Derinkuyu pompası

Arkadaşlar merhaba, derinkuyu pompası araştırması içindeyim. Kullanan arkadaşlar dik milli derinkuyu pompası mı, dalgıç pompayı mı tavsiye ederler. Elektrik sarfiyatı açısından ikisi arasında bir fark varmıdır, birinin diğerine üstünlükleri nedir, yardımınızı rica ediyorum.

Teşekkürler...

Ynt: Derinkuyu pompası

mrhb arkadaşlar şimdi olaya şöyle bir açıklık getirelim kullanacağınız kuyuya göre iş durumunuza göre deyişir bence su seviyeniz önemli 25 .30 .metreyekadar milli pompa gayet güzel işinizi görür hatta daha derin maliyet olarak aşağı yukarı sıfır fiyatları aynı
elektiriği dalgıç milliye göre yüzde yetmiş daha fazla yakar ama suyu daha fazla çıkartır
ikisininde birbirlerine artı ve eksileri var
yağmurlamada milli üç aşa beş yukarı atıyorum 90 tabancaya basar dalgıç 110 120 .tabancaya basar ama dalgıç milliye göre elektiriği fazla yakar yanma arıza açma korusu vardır
pompada arıza yapar fakat tamiri ucuz ve kolaydır benim şahsi kanaatim 20 senedir milli pompa kullanıyoruz hiç arıza açmayan pompamız var şikayetçide deyilim paran çoksa dalgıç al idare eder dersen kanaat edersen milli pompa al

ortaam link=topic=45495.msg428410#msg428410 date=1311618569' Alıntı:
Elbette ve kesinlikle dalgıç pompa gerek yok mille filan uğraşmaya.Bizim burda artık herkes dalgıça döndü milleri söküp.

Teşekkürler tavsiyen için.

samesılver link=topic=45495.msg429964#msg429964 date=1312132385' Alıntı:
arkadaşım 7 tane şahıs kuyum var 6 sı dalgıç 1 i milli illet ediyorum milliden sezon sonunda dalgıç attırcam %100 dalgıç derim ....saygılar

Bakalım bende dalgıç düşünüyorum, daha karar vermedim, teşekkürler.

fatih ödemişli link=topic=45495.msg429978#msg429978 date=1312136129' Alıntı:
sız hala mıllımı kullanıyorsunuz ;D dalgıcında krom kaşık yada plastık kaşık olanını kullanın favorım vansan dır düşük ceryanlarda bıle aynı suyu verır *098*-

Bizim burada milli kullanan çok var daha pek bir şikayet eden görmedim, 1-2 kişide mil kesme sorunu yaşandı, onun dışında genelde memnunlar, teşekkürler.

atabey link=topic=45495.msg430018#msg430018 date=1312141510' Alıntı:
mrhb arkadaşlar şimdi olaya şöyle bir açıklık getirelim kullanacağınız kuyuya göre iş durumunuza göre deyişir bence su seviyeniz önemli 25 .30 .metreyekadar milli pompa gayet güzel işinizi görür hatta daha derin maliyet olarak aşağı yukarı sıfır fiyatları aynı
elektiriği dalgıç milliye göre yüzde yetmiş daha fazla yakar ama suyu daha fazla çıkartır
ikisininde birbirlerine artı ve eksileri var
yağmurlamada milli üç aşa beş yukarı atıyorum 90 tabancaya basar dalgıç 110 120 .tabancaya basar ama dalgıç milliye göre elektiriği fazla yakar yanma arıza açma korusu vardır
pompada arıza yapar fakat tamiri ucuz ve kolaydır benim şahsi kanaatim 20 senedir milli pompa kullanıyoruz hiç arıza açmayan pompamız var şikayetçide deyilim paran çoksa dalgıç al idare eder dersen kanaat edersen milli pompa al

Detaylı bilgilerin için teşekkürler öncelikle, benim kuyu 200m su 50 metrede fakat ben garanti olsun diye 70m ye indirmeyi düşünüyorum, alarkonun saatte 150ton basan 8 inçlik bir pompası var, 50 tabanca bağlayacam onu araştırdım. Milliyi bende beğeniyorum fakat o derinlikte ne kadar verimli olur tam emin değilim, Layne Bowler ' in pompaları o derinlik için güzel ama onlarda fiyatlı, domak inceledim onunda derinkuyuda saatte en fazla 75 ton basan 6 inçlik pompaları var. Bakalım daha araştırma içindeyim, hayırlısı olsun.

Abdullahh link=topic=45495.msg430008#msg430008 date=1312140588' Alıntı:
kesinlikle dalgıç

Teşekkürler.

murat orman link=topic=45495.msg430672#msg430672 date=1312316462' Alıntı:
dalgıç al derim onuda alarko marka al uzun yıllar kullan dalgıç onların işi

Marka araştırması içindeyim bende, bakalım nasip hangisi...

samesılver link=topic=45495.msg431551#msg431551 date=1312631546' Alıntı:
aynen alarko bu işi biliyo

Teşekkürler.

İlgilenen arkadaşların hepsine teşekkür ederim.

Madem konu açılmış; bende bi kaç soru sorayım, bizim bölgede kuyu ve trafo v.s göremezsiniz. Yani bu konuları sadece buralardan okuyoruz ve görüyoruz.. Şimdi kira tarlalr ekiyorum, bölgemizde yer yer kömür aramak için sondaj yaptılar ve 20 m. civarı her yerde su çıkıyor, ne kadar güçlüdür bilinmez..
Sorum şu; 50-60 metre civarı bir kuyu açtırsam ve milli pompa kurdursam fiyatı kaça çıkar, Birde bu milli pompayı traktör kuyruk miliyle veya 4 silindir herhangi bir dizel motor ile çalıştırabilirmiyim. Saygılar...

nailyetek link=topic=45495.msg438772#msg438772 date=1314573914' Alıntı:
Madem konu açılmış; bende bi kaç soru sorayım, bizim bölgede kuyu ve trafo v.s göremezsiniz. Yani bu konuları sadece buralardan okuyoruz ve görüyoruz.. Şimdi kira tarlalr ekiyorum, bölgemizde yer yer kömür aramak için sondaj yaptılar ve 20 m. civarı her yerde su çıkıyor, ne kadar güçlüdür bilinmez..
Sorum şu; 50-60 metre civarı bir kuyu açtırsam ve milli pompa kurdursam fiyatı kaça çıkar, Birde bu milli pompayı traktör kuyruk miliyle veya 4 silindir herhangi bir dizel motor ile çalıştırabilirmiyim. Saygılar...
kuyunun metresi 100lira bizim eskişehirde bizim kuyular hep 200-300metre gözle görünen su seviyesi 8metre ama bu su çalışınca 100metreye düşebiliyor nail abi mesela sen 150 metre kazdırmalısın bence buda 15 milyar yapar su için çok bi rakam değil pompa ise dalgıç öneririm yani dik milli suyu uzağa basmaz mesela biz kendimiz 50tabancayla dibindeki tarlayı sulayan dalgıçla 2500metre boru döşeyerek 45 tabancayla 3-4 ay 7/24 çalışma şekliyle 350dönüm pancarı suladık verimde 7-8ton civarındaydı 100 metre derinliğe atılan ve dibinde bastığı suyu 3km de basabilen bi pompa 10-12milyar...kütahyada elektirk çektirebilirmisin bilemem ama eskişehirde bizim çalıştığımız bi firma sizin oraya bu işi yapabilir 1000metre elektrik hattı yani 8-9-10-11 direkli bi hattır 100kw trafo ve panosu falan anahtar teslimi 2yılda garantiyle 25 milyar civarında...mazotla bu işler gerçekten zor derinden suyu çektirmek kolay bi iş değil ve mazotlu sistemde benim dediğim gibi 2-3km uzağa su basmak gerçekten zor ve imkansız... yapıyorsan bi işi anlattığım gibi bir kuyu ve borusu ortalama 60milyara mal olur ziraat bankasıda 5yıl sıfır faizli kredi veriyor yıllık 12 milyar taksitin olur !!!!! ve 12milyarı ödemek için 20 dönüm pancar eksen 7ton yapsa 140ton yapar...buda 125liradan 17500gibi birşey olur yani bu işten 10 milyar pancar parası alacağın kesindir. tüm arkadaşlara söylüyorum HESABINIZI YAPIN BÖLGENİZDE YERÜSTÜ SUYU YOKSA YER ALTI VARSA O SUYU TARLALARINIZA KAZANDIRIN !!!!!!! BİZ 350DÖNÜM YERİ HER SULAMASI 10AR SAAT OLARAK 7KEZ SULAMIŞIZ VE GELEN FATURA 23MİLYAR BİRKAÇKEZDE SİGORTA FALAN ATTI BUNUNDA BİZE MALİYETİ 50-100 LİRA !! YANİ KAYDA DEĞER BİRŞEY DEĞİL.... bu anlattığım kuyuyuda bu sene 350dönüm pancar için kazdırmış borusuyla falan 75milyar masraf yapmıştık çıkan pancarı bi hesaplayın bakalım kuyunun parası çıkmışmı yoksa zararmı etmişiz *098*-??

Tucano340&Arion520 link=topic=45495.msg500157#msg500157 date=1325083375' Alıntı:
kuyunun metresi 100lira bizim eskişehirde bizim kuyular hep 200-300metre gözle görünen su seviyesi 8metre ama bu su çalışınca 100metreye düşebiliyor nail abi mesela sen 150 metre kazdırmalısın bence buda 15 milyar yapar su için çok bi rakam değil pompa ise dalgıç öneririm yani dik milli suyu uzağa basmaz mesela biz kendimiz 50tabancayla dibindeki tarlayı sulayan dalgıçla 2500metre boru döşeyerek 45 tabancayla 3-4 ay 7/24 çalışma şekliyle 350dönüm pancarı suladık verimde 7-8ton civarındaydı 100 metre derinliğe atılan ve dibinde bastığı suyu 3km de basabilen bi pompa 10-12milyar...kütahyada elektirk çektirebilirmisin bilemem ama eskişehirde bizim çalıştığımız bi firma sizin oraya bu işi yapabilir 1000metre elektrik hattı yani 8-9-10-11 direkli bi hattır 100kw trafo ve panosu falan anahtar teslimi 2yılda garantiyle 25 milyar civarında...mazotla bu işler gerçekten zor derinden suyu çektirmek kolay bi iş değil ve mazotlu sistemde benim dediğim gibi 2-3km uzağa su basmak gerçekten zor ve imkansız... yapıyorsan bi işi anlattığım gibi bir kuyu ve borusu ortalama 60milyara mal olur ziraat bankasıda 5yıl sıfır faizli kredi veriyor yıllık 12 milyar taksitin olur !!!!! ve 12milyarı ödemek için 20 dönüm pancar eksen 7ton yapsa 140ton yapar...buda 125liradan 17500gibi birşey olur yani bu işten 10 milyar pancar parası alacağın kesindir. tüm arkadaşlara söylüyorum HESABINIZI YAPIN BÖLGENİZDE YERÜSTÜ SUYU YOKSA YER ALTI VARSA O SUYU TARLALARINIZA KAZANDIRIN !!!!!!! BİZ 350DÖNÜM YERİ HER SULAMASI 10AR SAAT OLARAK 7KEZ SULAMIŞIZ VE GELEN FATURA 23MİLYAR BİRKAÇKEZDE SİGORTA FALAN ATTI BUNUNDA BİZE MALİYETİ 50-100 LİRA !! YANİ KAYDA DEĞER BİRŞEY DEĞİL.... bu anlattığım kuyuyuda bu sene 350dönüm pancar için kazdırmış borusuyla falan 75milyar masraf yapmıştık çıkan pancarı bi hesaplayın bakalım kuyunun parası çıkmışmı yoksa zararmı etmişiz *098*-??
Erkut; yaptığın ayrıntılı açıklama için çok teşekkürler.. ok-*-s

dalgıç pompa her zaman daha masrafsızdır su içinde çalıştığı için ısınma derdi olmaz (tabii kuyu susuz kalmazsa),motor; ' kademe ' dedikleri suyu basan fanlara bitişik olduğu için enerji kaybı azdır verimi milli pompaya göre yüksektir,istedigin derinlige kadar indirebilirsin ama arızada yaparsa sökmek takma işi zor ve maliyetlidir,milli pompada 80metreye kadar indirilebiliyor ama belli bir süre sonra mili tutan kauçuklar aşınıp ses yapmaya başlıyor veya mil kırabiliyor,milli pompa elektriğin olmadığı traktörle su çekecegin yerde ancak kullanışlı olabilir
suyu basma yüksekliğine gelince o pompanın ucuna bağlı olan kademe sayısı ile ilgili ne kadar çok olursa o kadar basıncı yüksek olur ,bizim 100m derinlikte dalgıç pompa var 24 kademeli , bizim köy 2.5 km uzakta ve yaklaşık 50-100m kot farkı var oraya rahat basar demişi mühendis

Ben de düşünmüyor değilim bu derinkuyu pompasını ama nasıl olur, su çıkar mı çıkmaz mı bilmiyorum. Köyde 2-3 metreden su rahatlıkla çıkıyor, bizim kuyu 4 metre ve 40 senedir kesintisiz su çekiyoruz koyunlar için ama günde taş çatlasa çektiğimiz 1 ton dur. yani tarla sulamak için yetecek miktarın çıkacağı derinlik ne kadar olur bilmiyorum. Malum bu derinlik olayı bölgelere göre değişir.

bizim bölgede kuyu ruhsatları 10 yıldır kapalı kaçakkuyu açabiliyoruz ancak elektrik çekmek baya sorun oluyor siz nasıl elektrik alıyorsunuz derin kuyu lara bide kuyu ruhsatları açıldımı bügün öyle bi söylenti çıkdı???