ARPA, BUĞDAY TARIMINDA TAVUK GÜBRESİ DÖNÜME NE KADAR ATILMALI

Merhaba arkadaşlar, tavuk gübresini ekilişten önce tarlalarımıza saçıp barana çekmek istiyoruz. Tarlalarımızın hepsi kuru, yani nadasa bırakıyoruz. Kullanan arkadaşların görüşlerini almak istiyorum, bir de en önemlisi; kıraç tarlada arpa buğday tarımında dönüme kaç kilo saçılırsa en iyi verimi zarar vermeden sağlıyor. Şimdiden herkese teşekkür eder, bol kazançlı ,bereketli günler dilerim.

Ynt: ARPA, BUĞDAY TARIMINDA TAVUK GÜBRESİ DÖNÜME NE KADAR ATILMALI

insertend link=topic=46132.msg436000#msg436000 date=1313885721' Alıntı:
kesinlikle yanmış olmalı.
Zaten satıcıyla konuştum gerekli ıslahdan geçirilmiş fakat içimizde atan arkadaşlar varsa bilgilerini tecrübelerini paylaşırlarsa bilgi edinebiliriz.

Tonu ne kadara aldın abi. Uygunsa bende deneyeyim bu yıl bir 5 dönüm tarlada. Verdiğim linklerde sulu için 110-130 kg yazıyor. Kuru için 70-80 yeterli olur kanısındayım.

insertend link=topic=46132.msg436058#msg436058 date=1313928004' Alıntı:
çok teşekkürler

insertend link=topic=46132.msg436060#msg436060 date=1313928388' Alıntı:
Tonu ne kadara aldın abi. Uygunsa bende deneyeyim bu yıl bir 5 dönüm tarlada. Verdiğim linklerde sulu için 110-130 kg yazıyor. Kuru için 70-80 yeterli olur kanısındayım.
Daha almadık ama fermente edilmiş haliyle 25 kglık paketlenmiş halde kilosu yaklaşık 27 kuruşa veriliyor. Bence kuru için 70-80 kg çok gelebilir, diye düşünüyorum. ürik asit olduğu için kuru tarla yanabilir.Bu nedenle kullanan arkadaşlar varsa tecrübelerini araştırıyorum.

honest88 link=topic=46132.msg436101#msg436101 date=1313936298' Alıntı:
Daha almadık ama fermente edilmiş haliyle 25 kglık paketlenmiş halde kilosu yaklaşık 27 kuruşa veriliyor. Bence kuru için 70-80 kg çok gelebilir, diye düşünüyorum. ürik asit olduğu için kuru tarla yanabilir.Bu nedenle kullanan arkadaşlar varsa tecrübelerini araştırıyorum.

Nerelisiniz? Bu firmaya nasıl ulaşacağız? Edirne taraflarında varsa 500 kilo alabilirim.

pelet haldaki gübre biraz geç erir ekimden baya önce hatta şimdiden başla toprakta ancak çözünür ....bizim burda 2 üç sene önce gübre pahalıiken kullananlar oldu 20 kilo civarı attılar kimyasal gübrelerle aynı verimi yaptı yanma falan olmadı ...sen 30 ile 50kilo arası at ama eksta verim bekleme hemen uygulamaya ilerki yıllardada devam edersen topragın kuvvetlenmiş yenilenmişgibi olacak...

insertend link=topic=46132.msg436107#msg436107 date=1313938851' Alıntı:
Nerelisiniz? Bu firmaya nasıl ulaşacağız? Edirne taraflarında varsa 500 kilo alabilirim.
Biz Eskişehirliyiz ama bu konuyla ilgili firmalar çoğunlukla afyonda. Sanırım edirnede de gübrecilerden bulabilirsin

umut71 link=topic=46132.msg436206#msg436206 date=1313956496' Alıntı:
pelet haldaki gübre biraz geç erir ekimden baya önce hatta şimdiden başla toprakta ancak çözünür ....bizim burda 2 üç sene önce gübre pahalıiken kullananlar oldu 20 kilo civarı attılar kimyasal gübrelerle aynı verimi yaptı yanma falan olmadı ...sen 30 ile 50kilo arası at ama eksta verim bekleme hemen uygulamaya ilerki yıllardada devam edersen topragın kuvvetlenmiş yenilenmişgibi olacak...
Bilgilerinizi ve tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler

3-4 yıldır patetes yerlerine tavuk gübresi dökmek istiyorum . ama bir türlü babamı ikna edemedim bu yıl yasaklanıyor bi daha ki yıl dökülmeyecek elektrik üretilecekmiş. 90 kamyon yazılmıştık bitmek üzere büyük ihtimal dökemeyecegiz . komşulardan döktüren oldu dölüme bir kamyon patetes de harikalar yaratıyor gerçi sinek ve kokudan durulmuyor . yanlız bol su gerekiyor bir türlü suya doyuramıyoruz . zararı oldugu söyleniyor . fermante edilmemiş gübrenin zararı nedir .

ben çiftlikten aldım 41 dönüm tarlaya 32 ilavesiz römork kemre çektim.5 tanede amele tuttum 2 günde ipince serdiler şimde patlatma çicem yagmur yagınca gübre topragın altına kayıpsız geçsin diye.

yaklaşık 13 yıldır patates tarımı yaptığım arazılerime tavuk gübresi çekmekteyim verim normal hayvan gübresine göre %30 fazladır agrıgola ve marfona cınsi erkencı ve geç patateste ve yumru köklerde çok verim alınmaktadır oncelikli olarak hiç bir şekilde toprağın 25 cm altına geçmesine izin vermeyin anıza atıp sonra çift sürerseniz boşuna atmış olursunuz öncelikle sürülmüş tarlaya atın ve diskaro ile karıştırın tarlanın yüzeyine serpme işlemi en uygunudur 1000 m2 kareye broiler tipi tavuk gübresinden 2000 kg fazla azotu alınmış çuvallanmış tip yumurta tavuğu paletsiz çuvallanmış toz gübreden min 250 kg atın mevsim kuraksa bu uygulamyı kurakta surum yaptıktan sonra yapın ve gübreyi tarlaya saçtıktan sonra en az 8 ila 15 gün bekleyin çok fazla azot çıkışı olmaktadır bu sure sonrasında gübre kendini fermante eder metan gazı ve azot fazlasını atar eğer yağmur yağarsa muhakkak toprağın tınlanmasını bekleyin ve sonra karıştırın uygun tavuk gübresi toprağın dostu fazlası mahsulun zararlısıdır bunu asla unutmayın vve her uygulama başlangıcından önce muhakkak toprak analizi yaptırın ve tavuk gübresi uygulaması yaptığınız araziye hububat ekecekseniz eğer taban gübresi 15-15-15 %30 az atın saplarda ani kalınlaşma ve danede özellikle arpada boş darı yapmaktadır sunuda unutmayın toprakta suyu çok fazla tuttuğundan yumru koklü bıtkilerde fazla kullanımında mildiyo ve mantar hastalığı yapmaktadır bunlara karşı her zaman tedbirli olun

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci87

kuru tarımda nadasa bırakılan yıl dökme organik gübre kullanılması tavsiyemdir.Bu gübrelerde verim artışı ürün bazında değil tarla kapasitesi ve verim sürekliliği açısından değerlendirilmelidir.