Herkesi ilgilendiren bi konu dıskara...

arkadaşlar yıllardır yaşadığımız bu deneyimleri sizinlede paylaşmak istedim bizim işimizde en önemli alet dıskara yıllardan beridir kullanmadığımız tip dıskara kalmadı ama bi türlü randıman alamadık zirai donatım yapımı uğur tarım yapımı ilgi aydın malı tire malı kullandık daha sonra trakyadan bi marka dıskara getirdiler onunda randımanlı çalışmadığını söylüyolar bizde dıskaranın en önemli iki noktası birincisi gezmemesi ikincisi şase ve malzeme sağlamlığı biz genelde agaç içi çalıştığımız içi gezme yaptımmı ağaçlara çok darbe gösteriyo hele fidanlıklarda çok fidanı kökünden kesiyo çünkü ağaca 4 parmak arayla gidiyoruz gezme yapmazsa tabii bizim burdaki bi pulluk üreticisi dıskara üretiminede başladı her malzemenin en iyisini kullnmaya meraklıdır pahalı satar ama en iyisini yapar fotolarda malzeme kalınlığını göreceksiniz çok met eden vardı geçen sene bende yaptırdım 24lü 51cmlik tas komple tırtıklı helal olsun aldığı paraya çok memnunum gezme durumu hiç yok hele batması bunu alınca bahçelere hiç pulluk sokmadım aynı pulluk gibi batıyo yeterki motor çeksin şase sağlamlığının üstüne yok daha bu zamana kadar onun ürettiklerinden hiç mil kesen olmadı bu sene yeni bi modelin üretimine daha başladı çaprazını kendin ayarlıyosun herkese tavsiye ederim arkadaşlar yakın şehirlerde olanlar yardımcı olurum isteğe göre üretim yapıyo ister küçük ister büyük...

Ynt: Herkesi ilgilendiren bi konu dıskara...

Bizim burda da genelde sizdeki gibi ama çanaklar düz tırtıklı değil.Birde abi bağ arasında bu şekilde kullanıyoruz bizde ortada adam boyu pıtraklar kalıyor kenarları alıyor ortası kalıyor.Pek iyi olmuyor bu durumda haliyle aşağıdaki resimdeki gibi kullandık ortada ne ot kaldı ne tümsek kaldı bağ arasına aşağıya resminide koydum resimdeki daha iyi benim açımdan.

İyice asma diplerine yanaşmak istersen diğer tarafı açık kalıyor sırayı tam kapatmıyor ama 2 kere gidip geldikmi bir tane ot kalmıyor ortasında.

Yuvarlak içine aldığım yerden ortları kıymıyor arka tarafta açık olduğu için olduğu gibi kalıyor.Büyük olduğu içinde bir sağa yanaşıp gideyim birde sola yanaşıp geleyimde yapamıyorsun.Tarlada falan kullanmak için seninki gibi iyi oluyor abi bağda da iyi oluyor ama yukarıdaki gibi tam bir randıman alamıyorsun.

demir45 link=topic=45935.msg433493#msg433493 date=1313161316' Alıntı:
Bizim burda da genelde sizdeki gibi ama çanaklar düz tırtıklı değil.Birde abi bağ arasında bu şekilde kullanıyoruz bizde ortada adam boyu pıtraklar kalıyor kenarları alıyor ortası kalıyor.Pek iyi olmuyor bu durumda haliyle aşağıdaki resimdeki gibi kullandık ortada ne ot kaldı ne tümsek kaldı bağ arasına aşağıya resminide koydum resimdeki daha iyi benim açımdan.

İyice asma diplerine yanaşmak istersen diğer tarafı açık kalıyor sırayı tam kapatmıyor ama 2 kere gidip geldikmi bir tane ot kalmıyor ortasında.
bu tiplerdende kullandık hatta sene 1970 1980li yıllarda sırf bunlardan kullanılıyomuş hala köyde bunlardan kullanan var ama işçilik farkı çok ikisini arasında sen bi kullansan bunu bi daha bi traktörüne takmazsın başkasını...

Taslar farklı ama bunu kullanıyorduk bizde abi.Aynısı bunu baz alarak yorum yaptım.Kötümü hayır değil kesinlikler iyi ama ortada ot bırakması iyi olmadığı için arada yukarıdaki gibi kullanıyoruz bundan daha iyi geliyor bize.

Doğrudur abi.Yuvarlak içine aldığım yerin tam ortaya taslara değmiyecek şekilde biraz öne bir demir kaynatsalar toprağı yarıcak şekilde hiçbir sorun kalmaz.Bizim olsa dediğim gibi yaptırım hemen sorunuda çözmüş oluruz böylece. :)

demir45 link=topic=45935.msg433498#msg433498 date=1313162678' Alıntı:
Doğrudur abi.Yuvarlak içine aldığım yerin tam ortaya taslara değmiyecek şekilde biraz öne bir demir kaynatsalar toprağı yarıcak şekilde hiçbir sorun kalmaz.Bizim olsa dediğim gibi yaptırım hemen sorunuda çözmüş oluruz böylece. :)
ilgi onlardan kullanan var hala hiç memnun değiller batması hiç iyi değil ve şasesi çok zayıf benim bunlarla bunlarla traktörün boyunu geçen otlu zeytinlikler oluyo ama ortadan kurtulup dikili kalan bi tane ot kalmıyo ama bu anlatılacak bişey değil buraya yolun düşse gel çalışmasını gör bi tane alıpta geri dönersin....

Abi resimleri temsili göstermek amacıyla koydum ama yoksa ilgi kullanan falan yok.Genelde Ege Sebat çekiçkesen var yeni alanlarda öyle eskilerde küflü yazı falan yok üzerinde :D

Ortasında ot kalmıyorsa sorun yoktur abi ben sana inanıyorum ben burda bizimkilerden bahsettim. :)

ford güzelmiş orjinal ve bakımlı,diskaro da kaliteliye benziyor ,eskiden çok kullanırdık diskaroyu şimdilerde fazla kullanmıyoruz
bu tarafta genelde çekiçkesen koray.kullanıyorlar.kısmende sebat ,,

Mahzen link=topic=45935.msg433511#msg433511 date=1313165714' Alıntı:
biz azimin yeni çıkan bağımsız diskarolarından aldık 1 hafta önce acayip memnunuz çok güzel iş çıkartıyor
bi ara fotolarını paylaş.
anayurtlu 3105d link=topic=45935.msg433522#msg433522 date=1313166877' Alıntı:
adam harbi bağcıları düşünerek yapmış çift bağlantılı filan :) kaç lira belki soran olur :)
şu anda 4500 lira civarı çaprazını kendin ayarladığın modeli ve pistonlusuda var...
başak2073 link=topic=45935.msg433526#msg433526 date=1313167639' Alıntı:
köşebent den ızgaramı olurmuş şasi çok zayıf dayanmaz
burda bu dıskaralardan 5 senedir kullanıyo dayım ne şaseden sorun yaşadı ne baska bi tarafından al bu dıskaradan o şasi bi yerinden çatlasın götür adama bırak anında yenisini al kaç sene sonra olursa olsun bu adam bunu piyasaya çıkarana kadar belki on tane bedava deneme dıskarası yaptıda daha sonra geri aldı komşu köyden biri bununla anlaşamadı fiyat pahalı geldi çekiçkesenin malını aldı 1 sene sonra sattı mil kesmesinden şase çatlatmasından bıktım dedi ayrıca senin köşebentten dıskara olurmu lafını anlayamadım bizim buralarda köşebentten başka bişeyle diskara üreten yok..

vale link=topic=45935.msg433544#msg433544 date=1313173128' Alıntı:
ford güzelmiş orjinal ve bakımlı,diskaro da kaliteliye benziyor ,eskiden çok kullanırdık diskaroyu şimdilerde fazla kullanmıyoruz
bu tarafta genelde çekiçkesen koray.kullanıyorlar.kısmende sebat ,,
diğerlerini bilmiyorum ama bizim buralarda çekiçkesenden memnun kalmadılar çalışmasını beğenmediler mil kesiyo bide şaşe çatlattı çok kişininki....

uğur tarımın 20 ' li hidrolik kaydırmalı diskarosunu bağda kullanıyorum yıllardır, hiç gezme yapmaz 2. vites 20- 22 gaz gitsen bile hiç sapma yapmıyor malzeme olarak da yatakları büyük ve şasesi kalın, bazı 24 ' lü diskarolar dan ağır

nabolant link=topic=45935.msg433968#msg433968 date=1313343169' Alıntı:
uğur tarımın 20 ' li hidrolik kaydırmalı diskarosunu bağda kullanıyorum yıllardır, hiç gezme yapmaz 2. vites 20- 22 gaz gitsen bile hiç sapma yapmıyor malzeme olarak da yatakları büyük ve şasesi kalın, bazı 24 ' lü diskarolar dan ağır
o dediğinden kullandık bağlarda yapmayabilir ama zeytinliklerde yapıyo en randımansız gördüğümüz dıskara bizim buralarda uğur tarım arkadaşımda vardı seninkini aynısı bu sene sattı has çelik aldı traktör hidroik kolu kırmaya fidan kesmeye birebir diyo uğur tarımı...

zeytinlik, bağ veya tarla fark etmemesi lazım ben cevizde de kullanıyorum sorun yok bizim köyde bir kişi daha aldı o sonra 24 lü yaptırmış ,geçen bizimki uzaktaydı diskaro lazım oldu onu aldım kullandım 18 -19 gaz oldu mu biraz gezme yaptı ama orjinalı bozulduğu için mi bilemem