260 g hararet ve yağ filtresi yardım

arkadaşlar 2001 model 5000 saatte bir gold kullanıcısıyım bi kaç gündür kafanızı ağrıtıyorum ama ..traktörumde 3 sıkıntı var ,, ustaya gitmeden sizlerle paylaşmak istedim

1-) traktörde termostatı yazlık taktım radyatörüm 4 lü yeni taktım ama hararetı çıkıyor,,
2-) traktör ilk çalıştığında belli bır süre vurultulu bir ses var ısınınca kesiliyor ,bu ses süreklı kesilmeden oluyo idi avans pulunu yemişti değiştirdim ses ısınınca kesiliyo ,,diğer goldlarda hiç yok bu ses ,,
3-) forumda paylaşmıştım traktör gazı çok geç yiyor arkadaşlar ,bazı arkadaşlar avans ayarı yapılması gerektiğini söyledılar ,,acaba o seste avansn ayarsız olduğundan mı kaynaklanıyor,,

birde gold kullanıcıları hareretın yağ filtresınden giden 3 adet hortum var bunların tıkantığını ve yağ soğutmasının tam yapılamadığını söyledıler ,, alttekı resımde kı hortumlar,,

Uploaded with ImageShack.us

bu üç soruya cevap arıyorum ..

Ynt: 260 g hararet ve yağ filtresi yardım

camkinoz link=topic=45983.msg434097#msg434097 date=1313365528' Alıntı:
arkadaşlar 2001 model 5000 saatte bir gold kullanıcısıyım bi kaç gündür kafanızı ağrıtıyorum ama ..traktörumde 3 sıkıntı var ,, ustaya gitmeden sizlerle paylaşmak istedim

1-) traktörde termostatı yazlık taktım radyatörüm 4 lü yeni taktım ama hararetı çıkıyor,,
2-) traktör ilk çalıştığında belli bır süre vurultulu bir ses var ısınınca kesiliyor ,bu ses süreklı kesilmeden oluyo idi avans pulunu yemişti değiştirdim ses ısınınca kesiliyo ,,diğer goldlarda hiç yok bu ses ,,
3-) forumda paylaşmıştım traktör gazı çok geç yiyor arkadaşlar ,bazı arkadaşlar avans ayarı yapılması gerektiğini söyledılar ,,acaba o seste avansn ayarsız olduğundan mı kaynaklanıyor,,

birde gold kullanıcıları hareretın yağ filtresınden giden 3 adet hortum var bunların tıkantığını ve yağ soğutmasının tam yapılamadığını söyledıler ,, alttekı resımde kı hortumlar,,

Uploaded with ImageShack.us

bu üç soruya cevap arıyorum ..
harareti çıkınca radyatörün kapağını ağır ağır aç belki yapmıyordur benim başıma geldi benim müşür arızalı imiş veya göstergede arızalı olabilir ,
sesolayı 260 ların hepsinde vardır sabah motor yağı soğukken gelmesi normal kışın daha uzun vurultulu çalışır kaygılanacak birşey yok
geç gaz yemesi mazot filtresinden olabilir ,belki kaliteli filtre kullanmak lazım ,ucuz filtre çabuk şişiyor, mazot filtresini değiştir yeni değiştirmiş olabilirsin fakat tekrar değiştir bi dene ben aynı günde 2 filtre değiştirdiğimi hatırlıyorum

camkinoz link=topic=45983.msg434119#msg434119 date=1313394649' Alıntı:
teşekkurler .. yağ hortumları için bi şey yazmamışsın
birde avans ayarı için ne diycek sin kardeşim
yağ horttumlarının tıkalı olduğunu zannetmiyorum .tıkanması için yağın içinde pislik olması lazım zaten filre var yani tıkanma olayı mantıksız.
sen kapağı açıp suyun sıcaklığına bak .birde şunu sorayım radyatör orjinalmi yani petek sayısı seyrek petek falanmı caba

bi motor tamirciye gitmeye aliştimi düramaz illa giderzaten bı yandanyaparkene devamli bişileri daha cikar seni aradiklarinda sanayideyim demek sendede alişkanlk yapargolda motor yapmakta ucuz deildir sat sıfir bişi al yada 2000 saat civari bişi alpara verdikce en ince ayrintisina kadar tamirciler ballandira ballandira sana anlatirlar yani bencok dinledim sanada iyi dinlemeler ;D

hararet gerçekten mi oluyor.yoksa göstergeler seni yanıltıyor mu.onu anlamalısın.hareret yüksekken radyatöre dokun el yakıyorsa ve motorun sıcaklığı yüzüne vuruyorsa gerçekten hararet yapıyordur.aksi taktirde gösterge bozuktur.tamir olmuyorsa harici taktır.hararet müşürü değişecektir.

eğer gerçekten hararet yapıyorsa.

termostat bozuktur.sök ve tekrar dene.
v kayışı gevşektir.vantilatör yavaş döner.devidaim yavaş olur.
motor yağı soğutan sistem çalışıyor mu.
silindir kapak contası delinmiştir.gaz kaçar ve hararet yapar.
260 g kullanılan motor perkinsin 1033 serisidir(erkuntlarda olan).termostatı 86 dercede açılır.sen düşük dereceli bir termostat takmakla fabrika standartlarına mualefet ediyorsun.

260 gold da kullanılan 903 serisi motordur , 1103 serisi erkuntlarda ve phantom 3050-3060 ve 266g (2004 den sonrası) da bulunur

slm arkadaşım bende 255ep vardı aynı anlattığın şeyler hararet yapıyodu ve soğukken çok avanslı vuruntulu çalışıyodu sabah erken köyde mahalleye çıkıp gaza bi yüklensem ayağa kalkmadık kimse kalmaz sinir oluyodum en sonunda iki kere hararet yaptırdım tahliyeden üflemeye başladı elden çıkardık traktörü ama bi arkadaştada vardı aynısı hararet olayının çözümünü buldu bunların radyatör peteklerinin araları çok dar ve yaterli soğutamıyomuş radyatörü değiştirdi geniş ara petekli aldı o hala kullanıyo hiç hararet yapmıyo diyo...

yağ çıbığını çektiğimde sıcakken üfleme yapıyor .. motor yapılmamışş daha..yağ eksiltmesi olmuyor..

ama motor çok erken ısınıyor boştayken hafif rampada 5 km yol yapsam sıcaklık 50 cm den yüzüme vuruyor ..
heralde motor yağ soğutmasını tam yapamıyor

termostatı alırsam ne olur ,kışın taksam sadece..