Çubuk ve Akyurt ilçelerinde meydana gelen sağanak ve dolu sonucu 750 hektar alandaki sebze ve meyve yüzde 100’e yakın oranda zarar gördü. Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, zarar tespitinin başladığını çiftçilerin mağduriyetinin giderileceğini söyledi.

ÇUBUK ve Akyurt’ta akşam saatlerinde başlayan şiddetli yağmur, bazı bölgelerde doluya dönüştü. Çubuk ilçesine bağlı Güldarpı, Yenice, Esenboğa, Yazır, Gökçedere ve Aşağı Çavundur mahallelerinde salatalık ve karpuz başta olmak üzere sebze ile buğday ekili alanlar zarar gördü. Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, ilçede meydana gelen yağışlarda büyük hasarın Güldarpı mahallesinde oluştuğunu belirtti.

Şahin, “Güldarpı mahallemizde rüzgar nedeniyle yola devrilen kavak ağaçları belediye ekipleri tarafından kaldırılırken, elektrik direkleri de BEDAŞ tarafından onarıldı. Can kaybı yaşanmayan olayda maddi hasar meydana gelmiştir. Hasar tespit çalışmasına da ilgili birimlerimiz sabah erken saatlerde başladı” dedi.

Çubuk Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Cengiz Akbayrak ise ilçede ilk belirlemelere göre 750 hektar alandaki sebze ve meyvenin bazı bölgelerde yüzde 60, bazı bölgelerde de yüzde 100 oranında zarar gördüğünü söyledi.

Sigorta karşılayacak

Zarar tespit çalışmalarının halen devam ettiğini vurgulayan Akbayrak, “Tarım sigortası yaptıran çiftçimizin zararı sigorta tarafından tanzim edilir. Ancak çiftçimizin büyük bir kısmının sigortasının bulunmadığını biliyoruz. Biz, gerekli tespit çalışmalarımızı yaparak gerekli mercilere bildireceğiz. Nasıl bir çözüm yolu bulunur onu tam olarak bilmiyoruz” dedi.

Çubuk Turşu ve Yaş Sebze, Meyve Üretim Kooperatifi Başkanı Hasan Hüseyin Benli ise dolu yağışının özellikle salatalık tarlalarına büyük hasar verdiğini söyledi.

Benli, bazı bölgelerde ilk tespitlere göre hasarın yüzde 80 civarında olduğunu, bu yıl çok yüksek bir rekolte beklediklerini ancak çiftçinin, daha iki kez salatalıkları toplamadan büyük bir zarara uğradığını bildirdi. 04 Ağustos 2011 Perşembe 15:57