25 Temmuz 2011 / 10:07

Diyarbakır Emniyeti ' nin kaçak sigara ile ilgili incelemesi korkunç bir gerçeği ortaya çıkardı.

Bölgenin merkezi konumundaki Diyarbakır ' daki Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, yakaladığı kaçak sigaralardan numuneler alarak özel bir sağlık merkezine inceletti.

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN GÜBRESİ

Ucuza satılan kaçak sigaranın saf tütünden oluşmadığı ortaya çıktı. Laboratuvar sonuçlarına göre, en çok tüketilen kaçak sigara markalarında, küçükbaş havyan gübresi, kömür tozu ve farklı otlar tespit edildi. Hayvan gübresinin yakılarak içilmesi, zehir oranını en az bin kat artırıyor. Uzmanlar, vatandaşların kesinlikle kaçak sigaradan uzak durmaları gerektiğini söylüyor. Aksi takdirde, çok geçmeden başta gırtlak kanseri olmak üzere çok sayıda hastalık ile zehirleme vakalarının ortaya çıkacağı uyarısında bulunuyor.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN KONTROLÜNDE

Kaçak sigaranın büyük bölümü Kuzey Irak ' tan geliyor. Bölgede kurulan fabrikalarda üretilen sigaralar yasa dışı yollarla ülkeye sokuluyor. Bunun, terör örgütünün de kontrolünde olduğu iddia ediliyor. Irak ' ın Dohuk, Erbil ve Süleymaniye gibi birçok yerde sigara fabrikası var. Kaçakçılar bir paket sigarayı buradan ortalama 60 kuruşa alıyor. Bir paket sigaranın maliyeti 1 liranın altında. Türkiye ' de ise sigaranın fiyatı 2,5 ile 7,5 lira arasında değişiyor. Bu durumda elde edilen kâr yüzde 700 ' e kadar ulaşabiliyor. Türkiye ' de tütün mamullerindeki vergi yükü yaklaşık yüzde 80 oranında. 2010 ' da beklenen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tahsilatı 17 milyar TL. Türkiye genelinde toplanan ÖTV ' nin yaklaşık üçte biri sigaradan elde ediliyor. Yüksek vergiler sebebiyle, satış fiyatları ile maliyet bedelleri arasında ortalama 5 kat fark var. Bu durum, kaçakçılığa kapı aralıyor. DPT 9. Kalkınma Planı İçki, Tütün ve Tütün Ürünleri Sanayii Özel İhtisas Alt Komisyonu Raporu ' nda toplam sigara pazarının yüzde 15 ' inin kaçak ürünlerden oluştuğu tahmin ediliyor. Bu rakama göre devletin vergi kaybı yıllık 1 milyar TL ' nin üzerinde.