Tarımdaki gidişat 'traktör'ü coşturdu

Türk Traktör Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İrfan Özdemir, firmanın düzenlediği Ramazan etkinliklerine katılmak üzere geldiği Adana ' da yaptığı açıklamada, traktör pazarının son yıllarda önemli bir ivme yakaladığını, bunda özellikle hükümetin yürüttüğü tarım politikasındaki başarının büyük payı olduğunu vurguladı.

Özdemir, destekler ve teşviklerle artık daha fazla gelir elde eder hale gelen üreticinin, makine ekipman yatırımına yöneldiğini, bunun da traktör sektörüne olumlu şekilde yansıdığını bildirdi.

Geçen yıl mahsul açısından verimli bir dönem olduğunu, emtiadaki bu verimliliğin traktör ve ekipmanları pazarına da olumlu yansıdığın anlatan Özdemir, şunları kaydetti:

' ' Yağışlar, mahsul iyiydi, bereketli verimli bir yıl geçirdik. Fiyatlar ve destekler de çok iyiydi. Kredi finansman bulunurluğu ve oranları da cazipti. Bu doğrultuda geçen yıl traktör pazarı yüzde 190 büyüdü. Bu yıl yine tarımsal hasılanın arttığı bir yıl oldu. İyi mevsimsel koşullar devam etti.

Tarımsal hasılada ciddi bir artış var. Çiftçimiz artık para kazanmaya başladı. Geçmiş yıllardaki yaralarını sardı. Traktör satışlarındaki hareketlilik Türk tarımının gelişimini de gözler önüne seriyor. Çiftçi para kazandığı zaman ilk başta işine, traktörüne, ekipmanına yatırım yapıyor.

Bu yıl traktör pazarı, yılın 6 ayında yüzde 114 daha da büyüdü. Biz geçen yıl oluşan ciromuzun yüzde 75 ' ini ilk 6 ayda gerçekleştirdik. Toplam 19 bin traktör sattık.

Tarım sektörü büyüyor, çiftçinin kazancı artıyor, traktör ve ekipman sektöründeki ana oyuncu olarak biz de bu gelişmelerden payımızı maksimum alıyoruz, kazanımlarımızı gerçekleştiriyoruz. ' '

Özdemir, geçen yıl yurt içi 25 bin adet satış yaparak 1.2 milyar ciro gerçekleştirdiklerini, 5 aylık trafik kayıtlarına bakıldığında da yüzde 51 pazar payına sahip olduklarını belirtti.

Çiftçinin artık bilinçlendiğini, işlerini geliştirmek için ciddi yatırımlar yaptığını ifade eden Özdemir, ' ' Bundan 5 yıl önce 50 beygir gücündeki traktörler tercih edilirken, artık üretimde daha faydalı olan 65 beygir gücündekiler kullanılıyor.

Çift çeker oranı da çok hızlı şekilde arttı. Bugün satışlarımız içinde çift çeker traktör oranı yüzde 68 ' e geldi. Bu da çiftçinin bilinçlendiği, teknolojiye önem verdiğini gösteriyor ' ' dedi.

KÜRESEL PİYASALARDAKİ SIKINTI

Özdemir, Türk ekonomisinin güven veren bir yapıya sahip olduğunu, dünya genelinde konuşulan küresel kriz senaryolarından Türkiye ' deki yatırımcının endişe etmediğini vurguladı.

Dünyanın sıkıntılı bir dönemden geçtiğini kabullenmek gerektiğini belirten Özdemir, ' ' Avrupa ve ABD ' de ciddi ekonomik sıkıntılar var, Afrika ' da açlık, Japonya ' da felaketin etkileri var.

Önümüzdeki bir kaç ay ekonomik büyüme yavaşlayacaktır, ancak, 2009 ' da olduğu gibi büyük küresel bir krize dönüşmesini beklemiyoruz. Dış borç oranı fazla olan Avrupa ve ABD mali disiplin için daha fazla önlem alacaktır ' ' dedi.

Özdemir, dünya piyasalarında yaşanan bu gelişmeler karşısında Türkiye ' nin önemli avantajlarının bulunduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

' ' Türkiye ekonomisi genel seçimlerden sonra da istikrarlı şekilde büyümeye devam ediyor. Cari açık sıkıntısı var ancak, bunlarla ilgili gerekli tedbirler alınmış durumda.

Çok güçlü bir bankacılık yapısı var. Bu yapı Türkiye ' ye avantaj sağlayacaktır. Türkiye ' yi dünya arenasında biraz daha ön plana çıkaracaktır.

Tarım sektörü bu makro ekonomik gelişmelerden ayrı bir kulvarda koşuyor. Tarım sektörünün dinamikleri daha farklı. Sektörümüzün bu makro ekonomik gelişmelerden etkilenmesi minimum düzeyde olacaktır. Tarımsal hasıla artıyor, emtia fiyatları tüm dünyada iyi gidiyor. ' '

Ynt: Tarımdaki gidişat 'traktör'ü coşturdu

benim çevremde şişirme çok oluyor.falan sıfır almış sen niye almıyon.yahu sıfır da dadı bir başka oluyor.yahu.ulaan gaavur da yaapmış ha.şimdiye kadar tenekeye binmiş yahu.la biledr sen bunu sat bununla borcunu kapta git birtene sıfır al kredşli öde 4 yıl 5 yıl.vs vs

köylü link=topic=45920.msg433305#msg433305 date=1313079068' Alıntı:
benim çevremde şişirme çok oluyor.falan sıfır almış sen niye almıyon.yahu sıfır da dadı bir başka oluyor.yahu.ulaan gaavur da yaapmış ha.şimdiye kadar tenekeye binmiş yahu.la biledr sen bunu sat bununla borcunu kapta git birtene sıfır al kredşli öde 4 yıl 5 yıl.vs vs
eed değiniz gibi son zamnalr herkesi bi merak saldı ' dışa bagımlılık' artı bi sürü şey zenginleşiyormuyuz yoksa köleleşiyormuyuz bilmem herkes borçlu..

çiftçi krizin etkisi ile yıllarca eilndeki traktörü değiştiremedi.traktörler eskiyince mecburiyetten bir yolunu bulup değiştiriyorlar.bugün traktör alanların çoğu parayı hayvancılıktan kazanmış.toprak tan kazanç daha az.
adam akıllı hakkını vererek çiftçilik yapan birsinin ikinci el bir traktör parası mazot borcu oluyor.
koyun sürüsü olanlar altın çağını yaşıyor.gübresi yok mazotu yok.salıyor meraya.bizim burada çiftçilikle uğraşan tarla satıyor.koyun sürüsü olan satın alıyor.

kapımda sıfır motor var ama deposu boş..

TT 55 link=topic=45920.msg434386#msg434386 date=1313491899' Alıntı:
çiftçi krizin etkisi ile yıllarca eilndeki traktörü değiştiremedi.traktörler eskiyince mecburiyetten bir yolunu bulup değiştiriyorlar.bugün traktör alanların çoğu parayı hayvancılıktan kazanmış.toprak tan kazanç daha az.
adam akıllı hakkını vererek çiftçilik yapan birsinin ikinci el bir traktör parası mazot borcu oluyor.
koyun sürüsü olanlar altın çağını yaşıyor.gübresi yok mazotu yok.salıyor meraya.bizim burada çiftçilikle uğraşan tarla satıyor.koyun sürüsü olan satın alıyor.

kapımda sıfır motor var ama deposu boş..
aynen abi katılıyorum sana bizim buralarda traktör alan sıkıntıdan alıyo eskisini peşin para satıyo yenisini komple krediyle alıyo daha sonrada bi parça tarla satıp o traktörün borcunu ödemeye çalışıyo....

kazanan var demek millete para var.marketler dolu.çarşı pazar dolu.araba galerileri bayileri dolu.traktör bayileri dolu.alan satan dolu dolu ALLAH daha çok versin...demek ki para varrrrrrrrr.......

köylü link=topic=45920.msg434484#msg434484 date=1313503292' Alıntı:
kazanan var demek millete para var.marketler dolu.çarşı pazar dolu.araba galerileri bayileri dolu.traktör bayileri dolu.alan satan dolu dolu ALLAH daha çok versin...demek ki para varrrrrrrrr.......
katılıyorum, arkadaşlarımız kendilerinin olmayan traktörlere biniyorlar, eski traktör peşinat geri kalan 5 yıl vadeli, o traktör kimin? tarımda kriz olduğuna inanmıyorum, sıra var traktörlerde. ürün çıkaran kazanıyor, mal yetiştiren kazanıyor yani çalışan kazanıyor, helal olsun ama sonumuz hayır olsun.

500 tane koyunumuz var has merinos harbiden altın çağımızı yaşıyoruz arkadaşlar traktör aldırdı şimdi ev aldık tripleks hepsini koyun ödedi kışın 700 ton mısır sattık para mara yok elimizde nereye gitti anlamadık genede şükür :)

samesılver link=topic=45920.msg434508#msg434508 date=1313511048' Alıntı:
500 tane koyunumuz var has merinos harbiden altın çağımızı yaşıyoruz arkadaşlar traktör aldırdı şimdi ev aldık tripleks hepsini koyun ödedi kışın 700 ton mısır sattık para mara yok elimizde nereye gitti anlamadık genede şükür :)
Maaşallah, Maaşallah. Allah daha da çok versin inşaallah, ben çalışan kazanır diyorum, 500 koyuna kaç kişi ne emekle bakar bilirim Allaha Şükür, şimdiye kadar almamış bile olsanız bundan sonra alırsınız inşaallah traktör, tripleks, vs. vs.

samesılver link=topic=45920.msg434508#msg434508 date=1313511048' Alıntı:
eed hayvancılık çok iyi aslında ama oda altın çagıdı artık dusuyor sanırım ve dediğin gibi bende kışın 50 keçiye td 65 traktör verdiler sıfır gözümün önunde şaşırdım kaldım :)

bilmiyorum ama nereye kadar gider.geçen tv de trt türk de hindistan ve pakistan anlatılıyordu. ekonomi ve tarım pakistan bitmiş durumda tarım da hindistanda da durum aynı gibi ama hindistan hükümeti köylülerin elinden toprakları alıp şirketlere veriyor muş istimlak ediyor.köylüler tarımı bilmiyor diye başbakanı anlatıyordu ün lü meydenadanlarından bu k0nuyu.

malkaralı_yusuf link=topic=45920.msg434511#msg434511 date=1313511357' Alıntı:
Maaşallah, Maaşallah. Allah daha da çok versin inşaallah, ben çalışan kazanır diyorum, 500 koyuna kaç kişi ne emekle bakar bilirim Allaha Şükür, şimdiye kadar almamış bile olsanız bundan sonra alırsınız inşaallah traktör, tripleks, vs. vs.
sağolasın kardeş allahım herkese nasip etsin gerçekten buralara gelmemizde Rahmetli dedemin çok emeği var allahım ona gani gani rahmet versin :):)

SmhGwz link=topic=45920.msg434560#msg434560 date=1313516973' Alıntı:
eed hayvancılık çok iyi aslında ama oda altın çagıdı artık dusuyor sanırım ve dediğin gibi bende kışın 50 keçiye td 65 traktör verdiler sıfır gözümün önunde şaşırdım kaldım :)
valla bi 6 sene daha böyle gider bak görceksin RAhmetli Dedemin bi lafı vardı ' ' Koyunun Bi b*ku Para etmez derdi ' ' artık o bile ediyo :) ama işte çok olunca bakımı biraz zor oluyo :)