7. Büyük Tarım Ekonomisiyiz

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye ' nin son 8 yıl içinde dünyanın 7 ' nci büyük tarım ekonomisi haline geldiğini söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Eskişehir ' in Sarıcakaya ilçesinde kadınların kurduğu ' Sarıcakaya ve Köyleri tarımsal Kalkınma Kooperatifi ' nin verdiği iftar yemeğine katıldı. Ankara ' dan Eskişehir ' in Sarıcakaya ilçesine gelen bakan Eker, yemek öncesinde kooperatif üyesi kadınlarla bir süre sohbet etti.

Kooperatife ait Sebze Ambalajlama Paketleme Tesisleri ' ndeki iftar yemeğine bakan Eker ' in yanı sıra Vali Vekili Ekrem Ballı, AK Parti milletvekilleri Salih Koca ve Ülker Can ile çok sayıda kişi katıldı.

HEDEF DÜNYANIN 5 ' İNCİ BÜYÜK TARIM EKONOMİSİ

İftar yemeğinde konuşma yapan Mehmet Mehdi Eker Türkiye ' nin tarım sektörünün son 8 yıl içinde 11 ' inci sıradan dünyanın 7 ' nci yedinci büyük tarım ekonomisi haline geldiğini söyledi. Eker konuşmasını şöyle sürdürdü:

'Türkiye bundan 8 yıl önce Türkiye ' nin bütün çiftçilerinin, üreticilerinin ürettikleri tarım hasılatının tamamının karşılığı 23 milyar dolardı. Bugün bu 62 milyar dolar. Bu fedakarlıkla üretim yapan üreticilerimizin emeğinin karşılığıdır. Tarım Bakanlığı olarak bu sene Türk çiftçisine 6. 5 milyar lira destek ödemesi yapıyoruz. Bu nakit destek. Siz çalışın, üretin, biz sizi destekleyelim. Onun için varız. Hedefimiz Türkiye ' yi tarımda dünyanın sadece yedincisi olarak bırakmak değil, dünyanın ilk 5 ülkesine arasına koymaktır. Onun için çalışıyoruz. 2023 yılında tarım sektörü hasılasını 150 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Bu uçuk bir hedef değil, gerçekleştirilebilir bir hedeftir. '

KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK YAPIYORUZ

Kadın üreticileri her zaman desteklediklerini belirten bakan Eker, Türkiye ' de üyelerinin tamamı kadın olan 29 kooperatifin bulunduğunu söyledi. Eker şunları kaydetti:

'Biz kadınlarımızın çok iyi birer çiftçi de olabileceğini düşünüyoruz. O nedenle de bakanlığımızın faaliyetleri içindeki destekleme kapsamında bulunan kooperatiflere eğer üyelerinin tamamı kadınsa onlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Böyle bir kararımız var. 29 kadar üyesinin tamamı kadın olan kooperatif var. Bunlardan bize ulaşan programa alınması istenen 10 ' un üzerinde kooperatif var. Bunların tamamı çalışıyor. Sarıcakaya Kooperatifi de bunların başını çekiyor. Sadece Sarıcakaya ' da 18 projeye destek verdik. Buradaki 5 ziraat mühendisimizde köylerde danışmanlık hizmeti veriyor. Türkiye ' de bu yıl tarım sektörü birinci çeyrekte yüzde 4 ' ün üzerinde büyüme gösterdi. Normalde kış aylarında tarım sektörüne büyüme göstermez. Çünkü ocak, şubat, mart çok üretim ayı değildir. Ama artık Türkiye ' de kapalı alanlarda üretim yapıldığı, teknoloji daha çok kullanıldığı, teknolojik üretim yapıldığı için kışında büyüme gerçekleşiyor. Kültür balıkçılığı, seracılık, hayvancılık var. Kışın da üretim yapılıyor ve Türkiye ' nin tarım sektörü büyüyor. '

Konuşmasının ardından Sarıcakaya ve Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Utiye Tınaz, bakan Mehmet Mehdi Eker ' e içerisinde domates, biber ve kuş konmaz olan bir paket hediye etti. Eker Sarıcakaya ilçesinden Eskişehir ' e gelerek Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile Ankara ' ya döndü

Ynt: 7. Büyük Tarım Ekonomisiyiz

biz hala küçülüyoruz ama nasıl 7.sıya çıkmışız bilmiyorum:mazot dünya phası,gübre dünya pahası,açıklanan taban fiyatları cabası,nasıl yükseliyoruz hala anlamış degilim.