TARLASI OLMAYANLARA TARIM ARAZİSİ KİRALAYACAKLAR

Tarım Federasyonu, Türkiye genelinde üretimine yeni başlanacak olan istiridye mantarı üretimi için farklı bir yol kullanacak. Federasyona ait olan Ankara, Balıkesir ve Antalya’daki tarım arazilerini çiftçilikle geçimini sağlamayan ya da tarımsal üretim yapmak isteyip de tarlası olmayanlar için tahsis edecek.
100-200 metrekare arasında kiralanacak olan tarım arazileri 25 yıllığına 47 bin TL karşılığında verilecek. Federasyon ayrıca çiftçi adayları için üretim konusunda yardımcı olacak danışman da verecek.
İstiridye mantarının kırmızı ve beyaz etin yerine genellikle yemeklerde kullanılan bir ürün olduğunu söyleyen Tarım Federasyonu Başkanı Hakan Yüksel, Türkiye’de yeni tanınmaya başlayan ürünün üreticilere 3 ay içinde 5 bin lira kazanma imkanı vereceğini söyledi. Üretilen mantarları federasyon tarafından satın alınacağını dile getiren Yüksel, Ankara dışında Balıkesir ve Antalya’da da istiridye mantarı üretim çiftlikleri açılacağını ifade etti.
Üretim yapmaya hevesli çiftçi adayları için bir bankayla da anlaşma yaptıkları ve gerekli kredi imkanın sağlanacağını kaydeden Yüksel, istiridye mantarının her mevsim üretilebildiğini de aktardı. Tesisin Ankara’da ilk olacağını belirten Yüksel, “Bu çalışma 20-25 kişiye istihdam sağlayacak. Alternatif tarımsal üretimle 2-3 yıl içinde günde 10 ton İstiridye mantarı üretmeyi hedefliyoruz. İleride de 800 kişilik istihdam oluşturulacak ve 20-25 milyon TL’lik kaynak oluşacak.” açıklamasında bulundu.