Akaryakıtta ucuzluk formülü!

EPDK akaryakıtta indirimin önünü açtı. Dağıtım şirketlerine bayi sınırı kalktı. Artık şirketler istedikleri kadar bayi kurabilecek. Bu da bayi payını ortadan kaldırıp fiyatta indirimin yolunu açacak...

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) akaryakıt fiyatlarında indirimin yolunu açacak bir düzenleme yaptı. Avrupa ' da olduğu gibi dağıtım şirketlerinin farklı tüzel kişilikler yoluyla kendi bayilerini sınırsız kurabileceğini açıkladı. Böylece Petrol Piyasası Kanunu ' nda dağıtım şirketinin kendine ait bayi sayısının toplam bayilerinin yüzde 15 ' ni geçemeyeceğine ilişkin düzenleme fiilen ortadan kalkmış oldu. Yüzde 15 pazar payı sınırlaması, sadece dağıtım şirketi ile aynı ticari unvanı taşıyan bayiler için geçerli olacak. Yani A dağıtım şirketi farklı ticari unvanla kendine ait istediği kadar bayi kurabilecek.

FİYAT İNEBİLİR

Yeni düzenleme akaryakıt fiyatlarının yükselmesine neden olan 40 kuruşluk bayi ve dağıtıcı payını azaltacak. İstediği kadar bayi kurabilecek olan dağıtım şirketleri kâr marjını paylaşmak zorunda kalmayacak. Kâr marjı üzerindeki bayi payı ortadan kalkacağı için fiyatta indirim olacak. Akaryakıtta durmayan zamlarla benzin 4.30 motorin ise 3.80 liraya yükselmiş durumda.

REKABET GELECEK

Yeni düzenleme akaryakıt şirketleri arasında rekabete neden olacak. Son dönemde piyasaya giren Full ve Starpet gibi şirketler kendi bayilerini kurarak yüzde 7 indirimle akaryakıt satmaya başlamışlardı. Sektör oyuncuları bu duruma sert tepki gösteriyordu. EPDK düzenlemesiyle tüm şirketlerin Full ya da Starpet gibi yapılanmasının önü açılmış oldu. Sektör temsilcileri Türkiye ' de bayilere yüksek intifa bedeli verilmesi, kar marjının paylaşılması nedeniyle rakamların yükseldiğini belirterek, 'Full gibi şirketler Avrupa modelini uygulayıp kendi bayilerini kurduğu için belli indirimler uygulayabiliyorlardı' dedi. Sektör temsilcileri akaryakıtta bayii ve dağıtım şirketi arası intifa anlaşmalarının 5 yılla sınırlanmasının ardından 18 Eylül olarak bilinen süreçte yeni anlaşmalar için 1 milyar dolarlık yatırım yapıldığını söyledi. Ancak anlaşmaların 5 yılla geçerli olmasının önemli sorun oluşturduğunu aktaran yetkililer, 'Şirketler önünü göremiyor. Bu karar bu açıdan önemli. Tüm sektörün Full gibi yapılanması kolay değil. Ancak Avrupa sistemine geçilmesi önemli bir adım' dedi.

kaynak: SABAH ,HABER 7.COM, SAMANYOLU HABER,HABER 3,

Ynt: Akaryakıtta ucuzluk formülü!

Dün gece yolculukta denk geldim Pamukkale turizm otobüs firmasının aracına yaklaşık 2.9 liradan bastılar mazotu.He BP Shell değildi ama nerdeyse 1 lira fark var be kardesim :D

ben şuan mazotu 3020,3430- bu aralıkta alıyorum. ankara da 3860-kırşehirde 3880-3900 gibi kırıkkale avantajlı.rafineri var.rekabet var.oto gaz 1990-1994-1996-2002 gibi fiaytlar.benzin kullanmıyorum.kokusunu bile unuttum.

hiç gerekli olmayan yerler petrol dolar artık.Burda o 40 kuruşla doyan okadar insan var benzinlikte pompacısından o akaryakıtı taşıyan adama kadar....kandırma ve aldatma yine fiyat en fazla düşse 15 kuruş düşer.Adamlar topu yine kendilerinden atmayı becermiş bravo.

Köylü arkadaş sende bu haberleri kopyalayıp kopyalayıp yapıştırıyorsun hiç bi kaynak belirtmeden çok büyük cezaları var haberin yok galiba başın yanar.

ben petrolde çalışıyorum yakıtın pahala olması devletle alakalı bişey şirkekler rekabet biraz indirim olabilir.. ama asıl sorun devletin aldığı vergiler ...geçen sene veya önceki sene kıriz var diye haricen bir ötv eklendi sonra kıriz bizi teğet geçti ama eklenen ötv geri alınmadı...belki dahada eklendi devletin zenginlerden alamadığı vergi açığını yakıttan sıfır araba ve traktörlerdeki vergilerle biz çifçilerden kamyonculardan alıyor..aslında kendimizle gurur duymalıyız farkında olmadan ödediğimiz vergilerle ekonomiyi ayakta tutuyoruzzz... cçr-*-s cçr-*-s cçr-*-s(dünyanın en pahalı yakıtı.. bizdee)