nohut ve nohut tohumu

sayın arkadaşlar son iki yıldır ülkemizde nohut verimi çok düşmüştür.nedeni hastalık.hastalıklı tohumların ekilmesi ve hava şartlarının serin ve sıcak gitmesi nohut verimini çok ama çok düşürmüştür.dünyada nohut üreten ülkelerde sıkıntı var.hindistan, pakistan gibi kısacası nohut altın çagında bu durum 3 yıl sürer.şuan nohut ekmek isteyenler yine hasatlıklı ve hastalıga dayanıksız tohumları alacaklar veye ellerindeki bu tohumları ekeceklerdir.her nekadar hastalıksız veya hastalanmadı diyen çıkacaktır.hastalıklı tarlalara da saglıklı nohut ekseniz hastalanacaktır.yani yine nohut sıkıntıya düşecektir.
böyle olunca hastalıgın ve verimin sigortası olan İLC 195 ve ilc cinsi nohut ekilmelidir.şuan hastalıklı olsun olamasın tohumluk nohut 4-6 lira kğ dahada yükselir.buradan sizlere duyurmak istedim. dün itibariyle 07-08-2011 itibriyle hasat yaptım.İLC 195 tarlamda hasat yapılmadan satışını yaptım tohum cular aldı.biçme masrafları da onlara ait.3400 tl den verdim.şuan iki kısım var 3500 tl ve 5000 tl lik.3500 olanlar 6-7 mm 5000 tla olan 7-8,5 mm olanıdır. en geç 15-08-2011 tarihine kadar elimde kalır.almak isteyenlere duyrulur.
uzunlu 99 veya gökçe veya çagatay almak isteyenler olursa verlir.bunlar az oranda.bunların fiyatı.5000 tl. bu fiyatları piyasa kendi oluşturdu dahada yükselir.almak isyenler bu radan ulaşabilir.
konu yanlış yer olabilir ama açıklamak da istedim konuyu.