BUĞDAY VE ARPADA VERİM ARTIRAN SIRADIŞI METOTLAR...

ok-*-s ok-*-s arkadaşlar hepimiz tarımla uğraşıyoruz ve girdilerimiz fazla hepimiz bir yerden duyduğu veya kendi uyguladığı ilginç sıradışı verim artırmaya yönelik ekim tekniği olabilir gübreleme olabilir kullanılan ilaç vitamin olabilir sıradışı değişik metetlarınız varsa burada paylaşalımm.ben ken di duyduğum ve uyguladığım birkaç metodu yazacağım sizde bişeyler eklerseniz iyi bir paylaşım olur. şimdiden yazan ve okuyan
herkse teşekkürler

Ynt: BUĞDAY VE ARPADA duğum VERİM ARTIRAN SIRADIŞI METOTLAR...

satocan58 link=topic=45493.msg428401#msg428401 date=1311617493' Alıntı:
Güzel bir konu. mihdara söyleyek konuyu sabitlesin...
sakın duymasın satılmış abi muhtar :D :D evet konu gayet mantıklı ben üç dört senedir üst gübresi olarak hümik ve çinko karışımı kullanıyordum be sene de black strong kullandım daha hastı başlayamadık biçer beklerken ramazan geldi hayırlısı

Ynt: BUĞDAY VE ARPADA VERİM ARTIRAN SIRADIŞI METOTLAR...

bu benim değil bir arkaşımın uyguladığı metot.. aynı cins üründe(bezostaja) diğer tarla komşularından dönüme 100kg kadar fazla ürün aldığını ve yıllardır uyguladıgını söyledi ' ' tarlayı ekerken buğdayları güneş ışığını arasına alacak şekilde değilde buğdayları güneş ışıgına T olacak şekilde ektiğini böylece hasattan önce gelişme döneminde yağmur az yağdığında ekinin diğerlerine göre daha az etkilendiği verimin de o ölçüde arttığını söyledi tabi meyilli tarla ince tarlalarda güne ışıgına ters ekim yapmak bazen zor oluyor ama ekimden önce kazayağını falan ekeceği şekle göre çekiyormuşşş...... :S

Gerçekten de güzel bir konu. Arpa ve buğday tarımında sıradan bilinenlerin dışında, tecrübe edilmiş başka yöntem ve metodlar,püf noktaları varsa,burada paylaşılması üyeler için son derece faydalı olacaktır.

tarlanın ikindi güneşine bakan kısımlarında toprak güneşi az görmeli.ters ekim kuraklıkm açısından avaantajlıdır.umut 71 arkadaş konuya kısmen deginmiş.topraaktaa yumurta ve daha büyük kesek olacak.ufalanmış topraktan kaçınılmalı.üst gübrenin ikiye bölünerek atılması. gib.

umut71 link=topic=45493.msg428405#msg428405 date=1311618112' Alıntı:
bu benim değil bir arkaşımın uyguladığı metot.. aynı cins üründe(bezostaja) diğer tarla komşularından dönüme 100kg kadar fazla ürün aldığını ve yıllardır uyguladıgını söyledi ' ' tarlayı ekerken buğdayları güneş ışığını arasına alacak şekilde değilde buğdayları güneş ışıgına T olacak şekilde ektiğini böylece hasattan önce gelişme döneminde yağmur az yağdığında ekinin diğerlerine göre daha az etkilendiği verimin de o ölçüde arttığını söyledi tabi meyilli tarla ince tarlalarda güne ışıgına ters ekim yapmak bazen zor oluyor ama ekimden önce kazayağını falan ekeceği şekle göre çekiyormuşşş...... :S

Bu yöntemi uygularken rüzgarın genelde estiği yönü de göz önüne alarak, rüzgarı da sıra aralarına gelecek şekilde ekim yapılması belkide yağışlar fazla olduğunda mantari hastalıkların önlenmesi bakımından daha da faydalı olabilir. Tabii ki bu durum,bu uygulama için uygun tarlalar için geçerlidir.

Arkadaşın dediği T ekiminde:) benim anladığım kuzey güney istikameti olacak öyle mi . Bir de şöyle bi yöntem olabilir mi. Ekimde denemedim ama kazayağı çekiminde devamlı öyle yapıyorum. Mehilli tarlalarda dikine değilde yanlayi ekilse daha faydalı olmaz mi. En azından kuvvetli yağmur olduğunda sıra aralarından akıp gitmez suyu yavaşlatır

bir internet sitesin de görmüştüm bu metodu arkadaşlar üniversitelerin tigemin birçok araştırmaları adaptaston denemeleri ve sayre bir sürü araştırmalar var işte bunlardan aklımda kalan bitanesii,,birçok parsele bölünmüş aynı toprak yapısına sahip alanlarda yapılmış konu bayaa uzun ama ben kısaca burada size anlatmaya çalışacam değişik ekim metotları denenerek en verimli hangisi ona bakılmış uygulama tokak ve tarm 92 arpaları kullanılarak deneme yapılmış parselinin birin de toprak beş altı santim sıyrılıp arpalar elle rastgele sıyrılan toprağa sacılmış sonra gübre aynı şekide saçılış ve tekrar toprakla kapatılmış birinde normal mibzerle normal ekim yapılmış birinde mibzerin tohum ve gübre ayarı yarıya düşürülüp önce normal ekilmiş sonra aynı parsel ekime 90dik (KARE ÇİZECEK) sekilde ekilmiş. başka parselde tohum ve gübre ayarı yine yarıya düşürülüp normal bi şekilde ekilmiş daha sonrada ekime 45 derece açı çizecek şekilde ikinci kez ekilmiş (baklava dilimi çizecek şekilde)..BİRÇOK denemeyi aynı anda yapmışlar bazı parselde tohumu metre kareye 300-400 bazılarından400-500 bazılarında 500- 600 dane gelecek şekilde yapmışlar.. sonuçta bizim uygulaya bileceğimiz hem başaktaki dane hem dekara verim bakımında benim çıkartığım sonuç ekime 45 derece açı çizecek şekilde (baklava dilimi ) yapılan ekimdir tabi bu iki defa yakıt yakmak oluyor ama sonuçlar orada yapılan deneme sonuçları gibi olursa dekara 100 kg dan fazla verim dolgun dane yüksek hektolitre vb kazaçlar oluyorr.. arkadaşlar daha detaylı bilgi için sitennin adresini çok aradım ama bulamıyorum bulunca buradan size yazarım (tarım dergisi diye bi siteidi ama tekrar armalarım da bulamadım)

t ekimden kasıt ekin baharda büyüdüğünde ikindi güneşi t çizecek şeki de(---------- buçizgiler güneş ise (ıııııııııı ) buçigilerde ekim sırası olmalıdır kıraç arazilerde ........ sonuç=(----ıııı) sanırım anlaşılmıştır...

çinko ile kaplama ; arkadaşlar tigem den alınan sertifikalı tohumlar çinko ve hasytalık için başka ilaçlarla kaplı oluyor buda daha kuvvetli kök daha iyi çimlenme sağlıyor.. tohumunuz sertifikalı değilde kendi tohumunuzdan ekelecekse hepiniz rastık ilacını (KIRMIZI olan) ve kurt ilacını atıyorsunuz(beyaz olan ) atıyorsunus ama birçogunuz bunları atarkaen tohumu hafif nemlen dirip toz çinko ilave ederse özellikle çinko oksit verim de ve gelişme aşamasın da çok faydasını görür maliyet fazla değil 1 kutu 25 tl civarı ve 1ton tohuma yetiyorrrr.. ben uyguluyorum memmunum,,, :8

İlgi çekici ve faydalı şeyler kapacağımız bir konu olmuş,arkadaşlar biz sulu tarım yapıyoruz ve buğday ekiyoruz bölgemiz ülkemizi baz alırsak buğday veriminde ilk sıralara gelir galiba,biz buğdayı pancar,mısır,yonca yada ayçiçeği yerine ekiyoruz anıza ekim yapmıyoruz ve dekar verimleri bu ürünlerden sonra ekilirse 800 kg ları geçiyor,bunlar içinde eniyi verimi önce yonca sonrada pancar yerinden alıyoruz yani anızla kıyaslandığında çoook verim farkı oluyor,buğday yada arpada en önemli faktör bu bence daha önce hangi ürünün ekildiği mesela mısır yerinde ayçiçeği çook harika oluyor sanki hayvan gübresi atılmuş gibi oluyor,ayçiçeği yerine mecbur kalmadıkça buğday ekmiyoruz ama yinede anızdan iyi verim alıyoruz (tabi kesinlikle ayçiçeği saplarını tarladan çıkarmıyoruz rototillerle toprağa karıştırıyoruz) bunların yanında ekinlere 2 güz suyu veriyoruz (toprak yapımız kalın hemen kaymak tabakası yapıyor,düzenli çıkış olması için 2 sulama) bu yıl çinko ve hümik asitte attık veim ve kalite artışı oldu kanımca,normal bahar sezonundada yağış olsa bile 4 kez sulama yapıyoruz ve bu önemli bence 33 nitratı başak döneminde atıyoruz (babam zamanında bi programda dinlemiş tarım profesöründen oda öyle diyormuş) sonuç yüksek buğday verimi.

hacimmet link=topic=45493.msg428436#msg428436 date=1311624146' Alıntı:
İlgi çekici ve faydalı şeyler kapacağımız bir konu olmuş,arkadaşlar biz sulu tarım yapıyoruz ve buğday ekiyoruz bölgemiz ülkemizi baz alırsak buğday veriminde ilk sıralara gelir galiba,biz buğdayı pancar,mısır,yonca yada ayçiçeği yerine ekiyoruz anıza ekim yapmıyoruz ve dekar verimleri bu ürünlerden sonra ekilirse 800 kg ları geçiyor,bunlar içinde eniyi verimi önce yonca sonrada pancar yerinden alıyoruz yani anızla kıyaslandığında çoook verim farkı oluyor,buğday yada arpada en önemli faktör bu bence daha önce hangi ürünün ekildiği mesela mısır yerinde ayçiçeği çook harika oluyor sanki hayvan gübresi atılmuş gibi oluyor,ayçiçeği yerine mecbur kalmadıkça buğday ekmiyoruz ama yinede anızdan iyi verim alıyoruz (tabi kesinlikle ayçiçeği saplarını tarladan çıkarmıyoruz rototillerle toprağa karıştırıyoruz) bunların yanında ekinlere 2 güz suyu veriyoruz (toprak yapımız kalın hemen kaymak tabakası yapıyor,düzenli çıkış olması için 2 sulama) bu yıl çinko ve hümik asitte attık veim ve kalite artışı oldu kanımca,normal bahar sezonundada yağış olsa bile 4 kez sulama yapıyoruz ve bu önemli bence 33 nitratı başak döneminde atıyoruz (babam zamanında bi programda dinlemiş tarım profesöründen oda öyle diyormuş) sonuç yüksek buğday verimi.
öncelikle konu icin tşk hacım başak suyunda yani gülden sonra 33 lük degilde üre kullan neden dersen başak zamanı azot gülteni yükseltir ve ayrıca toz demir kullan kilo olarak satılan bitkide azot demir fotosentezi hızlandırır daha diri koyu yeşil göze hoş gözüken reng olur hem bitkinin kendisi hemde dane rengi ben denedim kendi rekorumu kırdım belki bu site rekorunu kırmışımdır son suyunda üre ve demir şelatını deneme amaclı kullan ben 7.5 dekar bi yerde bunları denedim gülten ve protein degerlerini en kısı zamanda ölctürüp yazacam yanlız bunları atarsan atma hesabı var

anlş-*s anlş-*s anlş-*s anlş-*s arkadaşlar hepinize teşekklürler daha konu açılalı birkaç saat oldu ama şimdiden birçok arkadaş işimize yarayacak şeyler yazmış .... alk-*s alk-*s anlş-*s

umut71 link=topic=45493.msg428450#msg428450 date=1311627139' Alıntı:
anlş-*s anlş-*s anlş-*s anlş-*s arkadaşlar hepinize teşekklürler daha konu açılalı birkaç saat oldu ama şimdiden birçok arkadaş işimize yarayacak şeyler yazmış .... alk-*s alk-*s anlş-*s
ben bişeyler yazdım ama kırac bilgisi yok sulu tarım için gecerli

ayrıca hacım bizim burda bende dahail toros bugdayını misal dekara 20 kilo atacanya ilk önce ekim mübzerini 10 kiloya ayarlarla bi ekerler aynı şekilde birdaha ekerler enine ve boyuna 2 seferde ekerler ondan sonra ver gübreyi suyu tam senlik aslında

dolce viya kardeş ...sagol bizim arazi kıraç ama tarlaya mibzerla ekerken yarısını düz yarusını dik değil de hafif çapraz şekilde ekip deneyeceğim...verim li olacağını tahmin ediyorumm

Ürününüzün bereketli olması için önceden bildikleriniz, sonradan öğrendikleriniz, ney ne şekilde yapılacaksa yapın ama bunları yapmak için tarlanın başına gittiğinizde sakın ola ki Besmelesiz işe başlamayın. İlk adımın Besmele çekmek olduğunu hiçbir zaman unutmayın. noo*-*-

768 link=topic=45493.msg428458#msg428458 date=1311628955' Alıntı:
Ürününüzün bereketli olması için önceden bildikleriniz, sonradan öğrendikleriniz, ney ne şekilde yapılacaksa yapın ama bunları yapmak için tarlanın başına gittiğinizde sakın ola ki Besmelesiz işe başlamayın. İlk adımın Besmele çekmek olduğunu hiçbir zaman unutmayın. noo*-*-
dünya parayla degil dua ile dönüyor