Yozgat ve Sivas ciftcilerinin dikkatine...

Sayin üyeler, bu sene bizim burda genelde tosun bey ve rus bugdayinin kilcikli ve kilciksizi ekildi. Sanirim birinin adi gün91 digerini bezora mi ne öyle biseydi. Tosun bey beklentilerin cok üstünde verdi ama diger ikisi dekara 100 kiloya kadar düstü, en fazla alan 220 230. Tosun bey 500 e kadar veriyor. Arpamiz cok iyi cikti, ekin cok güclü oldugundan yagmura dayanamamis yatmis, ona ragmen dekara 450 ye kadar aldigimiz yerler oldu. Yan köyde gerek ekmisler, oda 350 nin altinda degil. Zateb bu saydiklarimin altindada burda bugday bilen yok.Rus bugdayini sicak öyle yakmiski basaklar simsiyah olmus. Ama tosun beyde hic hasar yok, hala bembeyaz. Acaba bizim bölgede baska ekilen tohum varmi. Sürülü 300 dekar yer var. 100 dekarini arpa 150 dekarini tosun bey ekecez, diger 50 sinide denenmemis ama sicaga soguga yatmaya ve hastaliklara bir nebze dananikli tohum ariyoruz. Tavsiyeleriniz bekliyorum. Hatta elinizde varsa tohumda alabiliriz...

Ynt: Yozgat ve Sivas ciftcilerinin dikkatine...

satocan güzel kardeşim ismini söyleyemediğin buğdayın adı bezostaja-1 dir yani diğer bi değişyle RUSdur. rus buğdayının gerçek ismi bezostaja-1 dir. soğa kışa dayanıklı bol verimli yüksek kaliteli buğday istiyorsan şunları mutlaka dene. SÖNMEZ 2011-İKİZCE-PEHLİVAN bunların hepside kırmızı çeşit buğdayıdır. normal bakım şartlarından bu sene yozgatt-battal köyünde 400-450 kg verdi. yada şu şekilde anlatayım 6-7 dönümde tc56 ışığı yanarak bir depo boşaltıyordu. dönüm 1000m. ortalama 3.500-3.750 kg arası boşaltıyordu.

yozgat sarıkaya boyalık köyünde 5.5 ton gün91, 3 ton bayraktar 2000 ektik sivaslı kardeşim harmanda bayraktar neredeyse gün91 e yaklaştı bence de tosunbey geri kalanına bayraktar ek biz 500-550 kg aldık, 2011 tc-5070 yürüyemiyodu 8 dekarda bi bayraktarda depo boşalttı

6610 link=topic=45919.msg433289#msg433289 date=1313077861' Alıntı:
yozgat sarıkaya boyalık köyünde 5.5 ton gün91, 3 ton bayraktar 2000 ektik sivaslı kardeşim harmanda bayraktar neredeyse gün91 e yaklaştı bence de tosunbey geri kalanına bayraktar ek biz 500-550 kg aldık, 2011 tc-5070 yürüyemiyodu 8 dekarda bi bayraktarda depo boşalttı
dönüm kaç metre.

Satılmış; güzel bi konuya değinmişsin. Bayraktarı bizim köydede denediler sonuc fena değil, fakat tohum bulmakta sıkıntı çekebilirsin..Bezostia bende de hüsran oldu diyebilirim, rengi bozulmuş beyazlamış.. Kate ondan çok daha iyiydi.. Sizle hemen hemen aynı iklime sahibiz..

Tavsiyeleriniz icin tesekürler..

atom karınca link=topic=45919.msg433273#msg433273 date=1313073965' Alıntı:
satocan güzel kardeşim ismini söyleyemediğin buğdayın adı bezostaja-1 dir yani diğer bi değişyle RUSdur. rus buğdayının gerçek ismi bezostaja-1 dir. soğa kışa dayanıklı bol verimli yüksek kaliteli buğday istiyorsan şunları mutlaka dene. SÖNMEZ 2011-İKİZCE-PEHLİVAN bunların hepside kırmızı çeşit buğdayıdır. normal bakım şartlarından bu sene yozgatt-battal köyünde 400-450 kg verdi. yada şu şekilde anlatayım 6-7 dönümde tc56 ışığı yanarak bir depo boşaltıyordu. dönüm 1000m. ortalama 3.500-3.750 kg arası boşaltıyordu.
torpaaam gün91 ocagimiza incir agacini dikti. 110 dönüm bictirdim, 1 kamyon gelmez, eniste 45 dönüm tosun bey bictirmis yigin bizimkinden yüksek. Arpa tarim92 idi. Aydan hanimi seyiz gardasimda söyledi, ama biralik oldugu icin piyasasi yok dedi. Burda eken yokmus zaten. Su dediklerini bi sorusturayim...
nailyetek link=topic=45919.msg433373#msg433373 date=1313088254' Alıntı:
Satılmış; güzel bi konuya değinmişsin. Bayraktarı bizim köydede denediler sonuc fena değil, fakat tohum bulmakta sıkıntı çekebilirsin..Bezostia bende de hüsran oldu diyebilirim, rengi bozulmuş beyazlamış.. Kate ondan çok daha iyiydi.. Sizle hemen hemen aynı iklime sahibiz..
Nail abi ben böyle rezil ekin görmedim. Bazi yerler simsiyah olmus, sap tutmamis, tutan basakta 4 5 dane olmus, oda calinmis gitmis. Bayraktarin sifirini bulabilirmiyiz. Yaw bizim köyde bi rus bilirler bide zeron, iki senedirde tosun bey. Hani onuda saraykentli bi eniste getirmese ondanda mahrum klacaktik. ben bu köye gelip bu isi en basta babama sonra digerlerine ögretecem. ofisler artik digital ortamda fiyat verecek diyodum dingirtatiyolardi beni. bugün babam tutusmus bi zimbirti getirmisler, expertin fonksiyonu kalmamis diye.)))tarim kredide kangalli mühendis var, abi diyo sen bunlara bisey anlatma, bunlar sana daha fazlasini anlatir.))) adam kimseye karismiyo artik, sadece gübre gelsede zaten ekecekler diye bi kac hafta bekletiyor.babam illallah ettirmis adama. kar kalkmadan gübre derdine düsüyor diyo.)))

satocan58 link=topic=45919.msg433390#msg433390 date=1313093946' Alıntı:
torpaaam gün91 ocagimiza incir agacini dikti. 110 dönüm bictirdim, 1 kamyon gelmez, eniste 45 dönüm tosun bey bictirmis yigin bizimkinden yüksek. Arpa tarim92 idi. Aydan hanimi seyiz gardasimda söyledi, ama biralik oldugu icin piyasasi yok dedi. Burda eken yokmus zaten. Su dediklerini bi sorusturayim...Nail abi ben böyle rezil ekin görmedim. Bazi yerler simsiyah olmus, sap tutmamis, tutan basakta 4 5 dane olmus, oda calinmis gitmis. Bayraktarin sifirini bulabilirmiyiz. Yaw bizim köyde bi rus bilirler bide zeron, iki senedirde tosun bey. Hani onuda saraykentli bi eniste getirmese ondanda mahrum klacaktik. ben bu köye gelip bu isi en basta babama sonra digerlerine ögretecem. ofisler artik digital ortamda fiyat verecek diyodum dingirtatiyolardi beni. bugün babam tutusmus bi zimbirti getirmisler, expertin fonksiyonu kalmamis diye.)))tarim kredide kangalli mühendis var, abi diyo sen bunlara bisey anlatma, bunlar sana daha fazlasini anlatir.))) adam kimseye karismiyo artik, sadece gübre gelsede zaten ekecekler diye bi kac hafta bekletiyor.babam illallah ettirmis adama. kar kalkmadan gübre derdine düsüyor diyo.)))
Sato; Tigem bayileri şimdiden siparişleri liste yapmaya başladı, bu sene yeterince Bayraktar olacağını söylüyolar, Tosunbey ve Kızıltan 91 de deneyebilrsiniz.. Kızıltan 91 makarnalık ve bulgurluk bir çeşit, eğer ofise buğday teslim ediyorsanızbence iyi, bizim gibi tek tüccara mecbursanız pekte önemi yok..

satocan58 link=topic=45919.msg433390#msg433390 date=1313093946' Alıntı:
torpaaam gün91 ocagimiza incir agacini dikti. 110 dönüm bictirdim, 1 kamyon gelmez, eniste 45 dönüm tosun bey bictirmis yigin bizimkinden yüksek. Arpa tarim92 idi. Aydan hanimi seyiz gardasimda söyledi, ama biralik oldugu icin piyasasi yok dedi. Burda eken yokmus zaten. Su dediklerini bi sorusturayim...Nail abi ben böyle rezil ekin görmedim. Bazi yerler simsiyah olmus, sap tutmamis, tutan basakta 4 5 dane olmus, oda calinmis gitmis. Bayraktarin sifirini bulabilirmiyiz. Yaw bizim köyde bi rus bilirler bide zeron, iki senedirde tosun bey. Hani onuda saraykentli bi eniste getirmese ondanda mahrum klacaktik. ben bu köye gelip bu isi en basta babama sonra digerlerine ögretecem. ofisler artik digital ortamda fiyat verecek diyodum dingirtatiyolardi beni. bugün babam tutusmus bi zimbirti getirmisler, expertin fonksiyonu kalmamis diye.)))tarim kredide kangalli mühendis var, abi diyo sen bunlara bisey anlatma, bunlar sana daha fazlasini anlatir.))) adam kimseye karismiyo artik, sadece gübre gelsede zaten ekecekler diye bi kac hafta bekletiyor.babam illallah ettirmis adama. kar kalkmadan gübre derdine düsüyor diyo.)))
ben ektigim arpayı efese vermem ki efes bana 20 km ama orayla calışmak istemiyorum piyasada en canlı arpa çeşidi aydan hanım yemlik olarakra baş rölde nişastası ve proteini oldukca yüksek ben yem fabrikasına verdim hoşuma gitmedi zaman borsaya cıkartırım malımı az cok neyse satarım şu an 490 diyor borsa her yerede satarım sanırım tarım kredide calışanlar söyledi sana pazarı yok diye

Bu arpayı geçen sene bi akrabamızdan buldum, verimi oldukça iyi. Hayvan gübresi olan yerlerde dolu vurmasına rağmen 5 dekarda 260 teneke falan çıktı, kantar olmadığı için tam kiloyu veremiyorum. Fakat ismini bilmiyorum, yatmaya dayanıklılığı çok iyi, 1.70 cm boy yapan yerleri son yağışlarda yattı.

başagını tam göremedim ama 6 sıralı bi arpa çeşididir menşesi israildir sonra degişik ülkelerde geliştirilmiştir bir cok firma ital ediyor abi 10 yıl önce amcam ekti 6 sıralıyı verimleri cok daha güzel ama dane nişastası proteini 4 sıralıya göre düşüktür istersen dene bi aydan hanımı kırdır hayvanlara birde 6 sıralı arpayı kırdır hangisini daha beyaz oldugunu görüsün

ayrıca arpa arpadır bugdayda 400 kilo verir arpada 400 kilo verir biri 550 biri 450 hayvanların ihtiyacı kadar ekmeni tavsiye ederim fazla para bırakmaz

dolcevita link=topic=45919.msg433801#msg433801 date=1313271890' Alıntı:
başagını tam göremedim ama 6 sıralı bi arpa çeşididir menşesi israildir sonra degişik ülkelerde geliştirilmiştir bir cok firma ital ediyor abi 10 yıl önce amcam ekti 6 sıralıyı verimleri cok daha güzel ama dane nişastası proteini 4 sıralıya göre düşüktür istersen dene bi aydan hanımı kırdır hayvanlara birde 6 sıralı arpayı kırdır hangisini daha beyaz oldugunu görüsün
Bunun adını bilemiyorum, evet 6 sıralı bir çeşit. Protein değerlerini bilemiyoruz,:) fakat bunu trakkulüp teki Fatih e Ş.Koçhisar da denetmek istiyorum.

nailyetek link=topic=45919.msg433804#msg433804 date=1313272112' Alıntı:
Bunun adını bilemiyorum, evet 6 sıralı bir çeşit. Protein değerlerini bilemiyoruz,:) fakat bunu trakkulüp teki Fatih e Ş.Koçhisar da denetmek istiyorum.
ayrıca arpa arpadır bugdayda 400 kilo verir arpada 400 kilo verir biri 550 biri 450 hayvanların ihtiyacı kadar ekmeni tavsiye ederim fazla para bırakmaz

dolcevita link=topic=45919.msg433805#msg433805 date=1313272270' Alıntı:
Biçer sıkıntısı olmasa nerdeyse %70 ini arpa ekicem.. Fakat arpalar ile buğdaylr arasında 20 günden fazla zaman oluyor.. Hala kıştan kalma yem parası ödeme gayretindeyim.. Nadas ın arpası, mart ın sıpası, At bokluğu, gör yokluğu.. Yazın b..ku kışın katığı.. v.s. atasözleri boş sözler değil gibi..:S

nailyetek link=topic=45919.msg433808#msg433808 date=1313272460' Alıntı:
Biçer sıkıntısı olmasa nerdeyse %70 ini arpa ekicem.. Fakat arpalar ile buğdaylr arasında 20 günden fazla zaman oluyor.. Hala kıştan kalma yem parası ödeme gayretindeyim.. Nadas ın arpası, mart ın sıpası, At bokluğu, gör yokluğu.. Yazın b..ku kışın katığı.. v.s. atasözleri boş sözler değil gibi..:S
aydan hanımı şiddetle tavsiye ediyorum veya larende çinsi tarım kredilerde var ama o bölgede ektirmiyorsa yok derler formda tohumu satan arkadaş var ilgilenirsen

ben yozgatlıyım valla biz bu sene sıfır tohum alıp pancar yerlerine ekecez hep bugday ekecez kırmızı kızıltan pehlivan filan bizimkinin kırmızının yani kızıltanın vermi çok iyiydi 500 kg den aşşa inmedi hemde proteini 11.50 nin üzerinde geliyordu 610 tl ye ofise verdik verdik ilk önce dediki bogazlıyana götürün çok süper bu bugday biz almayız dedi biz nasıl götürelim filan derken 2-3 kişininkide aynı çıktı yeni silo açılar vede öyle kurtardık.

dolcevita link=topic=45919.msg433810#msg433810 date=1313272647' Alıntı:
aydan hanımı şiddetle tavsiye ediyorum veya larende çinsi tarım kredilerde var ama o bölgede ektirmiyorsa yok derler formda tohumu satan arkadaş var ilgilenirsen
Ektiğim arpanın yanına yeni bi yatmayan çeşit bulmam lazım. Tokak ekiyordum, bu sene tohumu karıştırdık, yer darlığından dolayı.. Bizim tarım kredide bulmak zor da, Pankobirlik e bi bakayım. Olmazsa iletişime geçeriz o arkadaşla..
Birde ben bi kucak para ödeyip tohum alıyorum, olduğunda herkes buğdayla buğday, arpa ile arpa değişmek istiyor.. Bu sene alıcam bi yer kantarı kilo hesabı satıcam, işlerine gelirse.. 5 ton kadar Tosunbey ile 5 ton kadar Demir 2000 i stokladım, kızıltan ve bezostia da varda onlara ilgi az gibi sanki..

nailyetek link=topic=45919.msg433813#msg433813 date=1313272931' Alıntı:
Ektiğim arpanın yanına yeni bi yatmayan çeşit bulmam lazım. Tokak ekiyordum, bu sene tohumu karıştırdık, yer darlığından dolayı.. Bizim tarım kredide bulmak zor da, Pankobirlik e bi bakayım. Olmazsa iletişime geçeriz o arkadaşla..
Birde ben bi kucak para ödeyip tohum alıyorum, olduğunda herkes buğdayla buğday, arpa ile arpa değişmek istiyor.. Bu sene alıcam bi yer kantarı kilo hesabı satıcam, işlerine gelirse.. 5 ton kadar Tosunbey ile 5 ton kadar Demir 2000 i stokladım, kızıltan ve bezostia da varda onlara ilgi az gibi sanki..
calışmanın araştırmanın biraz farkı olmalı bence en iyisini yapıyorsun bende gecen sezon kilos 1250 ukrayna menşeli tohum getirtim bu ekecegim sezonda kilosu 1350 tl tekrar getirtriyorum gecen yıl ektigim tohumu şimdi 800 krş veriyorum arı tohum cok önemlidir dk 900 kilo verim aldım sen görmüştün tarlayı bugdayıda

ARI tohum nasıl oluşturuluyor bence buğdaya 1250 yada 1350 krş vermek saçma değişik yöreden alınan tohumu eleyip ilaçlasak sertifikalı buğdaydan ne farkı olur. bu düşüncem sizce doğrumu yoksa atladığım bir konu var mı?

simyam link=topic=45919.msg433844#msg433844 date=1313280296' Alıntı:
ARI tohum nasıl oluşturuluyor bence buğdaya 1250 yada 1350 krş vermek saçma değişik yöreden alınan tohumu eleyip ilaçlasak sertifikalı buğdaydan ne farkı olur. bu düşüncem sizce doğrumu yoksa atladığım bir konu var mı?
___ aynen kardeşim işte en doğrusuaynı fikirdeyim inanmıyanlar benim gibi denesinler ok-*-s alk-*s___