Balya Makinası Tavsiyesi

Tamam ustam sağolasın sonuçta yeni olacaz bu işlerde meyvecilik yapıyoruz şuanda bahçenin biri kötüledi ağaçlar sökeceğiz hepsini babam yonca ekelim dedi Allah izin verirse güz gelsinde hasattan sonra sondaj kuyularımız var zaten 2-3 tane

En iyisini yaparsın ek yoncanı güzelce bakımını sulamasını yap zamanlı bağla stokla yada tarladan direk sat güzel pazarı var...

• Beğen
Tepkiler: SefaBakırcı
En iyisini yaparsın ek yoncanı güzelce bakımını sulamasını yap zamanlı bağla stokla yada tarladan direk sat güzel pazarı var...

Ustam sana son birşey daha sorayım senide meşgul ediyorum ama bizim soğuk hava deposu var çift odalı meyvecilik için kullanıyoruz örneğin balyaları bu odaya kaysak balyalar bu ortamda küflenir mi malum kışın daha iyi para ediyor

Ustam sana son birşey daha sorayım senide meşgul ediyorum ama bizim soğuk hava deposu var çift odalı meyvecilik için kullanıyoruz örneğin balyaları bu odaya kaysak balyalar bu ortamda küflenir mi malum kışın daha iyi para ediyor

yoncaları zamanlı olarak kuruma süresini tamamlayıp çiğde bağlarsan Üzeri kapalı depoya koy çürümez küflenmez Yoncanın küflenmesinin sebebi biçildikten sonra uygun kuruma süresinden önce yaş paketlenmesinden kaynaklanır

• Beğen
Tepkiler: metemet
yoncaları zamanlı olarak kuruma süresini tamamlayıp çiğde bağlarsan Üzeri kapalı depoya koy çürümez küflenmez Yoncanın küflenmesinin sebebi biçildikten sonra uygun kuruma süresinden önce yaş paketlenmesinden kaynaklanır

Tamam ustam teşekkürler depo komple kapalı zaten kapılarıda var deponun çiğde bağlamak güneş tam çıkmadan bağlamak oluyor sanırım sabah saat kaç kaç arası ideal diyelim çiğ vakti geçti bağlanmamış namlular kaldı onları ne zaman bağlamalı

Tamam ustam teşekkürler depo komple kapalı zaten kapılarıda var deponun çiğde bağlamak güneş tam çıkmadan bağlamak oluyor sanırım sabah saat kaç kaç arası ideal diyelim çiğ vakti geçti bağlanmamış namlular kaldı onları ne zaman bağlamalı

Bizim burası için konuşuyorum Eskişehir koşullarında normal tamburlu ile biçtiğin yoncayı biçilen günden 3 gün sonra ters düz edip 3 namluyu 1 araya getirirz 2 günde öyle durur 3. gün sabah erken 6-9 arası çiğ koşullarında bağlanır...bu yazdıgım tamburlu makina ile biçilirse Ama sıkmalı ile biçersen kuruma süren 1-2 gün kısalır yoncanın sap kısmındaki yaşlık önemli kuruma aşamasında Çiğ güneş çıkmadan demek değil çiğ ot sap gibi ürünlerin sabah erken saatlerde yumusaması nemlenmesi anlamına gelen doğal bir döngü...su kenarlarında baraj etrafında ağaçlık alanlarda daha fazla görülür

• Beğen
Tepkiler: SefaBakırcı
Herkese iyi günler iyi forumlar dilerim,
New Holland 570 balya makinası aldım ve forumda yeniyim konuyu buradan devam ettirmek istedim acaba bu makinadan kullanan ya da hakkında bilgisi olan var mıdır? ot ve yonca işi için piyasada çalışacağım, yedek parça durumu ya da servis ağı nasıldır? Konu ile bilgisi olan varsa cevap verirse şimdiden teşekkürler..

New Holland 570 balya makinası aldım ve forumda yeniyim konuyu buradan devam ettirmek istedim acaba bu makinadan kullanan ya da hakkında bilgisi olan var mıdır? ot ve yonca işi için piyasada çalışacağım, yedek parça durumu ya da servis ağı nasıldır? Konu ile bilgisi olan varsa cevap verirse şimdiden teşekkürler..

Yılllar önce new holland 5040 kullandım haşbaylı samanda iyi ama ot balyasında yavaş yemiyo otu sürekli tıkanıyordu.

bende sizin gibi düşünüyorum aslında 1 sene sıkı çalışıp önce makinayı ödemek sonrada 2-3 senede bir motor almak
bu arada alıştık artık 80-66 nın sıcaklığını 4-5 saatten sonra bacağını motorun bir yere değdirdiğin zaman yanıyor :D

Motor yağ ve şanzıman yağ sıcaklığı 70 C derece olmalıdır.Yağ soğutucu petek kullanmak gerekiyor.

Hayırlı olsun öncelikle, makinanın çalışma mantığını çözdüğün sürece marka ve modelini çok önemi yok açıkçası, servis işi çok iyi işlemez bu tür makinalarda, hep atlatma, aldatmadir işleri, ser verip sır vermezler, bu işi yapanlar ile iyi iletişim kurarak ve trakkulup teki ilgili konuları okuyup anlayarak sende iyi ve usta bir balyacı olursun, pes etmek yok, panik yok, sabır ve biraz azim.