deutz-fahr m610'mu, claas arion 540'mı, neden?

Herkeze selam ve saygılar.

bir traktör almayı düşünüyorum. Claas arion 540 model olan ile, deutz fahr m610 arasında gidip geliyorum. diğer birçok modeli inceledim ama çalışma koşullarım ve ekim alanım dolayısı ile bu ikisine kadar düşürebildim. claas 160bg, deutz 149bg. aralarında bu kadar bir fark var gibi görünüyor. fiyatlar aynı. siz olsanız hangisini tercih ederdiniz (bg farkını saymazsak). ve aralarındaki diğer farklar tam olarak nelerdir. bilen, gören, anlayan varsa açıklarsa minnettar olurum.

saygılar..

Ynt: deutz-fahr m610'mu, claas arion 540'mı, neden?

SmhGwz link=topic=45739.msg431020#msg431020 date=1312468088' Alıntı:
bu kadar büyük motor alıyorsan nh T7 :)

diğer bütün modelleri gezdim gördüm. en son bu iki modeli yan yana getirebildim. diğer bütün markalarda biryerleri, birşeyleri içimde eksik kaldı. bu iki modeldede beygir güçleri 11bg farklı görünüyor (hoş claas CIS ile çıkıyormuş 160BG ' e). fakat deutz tamamen alman yapısı, güçlü sağlam motor(dur diye düşünüyorum), claas ise kalitesini kanıtlamış, ve sanki daha bilindik bir marka gibi. (ikisinin özellikleri de kataloglardan bildiğim kadarı ile beni tatmin edici düzeyde. zaten çok da fark yok gibi). hoş, kalite olarak deutz da pek altta kalmaz ama, tarlada felan nasıl olur bunlar, neler yaparlar, hiç bilmiyorum. daha önce ne ikisini tarlada çalışırken gördüm, nede çalıştıran tanıdığım var. tekirdağ ' daki fuara gittim, orada çalışırken gördüm. yaptıkları iş ağır iş olmadığı için (sonuçta gösteri yapıyorlar) pek bir anlam ifade etmedi bana açıkcası. hem oranın toprağı ile bizim çorum toprağı çok farklı. bizim yöre olmasa da çalıştırıp, neresinde ne eksiği, ne gediği var bilenler vardır diye sordumdu ben. sitede gördüğüm kadarıyla herkezin Allah sahibine bağışlasın, canavar gibi traktörleri var. belki dedim bunlardan da kullanan birileri yardımıma koşar ;) :S

Benim rengim belli. O yüzden pek birşey söylememe gerek yok. Fakat Deutz Fahr ' ın o modelini şuana kadar kullanan pek civarımda görmedim. Hoş başka modelleride pek mevcut değil. Fakat CLAAS ' ın aşağı yukarı tüm modellerini kullanan kişiler tanıyorum. Hepsi gayet memnunlar. ARION 540 ' ta çok muhteşem bir makina. Özellikle yan konsol ve kabin içi çok kullanışlı. Beygir gücü ve şanzımanına zaten diyecek yok. Özellikle şanzımanı ve konforu için ARION 540 ' ı almanızı tavsiye ederim. Deutz ' dan bir nebze yakıtıda daha ekonomik olacaktır diye düşünüyorum.

evet claas çok rahat ve kullanışlı. ikisinin de içine binme fırsatım oldu fuarda. beni ikisinin arasında bırakan tek konu deutz ' un somununa varana kadar tamemen alman olması, aynı fabrikada üretilmiş olması ve motorunun fendt tarafından bile kullanılıyor olması. claas ise parçaları farklı yerlerden topluyor (motor johndeere örneğin). şanzıman olarak claas daha üstün, motor olarak deutz. bunu öğrendim net olarak birtek bilm-*s . daha önce de söylediğim gibi her ikisini de katalogsal olarak incelediğimde arada çok fark görememiştim. sizin gibi kullanıcılar bana birtek yardımcı olabilir ??*-s sonuçta verilecek para az değil. bilmeden almamak gerek bim-*s