Tzob'tan Afrikaya yardım eli.

TZOB GENEL BAŞKANI BAYRAKTAR:

-“TÜRK ÇİFTÇİSİ VE KÖYLÜSÜ KUTSAL ALINTERİNİN SEMBOLÜ EKMEĞİYLE AFRİKA’NIN YANINDA OLACAK”

-“BU FELAKETLER HAVANIN, SUYUN, TOPRAĞIN VE BUNLARI ÜRETİME DÖNÜŞTÜREN TARIMIN ÖNEMİNİ BİR KEZ DAHA ORTAYA KOYMAKTADIR”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), kuraklık ve açlık felaketi yaşayan Afrikalılar için “Ekmeğimizi Afrika İle Paylaşıyoruz” sloganıyla yardım kampanyası başlattı. TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kıtada yaşanan insanlık dramının çok büyük olduğunu belirterek, “Türk çiftçisi ve köylüsü, kutsal bildiği alın terinin sembolü ekmeğiyle Afrikalı kardeşlerinin yanında olacak, ekmeğini onlarla bölüşecektir” dedi.

TZOB’dan yapılan yazılı açıklamada, Genel Başkan Bayraktar, BM rakamlarıyla Afrika ' da son 3 ay içinde 23 bin çocuğun açlıktan öldüğüne; 40 milyona yakın kişinin açlıkla mücadele ettiğine işaret ederek, çok zor durumdaki insanlara yardım amacıyla Ziraat Bankası Ankara Yenişehir Şubesinde TR300001000471397751355045 IBAN ve 471-39775135-5045 hesap numarasıyla yardım kampanyası başlattıklarını bildirdi.

Gerek 5 milyon kayıtlı Türk çiftçisinin gerekse konuya duyarlı bütün vatandaşların güçleri oranında bu kampanyaya katılabileceklerini belirten Bayraktar, “İçinde bulunduğumuz kutsal Ramazan ayı yapılacak yardımları daha da anlamlı hale getiriyor. ‘Damlaya damlaya göl olur’ atasözümüzden de hareketle, az çok ayırt etmeden, Türkiye’de örgütlü bütün Ziraat Odalarımızın katkısı ve tarım sektörünün çok değerli emektarları bu kampanyayı gönülden destekleyeceklerdir” değerlendirmesini yaptı.

- TARIMSAL ÜRETİMİN ÖNEMİ –

Irkı,dini,dili ne olursa olsun, bu tür felaketleri hiç kimsenin ve hiçbir ülkenin yaşamasını istemediklerinin altını çizen Bayraktar, dünyanın neresinde yaşanırsa yaşansın “açlığın” tarımsal üretimin önemini bir kez daha ortaya çıkardığını ifade etti. “Bu felaketler; havanın, suyun, toprağın ve bunları üretime dönüştüren tarımın ve bunu alın teriyle gerçekleştiren çiftçi ve üreticinin önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Türk çiftçisi ve köylüsü, kutsal alın terinin sembolü kabul ettiği ekmeğiyle çok zor günler yaşayan Afrika’nın yanında olacak” dedi.

“Küresel büyüklük, gelişmişlik ve zenginlik” bugün başka göstergelerle tarif ediliyor olsa da aslolanın ve gelecekte en önemli değerin, “tarım ve gıda” olacağını vurgulayan Bayraktar, şöyle devam etti:

“Gelecek yılların tarım anlayışı, çevreye duyarlı, doğal, doğaya saygılı ve doğayla bütünleşmiş, yüksek verim ve kalitede sadece doyurmaya değil, sağlıklı beslenmeye elverişli, standartlara uygun gıda üretimi olmalıdır. İnsan yaşamı için üç temel gereksinim olan hava, su ve gıdadır. Gıdayı üretme sorumluluğu tarım kesiminin üzerindedir. Bunun hayati gereği, tarım sektörünün yanı sıra bu konuda sorumluluğu bulunan bütün ilgililerce asla unutulmamalı ve hatırdan çıkarılmamalıdır.”