Ordu ' ya, Doğu ve Güneydoğu illerinden fındık toplamak için gelen işçileri taşıyan araçlar, kentin giriş noktalarında polis tarafından durdurulup Genel Bilgi Toplama kontrolünden geçirilmeye başlandı.

Terör örgütü mensuplarının kente sızma ihtimalleri üzerine Ordu Valiliği tarafından alınan kararlar doğrultusunda, kentin girişindeki 3 ayrı yerde polis kontrol noktaları kuruldu.

Kente giriş yapan Doğu ve Güneydoğu illerine ait plakalı araçlar polisler tarafından tek tek durdurulup, işçilerin nüfus bilgileri GBT ' den sorgulanmaya başlandı. Uygulamanın fındık toplama sezonunun sonuna kadar süreceği ve işçileri taşıyan araçların aynı zamanda MOBESE kameralarıyla sürekli kontrol edileceği belirtildi.

Ordu valiliği ayrıca, İş Kurumu il Müdürlüklerinden verilen ' Aracı Belgesi ' olmayanların çalışmasına izin verilmeyeceğini açıkladı. Fındık bahçesi sahiplerinin de yanlarında çalışan kişilerin nüfus bilgilerini muhtarlar aracılığıyla Tarım Müdürlükleri, İş Kur İl Müdürlüğü, Ziraat Odaları ve en yakın güvenlik birimlerine bildirmeleri istenirken, nüfus cüzdanı bulunmayan kişilerin ise çalıştırılmamasıı yönünde karar aldı. Diğer taraftan işçilerin bir günlük emekleri karşılığında 30 TL kazanacakları belirtildi.