Av Sezonu Açılıyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından belirlenen tarihler kapsamında av sezonu bu yıl 13 Ağustosta açılacak.

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, sivil toplum kuruluşları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, üniversiteler ve bakanlık birimlerinden 21 temsilcinin yer aldığı Merkez Av Komisyonu, bu yıl avlanma usul ve esaslarını belirledi.

Komisyon, avlanma zamanları, avcı başına avlanılacak hayvan miktarı, ava kapalı, yasak sahalar, avlanmada kullanılacak araç ve gereçlerin niteliklerine karar veriyor.

Avlanma tarihi belirlenirken, yaban hayvanlarının eş tutma, üreme, yavrulama evrelerini dikkate alınıyor. Üreme, yavru büyütme zamanları avlamanın dışına çıkarılıyor. Avcı başına avlanılacak hayvan miktarına da yine aynı esaslar dikkate alınarak karar veriliyor. Ava açık, yasak sahalar belirlenirken ise av hayvanlarının o bölgedeki popülasyonu dikkate alınıyor. Bu kapsamda komisyon tarafından alınan kararlar Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giriyor ve bir sonraki karar yayımlanana kadar yürürlükte kalıyor.

Avcılara, açık, kapalı alanları gösteren av haritası veriliyor. Bu harita ayrıca bakanlığın internet sitesinde de yayımlanıyor. Komisyonun kararlarına uymayanlar hakkında yasal işlem yapılıyor.

Gece avlanmanın yasak olduğu avcılıkta avcılar, gün doğumundan 1 saat önce, gün batımından 1 saat sonraya kadar avlanabilecek. Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da 2 fişekten fazla alan otomatik, yarı otomatik silahlar, tabancalar avda kullanılamayacak. Gece avlanmak, gece görüş dürbünü kullanmak, aydınlatma aracıyla avlanmak da diğer yasaklar arasında yer alıyor. Bu sene ayrıca ilk olarak canlı mührenin dışında hayvanları kolay avlamak için kullanılan düzenekle ses çıkartan mekanik mühreler de yasaklandı.

Bu sene için av sezonu, bıldırcın ve üveyik, ala karga, küçük karga, ekin kargası, kara leş kargası, saksağan, yaban domuzu ve çakal avıyla 13 Ağustosta başlıyor. Kum kekliği, Kınalı keklik, kaya kekliği, kaya güvercini, yaban ördekleri, çulluk, yaban tavşanı, ada tavşanı, tilki, kaya sansarı ve ağaç sansarı ise 15 Ekimde avlanmaya başlanacak. -

Ynt: Av Sezonu Açılıyor

allah allh avlanacak hayvanlara bak ya tilki,çakal,karga şunların neyini avlıyacaklar yazık neye zararları var..hadi diğerleri yenir. şu domuzları vuracak değillerya bitirecek bizim pancarı ama bi denkgetirrsem trakklüpte meşur etcem onu :D

anayurtlu 3105d link=topic=45915.msg433386#msg433386 date=1313091087' Alıntı:
36da pek ince olur yaw :D
36 süper bir şey. 12ye göre manyak kurşun atıyo, *098*- geçen yıl benim ustada vardı denedim hoşuma gitti bende aldım 12 ler emekli oldu merç makinasınıda aldın mı 25tane 12 numara fişeginden 84 tane 36 fişşegi doluyo.. alk-*s güçç*-* her konusu ile ideal güçç*-*

gezegen link=topic=45915.msg433579#msg433579 date=1313182747' Alıntı:
36 süper bir şey. 12ye göre manyak kurşun atıyo, *098*- geçen yıl benim ustada vardı denedim hoşuma gitti bende aldım 12 ler emekli oldu merç makinasınıda aldın mı 25tane 12 numara fişeginden 84 tane 36 fişşegi doluyo.. alk-*s güçç*-* her konusu ile ideal güçç*-*
abi patlar matlar sakat iş o :D

adige976 link=topic=45915.msg433270#msg433270 date=1313072887' Alıntı:
Benim en anlamadığımda tilki gibi doğaya ve çifçiye faydalı bir hayvanı neden vurursun. Onu öldürmenin nesi avcılık ve spordur.
tavukları yiyoya ondan zararıda var

anayurtlu 3105d link=topic=45915.msg433618#msg433618 date=1313194436' Alıntı:
abi patlar matlar sakat iş o :D
yok abim sen onun makinasını görmedin sanırım birinci bölüme barut ikinci bölüme saçma doldurursun kapsülleme ve kalıbı kapamayı makina kendi yapar sen sadace tazyik ayarını verirsin 12 lerde 1,50 1,40 ideal oluyor 36da ise 9 mm barut hakkı 10-11 gr saçma gerisi makinanın işi, piyasada satılıyor bu makinalar av bayilerinde diye bilirimki 9 yaşında felan idim babam 12 ye almıştı hala bir problem görmedim layıkı ile hassas dolum yaptınmı her attıgını indirirsin ok-*-s

sizin oralar bu sene fazla yağış aldı onun için yuva kurmak için kalmamıştır muhtemelen bıldırcında hava çok önemli bende max adlı köpek var sektirmiyor artık. üveyik burdada çok ama bana göre en tatlısı bıldırcın üveyiğin eti kuru oluyor ben pek hoşlanmıyorum sabah çok erken çık belki vardır sende tadını çıkarırsın....

strongmister link=topic=45915.msg437026#msg437026 date=1314155791' Alıntı:
sizin oralar bu sene fazla yağış aldı onun için yuva kurmak için kalmamıştır muhtemelen bıldırcında hava çok önemli bende max adlı köpek var sektirmiyor artık. üveyik burdada çok ama bana göre en tatlısı bıldırcın üveyiğin eti kuru oluyor ben pek hoşlanmıyorum sabah çok erken çık belki vardır sende tadını çıkarırsın....
bi akarsu yada çeşme başında közlicen bıldırcını off.. off .. yagı közü söndürür siftah ettim bakalım bu gün güzeldi

bi akarsu yada çeşme başında közlicen bıldırcını off.. off .. yagı közü söndürür siftah ettim bakalım bu gün güzeldi

iyi bakalım siftah etmişin... ramazan olunca anca iftara güveç oluyor bizimkiler bayramdan sonra inşallah akarsuyun yanına uzanıp birde karaçaydanlıktan çay içerek vur muhabbetin gözüne....

arkadaşlar avla alakalı bi konu olsa çok güzel olur
av konusu açalım diye bi ara istekte bulundum fakat pek rağbet olmadı..