Tarımın Türkiye Ekonomisindeki Yeri

Tarım ihracatımızın 2010 yılı sonunda 15 milyar USD ' yi aştı, ancak hala çok büyük potansiyelimiz var.

Türkiye ' de tarım sektörü, beslenme ve iş gücüne etkisi, milli gelire katkısı ve sanayi sektörüne sağladığı hammdde ile ekonomik, sosyal bir sektör olma özelliğini koruyor.
Tarımın Türkiye Ekonomisindeki Yeri

Nüfusun 1/3 ' ü tarımsal faliyetlerle geçimini sağlamaktadır.
Çalışan her 4 kişiden biri tarımda çalışmaktadır.
Tarım üretimi yıllık 62 miyar doları aşmış durumdadır.
Türkiye ' deki endüstri tesislerinin büyük bölümü tarımsal maddeleri hammadde olarak kullanmaktadır. Bu durum, sanayinin gelişmesinde büyük önem taşımaktadır.
Tarımsal ihracatımız 15 milyar dolar ile toplam ihracatımızda %13,2 gibi önemli bir paya sahiptir. İhracatımızda fındık, turunçgil, pamuk, tütün, yağ bitkileri, zeytin ve çay gibi tarım ürünleri önemli yer tutmaktadır.

Türkiye ' de Tarımın Geleceği

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı 2023 yılında tarımsal üretimin 150 milyar dolar, ihracatın ise 30 milyar dolar olacağını öngörmektedir.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarımsal üretimin son 5 yılda önemli miktarlarda arttığını, 2002 yılında 23,7 milyar dolar olan tarımsal üretimin 2010 yılı itibariyle 62 milyar dolara ulaştığını açıklamıştır. Bakanlık, bu gelişim sürecini yönetebilmek adına planlamalarını kontrol ve kayıt sistemleri üzerine yoğunlaştırmaktadır. Bu sistemlerin yaygın kullanım alanları ise teknolojiye entegrasyonu kolay üretim dallarıdır. Yani geleneksel yöntemlerle tarımsal üretim yerine, yüksek kapasiteli tarımsal üretim modelleri üzerinde durulmaktadır.

Bu koşullarda örtü altı tarım ve süt sığırcılığının söz konusu uygulamalarda adaptasyon kabiliyeti önümüzdeki süreçte büyük önem kazanacaktır. Her iki tarım faaliyetinin gerek yurtiçi üretimde gerekse ihracattaki payımızı arttırmada önemli bir güç olabilecegi görülüyor.

Tüm bu uygulama ve gelişim sürecinde önemli kriter işletme büyüklüğü olacaktır. Çünkü söz konusu yatırımlar yüksek maliyeti de beraberinde getirecektır. Sermaye yapısı müsait olmayan küçük kapasiteli işletmeler uzun vadede kaçınılmaz olan koşulları yerine getiremediklerı için ister istemez sistem dışı kalacaklardır. Sonuç olarak Türkiye ' de tarım, eğitimli, bilinçli, ölçek ekonomisine özen gösteren yatırımcılara ihtiyaç duyacaktır.
Hedef 2023 ' de 150 milyar USD ' tarım üretimi!
2023 ' e Kadar Tarımda Değişiklik!

Tarımda kalite standatları ve gıda güvenliği önem kazanacaktır. Bu sebeple işletme sayısı azalırken kapasite ve kalite artacaktır.
Planlanan düzenlemeler sayesinde dış pazarlarda ürünlerin rekabet sansı artacaktır. Özellikle yaş meyve sebzeler önem kazanacaktır.
Organize hayvancılık bölgeleri oluşturulacaktır.
Sözleşmeli üretim ve organik tarım ön plana çıkacaktır.
Devletin AR-GE yatırımlarına yaptığı destek artacaktır.
Yatırımcıların büyük çoğunluğu yüksek teknolojili tarımsal faaliyetlere yönelecektir.

Ynt: Tarımın Türkiye Ekonomisindeki Yeri

Tüm bu uygulama ve gelişim sürecinde önemli kriter işletme büyüklüğü olacaktır. Çünkü söz konusu yatırımlar yüksek maliyeti de beraberinde getirecektır. Sermaye yapısı müsait olmayan küçük kapasiteli işletmeler uzun vadede kaçınılmaz olan koşulları yerine getiremediklerı için ister istemez sistem dışı kalacaklardır.

Tarımda kalite standatları ve gıda güvenliği önem kazanacaktır. Bu sebeple işletme sayısı azalırken kapasite ve kalite artacaktır.

Dendiğine göre, bunlar bizleri bayaa bi kalburlayacaklar.

son prağraf daki açıklama önemli

Planlanan düzenlemeler sayesinde dış pazarlarda ürünlerin rekabet sansı artacaktır. Özellikle yaş meyve sebzeler önem kazanacaktır.
Organize hayvancılık bölgeleri oluşturulacaktır.
Sözleşmeli üretim ve organik tarım ön plana çıkacaktır.
Devletin AR-GE yatırımlarına yaptığı destek artacaktır.
Yatırımcıların büyük çoğunluğu yüksek teknolojili tarımsal faaliyetlere yönelecektir.

2023 de istanbul 40 milyonu gecer o zaman. koyde tarim ve hayvancilik yapmayan biri mecburen gozunu buyuksehirlere dikecek. sonra gelsin toki evleri. plan proze yerinde. modern ama az sayida zengin ciftci daha ac, dahah rezil bir turkiye..

en basitinden evinin önünde 3 dönüm yerde meyve sebze yetiştirip 2 ineginin sütünden yogurt yapıp götürüp pazarlarda satan köylüyü öldürmek.En saf yetişen meyve sebzeyi bunun sertifikası yok diyip sattırmamak.pazarları bitirmek.Tüm rantı dış kaynaklı büyük marketlere satmak.işte ab işte gelecek..

yıl 2029 skynet bilgisayar sistemi , makinaları organize edip isyan başlatır,nükleer bir kıyametin ardından dünyanın büyük bölümünü ele geçirip insan ırkının çoğunu yok ederler.Kalan az sayıdaki insan karşı direnişe geçer...

sayın köylü kardeşim çok güzel konular açıyorsun ve bizde konularını takip ediyoruz.bu konular için teşekkür ederim.konu için yorumuma gelince ben trakyada ikamet ediyorum .buradaki köylerimizin hali içler acısı şu yüzden.artık genç nüfus ne yazık ki köyde değil şehirde ikamet ediyor ve kamu ,hizmet, pazarlama gibi diğer sektörlerde iş yapmaya çalışıyor.ne yazıktır ki köylerimiz de artık 40 yaş ve üzerinde genellikle üretim potansiyeli olmayan yaşlılarımız kaldı.merak ettiğim şu bütün bu üretim modellerini uygulamaya geçirsek bile tarımsal iş gücünü diğer sektörlere aktarmış bir türkiye cumhuriyetinde tarımsal üretimimizi kim gerçekleştirecek.şunu iddaa ediyorum ki on yıl sonra tarımda çalışacak insan gücümüz kalmayacak.köyden kente göç hızlı gerçekleşir ama aksi yöndeki göç çok zorunlu nedenler olmadıkça çok ama çok zordur.

dünya henüz kurtulmadı, belki 5. filmde

-(T-800) - Sarah Connor ' ın arkadaşıyım. Burda olduğu söylendi onu görebilirmiyim?
(Polis) - Hayır! Göremezsin ifade veriyor.
- Nerde o?
- Biraz sürebilir. Bekliceksen şurdaki banka otur.
- (...) Geri döneceğim.

Sonrası malum...

Terminator filmlerinin hatta Arnold filmlerinin vazgeçilmezi olan I ' ll be back (geri dönecegim..) repliğinin orjinalinin I ' ll come back olduğunu, Arnold ' un doğaçlama insiyatifini kullanıp repliği evirmesini ve repliğin AFI tarafından en iyi 100 replik arasında gösterilmesinide söylemeden geçmemek lazım.

ortaam link=topic=45513.msg428720#msg428720 date=1311751033' Alıntı:
en basitinden evinin önünde 3 dönüm yerde meyve sebze yetiştirip 2 ineginin sütünden yogurt yapıp götürüp pazarlarda satan köylüyü öldürmek.En saf yetişen meyve sebzeyi bunun sertifikası yok diyip sattırmamak.pazarları bitirmek.Tüm rantı dış kaynaklı büyük marketlere satmak.işte ab işte gelecek..
doğru sözü sadece alkışlamak gerekir alk-*s alk-*s alk-*s