gökçe nohut tohumu

arkadaşlar hastalıksız eski nohuttadan ekilmiş hastalanmamış çok güzel arasanız dahi bulamassınız.gökçe nohut tohumu da vardır.ayrıca diger ilanda vermiştim hastalanmayan yüksek verimli nohut tohumuda vardır.almak isteyenler olursa bilginiz olsun.
unutmayın gelecek yılda nohut güzel para eder.çünkü nohut iki yıldır hastalanıyor.verim kaybı çok.dünyada nohut sıkıntılı.hava şartlarından dolayı.şuan pakistan katar sudan hindistan ve birçok arap ülkeleri nohut istiyor.dünyada ençok üreten hindistan bile nohut istiyor.

Ynt: gökçe nohut tohumu

Merhaba
nohut konusundaki yazılarınızı takip etmekteyim.
gökçe de dekar veriminiz nasıl? piyasa oluştu mu? hasatın biçerdöver ya da patozla yapılması kalite ve fiata etki eder mi?
esnafa toptan kaca gider bu sene?
teşekkürler.

Ynt: gökçe nohut tohumu

şöyle anlatayım.ülkemizde bir çeşit hariç tüm çeşitler verimsşizdir.bunu hiç bir zaman unutmayınız.öyle bir yıl olur ekim hava tarla şartları uygun olur bir kısmii bölgenin bir mevkisinde bir tarlasında 200kğ ürün alınır.tüm çeşitler için geçerli.ama genel verim kanısı ortalamadır. gökçek nohudu ortalama verimi 120-140 kğ dır.en düşük verimi 70 kğ dır.
şöyle bir kanı uyandırırlar çok verimli hastalığa dayanıklı. böyle birtane çeşit vardır.onundışında şuan yok.yeni çıkacak şuaan deneme aşamasında 3 -4 yıl sonra piyasada olur.şuan 10 kğ üretildi denemede.ve üretim hakkı satıldı.
ülkemizde tek çeşit hariç tüm nohutlar hasatalıga hasastır.yani hastalanır.ama bunu en az indirmek veya hastalandırmamak konusunda ülkemizde sayılı kişilerden biri benim.konu yanlış anlaşılmasın.çok emek ve çaba verdim .ekim teknigim ve yöntemim %98 nın üzerinde tuttu.3 yıldır başarıdan başarıya gidiyoruz.

piyasa daha oluşmadı.10 güne kadar oluşur.
hastaalaanmayaan nohut verimli nohut nohutların anası veya atası olan ilc nohududur.dogal bir nohuttur.en düşük verim 120 kğ ortalama verim 237-250 kğ uç verim 350 kğ biçer döver hasatı en uygun en hasarsız olanıdır.ihracat nohudur.yemklikte olarak kullılır 7-8-8,5 mm elek ölçülerindedir.
NOHUTLARINIZDAN HER YERİNDEN KARIŞIK OLARAK ALIN VE 1,1,5 KĞ OLACAK ŞEKİLDE BANA YOLLARSANIZ TOHUM LUK OLUP OLMAYACGINI HASTALIKLI OLUP OLMADIGINI SİZLERE SÖYLEYE BİLİRİM.BUNU YAPAN ŞUAN KİMSE YOKTUR.BİLEMEZLER.