Yonca slajı

Ynt: Yonca slajı

Bana kalırsa yonca olduktan sonra ya tazeyken ya da kurutup balya olarak yedirmek daha mantıklı ve daha besleyici.Arpa-fiğ karışımı gibi diğer otlardan silaj yapmak daha iyi olabilir

Ali SARAÇ link=topic=46099.msg569161#msg569161 date=1332766282' Alıntı:
yonca kurutulup balyalanmasindan hayvanin önüne kadar gelen süreçte yapraklarının %30unu kaybediyor cagrı ..
ister istemez yapraklarını kaybediyor ancak kuru olarak yiyeceği 3-4 kg yonca ile slaj halinde yiyeceği arasında da yarı yarıya fark var neredeyse silajın fazlasıyla sulu olmasından dolayı.Ben kuru ot halini tercih ederim yine de :)

Çağrı link=topic=46099.msg569170#msg569170 date=1332769135' Alıntı:
ister istemez yapraklarını kaybediyor ancak kuru olarak yiyeceği 3-4 kg yonca ile slaj halinde yiyeceği arasında da yarı yarıya fark var neredeyse silajın fazlasıyla sulu olmasından dolayı.Ben kuru ot halini tercih ederim yine de :)
evet slajını daha fazla yemeli ama ona görede dekarda yaş ot verimi 3 4 kat daha fazla . $ahsen benim hayvanım olsa yoncanın slajından ba$kasını yedirmem çok yakın gelecekte çiftlikler artık kuru dönem harici hayvanlara kuru ot saman vermiycek artık bilinçlenmeye ba$ladılar .. avrupadaki gördüğümüz sistemde her$eyin slajını yapacaz ve yedirecez cünkü en basitinden bir örnek vereyim .. ha$baylı bir makina bir arpa bugday tarlasında yaptıgı samanın %40 ' a yakınını ucurup toz ediyor .. aynı tarlaya ot balya makinasıyla girdiğimizde 2 katı daha fazla saman balyası cıktıgını gördük .. ayrıca ( büyük ba$ için ) ekin sapı kücük parçalara ayrılmadıgından hayvan yediğini sıçmıyor gevi$ getirmek zorunda kalıyor buda i$kembesini calı$tırıyor .. bizim bu taraflarda %20 lik hayvancı kesmi artık ha$baysız makinalarla yapılmı$ saman tercih ediyor .. en büyük hatamız yeti$tirdiğimiz ürünün büyük bi bölümünü toprakta bırakmamız yonca ve saman için geçerli bu söylediklerim ..

Ali SARAÇ link=topic=46099.msg569172#msg569172 date=1332769388' Alıntı:
evet slajını daha fazla yemeli ama ona görede dekarda yaş ot verimi 3 4 kat daha fazla . $ahsen benim hayvanım olsa yoncanın slajından ba$kasını yedirmem çok yakın gelecekte çiftlikler artık kuru dönem harici hayvanlara kuru ot saman vermiycek artık bilinçlenmeye ba$ladılar .. avrupadaki gördüğümüz sistemde her$eyin slajını yapacaz ve yedirecez cünkü en basitinden bir örnek vereyim .. ha$baylı bir makina bir arpa bugday tarlasında yaptıgı samanın %40 ' a yakınını ucurup toz ediyor .. aynı tarlaya ot balya makinasıyla girdiğimizde 2 katı daha fazla saman balyası cıktıgını gördük .. ayrıca ( büyük ba$ için ) ekin sapı kücük parçalara ayrılmadıgından hayvan yediğini sıçmıyor gevi$ getirmek zorunda kalıyor buda i$kembesini calı$tırıyor .. bizim bu taraflarda %20 lik hayvancı kesmi artık ha$baysız makinalarla yapılmı$ saman tercih ediyor .. en büyük hatamız yeti$tirdiğimiz ürünün büyük bi bölümünü toprakta bırakmamız yonca ve saman için geçerli bu söylediklerim ..
Şimdi herşeyin silajını yapınca bilinçlenmiş olmuyor insanlar :) Bu durum genel olarak kaba yem kaynaklarına bağlı.Mesela hayvan ilk buzaladığında iştahsız oluyor,ama enerji ve protein ihtiyacı da bir o kadar yüksek oluyor.Şimdi sen bunu silajla karşılamak istersen zaten istesen de olmaz,onun için en kolay çözüm kuru ot,ee kuru otlarda da yonca zaten en uygunu ve en verimlisi.Mesela avrupadan örnek vermişsin abi zaten avrupada %90 sap balyası sadece altlık olarak kullanılıyor :) .Bu işler kalıp bilgi değil bana göre,elindeki kaynaklarla en uygununu ayarlamak,yoksa illa ki şu olacak bu olacak diye bir kural yok bana göre,sonuç önemli.

yanılıyosun çağrı karde$ protein ve enerjiyi slajıda verir yoncanın .. %90 altlık demi$sinde altlık olarak kullanan vardır ona bi$ey demem bizim çiftçimiz yedirecek samanı zor buluyo ki altına atsın .. elimizdeki kaynakları uygun kullanmaktan bahsediyorum ben dere tepe yonca değil türkiyede .. o yüzdende bu kadar pahalı bi kaba yem .. bunuda maximumda kullanmak lazım .. diye dü$ünüyorum .. hayvanım yok .. bunu hayvanı olanlar daha iyi nitelendirir ..

Ali SARAÇ link=topic=46099.msg569178#msg569178 date=1332770211' Alıntı:
yanılıyosun çağrı karde$ protein ve enerjiyi slajıda verir yoncanın .. %90 altlık demi$sinde altlık olarak kullanan vardır ona bi$ey demem bizim çiftçimiz yedirecek samanı zor buluyo ki altına atsın .. elimizdeki kaynakları uygun kullanmaktan bahsediyorum ben dere tepe yonca değil türkiyede .. o yüzdende bu kadar pahalı bi kaba yem .. bunuda maximumda kullanmak lazım .. diye dü$ünüyorum .. hayvanım yok .. bunu hayvanı olanlar daha iyi nitelendirir ..
Şimdi ben kötü verir demedim yanlış anlama abi,ama atıyorum aynı miktarda ot olarak 3-4 kg yiyorsa slaj olarak nerden baksan 10 kg civarı yemesi gerekir.Bu da gayet normal çünkü silajdaki su oranınından dolayı,yoksa yonca aynı yonca itirazım yok :) Ha biz de altlık olarak kullanmıyoruz sonuçta türkiyede %70-80 sadece yem+sap olarak besleme yapıyor.Aynen dediğin gibi herkesin şartları farklı,kaynakları ona göre değerlendirmek lazım,tercih meselesi :)

yaw iki saattir söylüyorum okumuyomusun cagrı .. 3 4 kg yemesi gerekirken 10 kg yemesi lazım tamam dogru .. dekardan cıkan kuru ot ve slaj miktarıda aynı orantıda daha fazla oluyo .. burdaki espiri $u aynı miktar yoncayı yaprak kaybetmeden yiyor hayvan sen maximum yapraklı yoncayı döküyosun önüne .. yoksa slaj daha iyi daha kötü onu konu$muyorum ben .. ne kadar nazik davranırsan davran kuru yonca yapragını döker belli bi miktar .. ama slajda neredeyse 0 kayıpla hayvanın önüne ula$ıyo benim anlatmak istediğim bu ..

Ali SARAÇ link=topic=46099.msg569184#msg569184 date=1332770565' Alıntı:
yaw iki saattir söylüyorum okumuyomusun cagrı .. 3 4 kg yemesi gerekirken 10 kg yemesi lazım tamam dogru .. dekardan cıkan kuru ot ve slaj miktarıda aynı orantıda daha fazla oluyo .. burdaki espiri $u aynı miktar yoncayı yaprak kaybetmeden yiyor hayvan sen maximum yapraklı yoncayı döküyosun önüne .. yoksa slaj daha iyi daha kötü onu konu$muyorum ben .. ne kadar nazik davranırsan davran kuru yonca yapragını döker belli bi miktar .. ama slajda neredeyse 0 kayıpla hayvanın önüne ula$ıyo benim anlatmak istediğim bu ..
neyse abi anlaşamayacağız mühim değil :) tabi bir de silajın işçiliğiyle otun işçiliği farkı var onu da söylemiyorum.sen hayvancılık yaparsan ileride daha iyi anlaşırız.

$unu söyliyim .. yonca için konu$uyorum .. yoncayı kurutup balya yapmak slaj yapmaktan daha zor ve daha uzun bi süreç istiyo .. 10 senedir yoncayla ugra$an biri olarak konusuyorum .. ke$ke yeti$tirdiğim yoncanın hepsini slaj olarak satabilsem ..

Arkadaşlar bence ikinizin de görüşleri yanlış çünkü yaş yonca veya yonca silajında ham protein oranı çok yüksek olduğu için balya yoncaya göre daha az verilir hatta yaş yonca ve yonca silajının fazla verilmesi hayvanlarda protein zehirlenmelerine ve gaz yüzünden ölümlere sebep olmakta diye biliyorum. Yonca kurutulunca protein değeri düşer.

Şurda hata yapıyorsunuz.
1 tane inek doğum yaptı ve bu da dana diyelim.
40 kg olarak doğdu
Bunu 1 senede 400 kg canlı hale getireceksiniz.

Hadi bakalım bunu 1 senede her gün emeğinizi ortaya koyarak dışarı yaylaya salmadan en ekonomik ve en sağlıklı , etide lezzetli ( bu dana etini yiyende - ayda yılda bir et yedik iyi para verdik ama harbi değdi çok güzel dana eti idi . desin )

olacak şekilde besleyin. Ona göre slaj karışımları veya ot karışımları , karşılaştırma yapmanız lazım.

Ben havvancılıktan anlamam ama bu şekilde birisi ben böyle beslerim şu kadar tl tutar ve dana 1 senede 400 kg a ulaşır.

Başkasıda ben ise şu şu otlarla böyle beslerim şu kadar tl tutar ve dana 1 senede 400 kg a ulaşır.

Böyle tartışırsanız daha gerçekçi sonuçlar ortaya çıkar bence.

Çıray link=topic=46099.msg594199#msg594199 date=1337029294' Alıntı:
Arkadaşlar bence ikinizin de görüşleri yanlış çünkü yaş yonca veya yonca silajında ham protein oranı çok yüksek olduğu için balya yoncaya göre daha az verilir hatta yaş yonca ve yonca silajının fazla verilmesi hayvanlarda protein zehirlenmelerine ve gaz yüzünden ölümlere sebep olmakta diye biliyorum. Yonca kurutulunca protein değeri düşer.
haklısın kardeşim onun ayarıhı yspacaksın hayvan sadece slajlada olmaz ishal olur sadece yoncaylada olmaz protein cok gelir enerjide laxım yoksa yaglanma yapar döl tutmaz vs. Demek istedigim sadece yonca slajıyla yapraktann maximum yararlanmak ve kurumasını beklemeden max bicim. Bazen anlatmak istedikşerimi anlatsmıyorum yüzyüze olssk brnde sende daha iyi anlaşabiliriz