işte benim simentel damızlık danam :)

Ynt: işte benim simentel damızlık danam :)

hacimmet link=topic=45793.msg431819#msg431819 date=1312740414' Alıntı:
güzel dana Maşallah geleceği var.
aynen dogar dogmaz 2 milyar para verdiler ama satmadık :)
Ağır Abi link=topic=45793.msg431822#msg431822 date=1312740742' Alıntı:
Asaletli hayvan başka oluyor :) geleceği parlak
bizde onun için damızlık yapmayı düşünüyorum yaşı kucuk annesi çok kıymetli inek işte annesi bu

Nazar değirtceksin güzel olmuşta biz tutmayız damızlık.Hayvanları çektirince sonra rahat durmuyorlar sürekli istiyor :) ayrıca birlik yokmu destek almıyormusunuz ?

ortaam link=topic=45793.msg431826#msg431826 date=1312741273' Alıntı:
Nazar değirtceksin güzel olmuşta biz tutmayız damızlık.Hayvanları çektirince sonra rahat durmuyorlar sürekli istiyor :) ayrıca birlik yokmu destek almıyormusunuz ?
biz alıp satıyoruz hayvanları ondan destek falan almıyoruz pek besicilik yapmıyoruz. dana rahat durmasıda soyle bişey hayvan agır kanlı olursa eger bişey yapmaz içinde büyütürsün kendi zamanı gelince çiftleşir bile :) ama dana hovarda olursa hem kilo yapmaz hem durmaz bizde bi tane vardı demirleri falan her tarafı kırıyodu kumando gibidi uçuyodu :D maşallah diyelimde nazar değmesin arkadaşlar.....

ortaam link=topic=45793.msg431832#msg431832 date=1312741716' Alıntı:
Maşallah kardesim bizde erkek tutmuyoruz son zamanlarda elimizde en büyüğü 7 8 aylık bizde besi pek karlı olmuyor.
alım satım yaparsan ucuz bulursan gezersen az çok kazanıyosun ama pahalı alırsan bişey kazanamazsın ve süt fiyatları ucuz. yem pahalı gemi yürümüyo pek besicilikte ama yinede simentel olursa buzası saglıklı olur büyütebilirsen yüzünü güldürüyor

vale link=topic=45793.msg431842#msg431842 date=1312742651' Alıntı:
maşşallah dana gibi ok-*-s
eyw topram :D çok büyük çıktı zaten 7 kişi walla zor asıldık birde gücsüz insan değildi hep çalışan insanlar asıldı ama çok zor çıktı :)

cazgin0020 link=topic=45793.msg431843#msg431843 date=1312742786' Alıntı:
eyw topram :D çok büyük çıktı zaten 7 kişi walla zor asıldık birde gücsüz insan değildi hep çalışan insanlar asıldı ama çok zor çıktı :)
besicilik nasıl topraaam bizim dayı almanyadan kesin dönüş yapıp besi işine girecek .kerdileri kaldırdılar galiba .bende pek anlamıyorum bu işten artık bilenlere soracağız ,şu an yapılırmı et fiyatları nasıl karı zararı nasıl olur

vale link=topic=45793.msg431924#msg431924 date=1312785095' Alıntı:
besicilik nasıl topraaam bizim dayı almanyadan kesin dönüş yapıp besi işine girecek .kerdileri kaldırdılar galiba .bende pek anlamıyorum bu işten artık bilenlere soracağız ,şu an yapılırmı et fiyatları nasıl karı zararı nasıl olur
topragım besicilik güzel tabikide ama bilinçli yaparsan simentel alır beslersen buzagıları büyüyünce deli para ediyo hep beslesen güzel olyo fakat soyle bişey var yem çok çok pahalı çuvalı 35 lira süt para etmiyo buda bi gerçek bi inek kendini besleyemiyo kolay kolay sütüyle . tarla eker sen tarladan hayvanlarına verecegin yem gibi ihtiyaçlarını kaldırırsan biraz daha yüzün gülüyo. yani besicilik süper ama bilinçsiz yapana kotu oluyor.
malkaralı_yusuf link=topic=45793.msg431931#msg431931 date=1312791687' Alıntı:
Maaşallah... ALLAH daha güzellerini de verir inşaallah...
ALLAH herkeze versin abi anlş-*s
doganbey1 link=topic=45793.msg431951#msg431951 date=1312796923' Alıntı:
Yaşar neyle besledin sen bunu :D :D rahat durmaz bu hayvan. Danadan çok anası hoşuma gitti gayet diri kalıplı bi anası var maşallah
doğancan sütle besledim 2 ay 10 günlük ken çekildi bu foto biz kendi büyütecegimiz hayvana 4 ay lık olana kadar süt veririz zaten sütün para ettigi yok onun için buza emsinde kendi iri olsun die birde yumurta veriyorum yumurtanın da çok faydası oluyor . ewet anası çok güzel rahmetli dedemin bana hediyesi onun için satmıyoruz baya kar ettirdi annesini 8 ay hamileyken arkasında buzası yok halde 11 milyar para verdiler satılık değil dedik satmadık dedemin hediyesi oldugu için annesi hem süt hem et cinsi simentelin. 35 litre süt veriyor verimli oldugu zaman.

maaşallah çok güzel hayvan, bu simental inekleri sertifikalı olarak nasıl temin edbiliriz bilgilendirirsen sevinirim

maşallah nazar deymesin 2000 tl yi geçer 4-5 aylık olursa iyi bak ona 18 aylık 395 kg kemikli et verdi bizim tosun oda holştayn anne simantal baba zor doğum oldu ayrıca arkadaşlar bu kendi tarlanıza siz masraf yapmıyormusunuz bi kalem tutun a dan z ye hesap edin dönüme istenilen kiloyu yada tonajı alamadımı kendi tarlanız bile zarar buna emin olun para getireçek başka ürün yapsanız daha iyi bence ama ot buğday yada arpa ekip her sene hemen peşine slajlık mısır ekerseniz yem temini için kurtarır gerisi zarar biçtirmesi bağlatması tarlanın masrafı işcilik derken bi hesap hazır alsam daha iyiymiş dersiniz uyy-*s uyy-*s uyy-*s