Türkiye ilk milli helikopterini uçuracak

Üretim maliyetleri için fizibilite çalışmaları tamamlanan ' Türkiye ' ye özgü helikopter projesi ' bu yılın sonu veya en geç 2012 ' de hayata geçiriliyor.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ' nın 4,5 milyar dolar maliyet çıkardığı proje, yerli üretimle 2 milyar dolara mal olacak.

Türkiye ilk 'milli helikopterini' uçurmak için için kolları sıvadı. Üretim maliyetleri için fizibilite çalışmaları tamamlanan 'Türkiye ' ye özgü helikopter projesi' bu yılın sonu veya en geç 2012 ' de hayata geçiriliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ' ın başkanlığında 23 Mart 2011 ' de toplanan Savunma Sanayi Müsteşarlığı İcra Kurulu ' nda, projenin biran önce başlatılması için karar alınmıştı.

ÜRETİM TAİ TESİSLERİNDE

Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Kara Havacılık Okulu ve Emniyet Genel Müdürlüğü ' nce ortaklaşa yürütülen proje için kaynak maliyeti çıkartıldı. SSM, proje için ilk etepta 4 milyar dolara ihtiyaç olduğunu rapor etti. Ancak Emniyet Genel Müdürlüğü çeşitli kurumlardan aldığı fiyatlar ile proje için 2 milyar dolar kaynağın yeterli olacağına dair kapsamlı bir rapor hazırladı. Raporun önümüzdeki günlerde Başbakanlık ve SSM İcra Kurulu ' nu sunulacağı öğrenildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TAİ) projenin hayata geçirilmesiyle 'milli' helikopterlerimizi üretecek. Proje, TSK, Emniyet, Sağlık ve Orman Bakanlığı ' nın ihtiyaç duyduğu helikopter satın alma maliyetlerini de düşürecek. Türkiye, genel maksat, keşif-gözetleme, ambulans, orman yangını gibi çok amaçlı helikopterler için yurtdışına aktardığı milyarlarca dolardan kurtulmuş olacak.

MALİYET ÜÇ KATINA ÇIKIYOR

Projede görev alan bir yetkili yaptığı açıklamada, bir helikopterin satın alma maliyetinin uçuş saatine göre üç katına çıktığını belirterek, '10 milyon dolara aldığımız bir helikopter rutin bakımı, yedek parça, işçilik gibi maliyetlerle 30 milyon dolara mal oluyor. Yedek parçayı kendimiz üreteceğimiz için bakım maliyetleri düşecek, işçilik ücreti de ödemeyeceğiz' dedi.