Ceviz Yetiştiriciliği Yardım :)

19.05.2008
11,882
800
Edirne

Arkadaşlar abiler;

Geçen kendi kendime düşündüm. Madem anannem tarlayı hicara verecek millete vereceğine ben alırım diye düşündüm. Sonra da aklıma şu geldi. Bunlar okulu bahane ediyorlar. Allahın izniyle veterinerliğe gideceğim bu sene. Yani ileride hem toprak ile hem hayvan ile iç içe olacam. Birilerinden duymuştum bu ceviz yetiştiriciliğini. Çok bi uğraş istemiyor demişti. Şimdi sizlerden bilgi istiyorum bi ön bilgi olsun diyorum. Teknik kişilerede sorracağım. 20 dekar sulanabilecek bir tarla var. düz yerde ve yol kenarı. Buraya ceviz eksem nasıl olur? tavsiye eder misiniz? kaç yılda ne kadar kilo ceviz vermeye başlar? ticari getirisi ne zaman olur? araştırmama göre 20 dekara 200 adet ekilebilirmiş. Sizler ne diyorsunuz bu konuda yardımcı olabliir misiniz? Cevizin pazarı nasıl bulunur? verimi kar oranı nedir?

Ynt: Ceviz Yetiştiriciliği Yardım :)

bende geçen yıl 19 dekar yere 190 adet bilecik ve şebin çeşidininden ektim.
senin oraların ikliminle bizim farkımız pek yok gibi. ama amerikan chedleer cinsini
araştırmadan sakın ekme.1-2 yıl iyi sulama yaptığında fidanları güzel tutturursun,
sulamayı 20 dekar yere 1 5 tonluk tanker alıp 20 günde bir sulama yapar isen
yeterli olur Doğancan. kazancı ne olur bende bilmiyorum ileriki yıllarda göreceğiz.
ilk yıl dekara 100 tl fidan desteği var dağa sonra heryıl 10 tl kadar mazot+gübre
desteği alırsın.

valla abi bizim tarla 20 dekar yer. içinde artezyen var. suda tarla seviyesinde 3.5 luk su var. damla sulama sistemi döşemek kaça patlar? sen nasıl suluyon abi?

doganbey1 link=topic=45622.msg430222#msg430222 date=1312211702' Alıntı:
valla abi bizim tarla 20 dekar yer. içinde artezyen var. suda tarla seviyesinde 3.5 luk su var. damla sulama sistemi döşemek kaça patlar? sen nasıl suluyon abi?
ben damlama denedim ama olmuyor, kaldırıp attım tanker en iyisi damlamaya vereceğin para kadar tutmaz 1 tanker.

güzel bir fikir.kaman cevizi dikeceksin.en çok para eden bu cevizdir.fide de yardımcı olunur.veya tohumda. basit dir.zamanında suyunu ver. ilk iki yıl önemli sonrası kendi gelişir.bakımlarını yapacaksın tabii.

basit.her yaşlı az çok bilir.ama yenilikte fayda var tabi.ilk meyve dikimindeki yıl önemli.ilk diktiğinde bakımı çok önemli.bakım ne su yabancı oyla mücadel çapa ilaçlama vs. başka bir zorlugu yok.iki yıl iyi bak tutsun.yeter.arkası gelir.ilk yıl gübre verme.hayvan gübreside dahil.

doğanbey kardeşim hiç bir şey kendiliğinden olmaz ceviz çok bakım ister bilgi ister en azından beş yıl çocuk gşbi bakım ister okula gidecekmişsin sen gittiğinde yapacak kimse yoksa boşu boşuna yapma masrafına yazık olur ben yıllardır ceviz işi ile uğraşıyorum zahmetli iş ama getirisi çok iyi iki yüz tane 15 yaşındaki ağacın bugunki getirisi senin bin dönüm tarlandan fazla olur şöylede diye bilirim bir ağaç yaklaşık 75 kilo ceviz verir oda 750 tl yapar .

fikrinden dönme bizler hiç bakım yapmadan yetiştiriyoruz.kargalar bile ceviz diki,yor. şuan ceviz yok.kaman ceviznin kğ 20 liranın üstünde.öyle 10 15 tl ye kaman cevizi vermezler.
kaman cevizi iri yumuşak kabuklu içi lezzetlidir.acı olmaz.agaçları çok uzun ömürlüdür.çok büyürlar asırlık kaman cevizleri hala durur.anıt cevizlerdir.

abiler daha detaylı fikir verirseniz sevinirim. Ertuğrul abi yıllarını vrmişsin cevize söylermisin neler yapmak gerekir? köylü abi ben dönmem kararımdan Allahın zniyle

doganbey1 link=topic=45622.msg430365#msg430365 date=1312236366' Alıntı:
ne gülüyon la bi el atmadığımız bu kaldı buna da el atacam :D bakarsın dikişi tuttururum :D
hayırlısı hacım olmaz die bişey yokta sen direk 20 dönümle başlıyon :D bitanebi evin önüne dik olacakmı olmıycakmı kuruyacakmı gözlemle biraz :)

bizim avluda bitane ceviz var 20-25 yıllık fazla verim yok koca ağaçtan 1teneke çıkıyo :D bide sağındaki solundaki ağaçları kurutuyo yaw :) ha bide cinside önemli bizimkini çekiç zor kırıyo ;D içinden cevizi çıkaramıyoz hiç boşluk yok bide küçücük :D

Bu ceviz zor iş bizim bahçede var 2 tane üzerinde 5 10 tane ceviz var.Boy desen 3 metre :) Birde kuzengilin apartmanın yanında başka bir apartman bir hacı amca varmış ceviz bahçesi olan apartmanın bahçeye ceviz dikmiş boyunu uzata uzata 5. kata kadar çıkarmış adam ağacın görünce hayret etmiştim 20 mt kadar vardı boyu :)

Şimdiden hayırlı olsun... :)

Destekleme almak için en az 8x8 (ben öyle ektim) ile 10x10 aralığında ekersin.
8x8 310 civarı ağaç ekersin
bendeki ağaçlar 3 yaşında geçen sene 175 ağaçtan ,her ağaçta 1-2 tane olmak üzere 6 kg ceviz aldım.Kısa vadeli düşünme 10 sene de randımana gelir.
Bakım şu an için zor değil,tabi ağaçlar küçük olduğu için....dibindeki otları temizle,suyunu ver ve ilaçlarını at,bizde yapa yapa danışa danışa öğreniyoruz.....
Sulamada damlamayla daha rahat ettik,öteki türlü her ağacın dibini aç,bir kişi traktör sürecek bir kişi sulayacak,daha sonra toprak çatlamasın yeniden kapat filan.....damlamada tankeri hatta takıyoruz,vanayı açıyoruz,sorun var mı diye şöylebi ağaçların dibini kontrol ediyoruz işlem tamam.
Damlama maliyeti yeni bir top damlama hortumu(400 metre) aldım,100 lira tuttu,damlama muslukları.0.15 ile 0.25 krş arası değişiyor,bunların akış şiddetini her ağaç için kendin ayarlıyorsun,birde yeni silikonlular çıkmış,bunları ise takıyorsun ayar istemiyor ve her ağaca saatte 4 litre su veriyor,bununda fiyatı 0.25 krş,kör tıpa 0.10 krş........ben 3 sene önce 175 badem+175 ceviz ağacına damlamayı 1000 liraya mal ettim,şuan fiyatlarda pek artış görmedim,bu fiyata mal edersin gibi geliyor.
Ağaç cinsi konusunda her cinsin iklim istekleri farklı,bölgene uygun cinsi tercih etmen faydalı olacaktır,yıllarca emek verip daha sonra ağaçları köklemek zorunda kalma,bu yüzden köyümüzde 6 yaşındaki ceviz bahçesini kökleyip,yenisini ektiler.
Netice olarak kesinlikle ekmeni tavsiye ederim,10 sene sonra verim vermeye başladığı zaman geriye dönükte kaybını telafi eder,yani tarlana 10 sene buğday ekemeyceceksin ama 10 sene sonunda ,1 senede 10 senede buğdaydan aldıgını alacaksın.Allah kolaylık versin......