıgı 25-30 liraya laf etsinler...Et üreticide pahalı değil ama satıcıda pahalı...