erkunt nimet 70t 4 lü 16 inç pulluk ile şaha kalkıyor

Ynt: erkunt nimet 70t 4 lü 16 inç pulluk ile şaha kalkıyor

omerfarukkoc link=topic=46183.msg437186#msg437186 date=1314201759' Alıntı:
gücü az demiyorum...
gücü, silindir sayısı, çapı vs oranları gayet iyi...
ama o agırlıga tork az geliyor ve bogulma olabiliyor...

bayılma desem düz yolda yükte iken vitas düşerek cözebilirsin onu, zf sanzımanınla...

ama nadasa girdiginde motor yer yer yüksek vitesle giderken yer yer sert zemine geldiginde bogulmaya baslayıp tıkanabiliyor... tarla sürerken aman o sert zemine geliyoruz motor stop etmesin die zf sanzımanından bi vites daha düşüp, orayı gecince tekrar bi vites daha yükseltip oyun oynayamazsın ki...
işte burda torklu olsaydı o motorun die düşünsek, tm zf sanzıman bir + ama torkuda biraz yüksek olsaydı o sert zemine geldiginde stop edicek dereceye gelinceye kdr bogulmazdı motor, hatta o kdr agırlıgı cekiş bakımından bir avantaja cevrip gaza yüklendiginde gazı yiyebilecek kdr tork ' un yüksek olması gerekirdi... bnm kanaatimce

her traktörün gücüne göre çekeceği bir pulluk var burada bu toprakta bu traktöre bu pulluk büyük gelmiş bu açıkça ortada fakat pullukta ve diğer ekipmanlarlada sürümde özelliklede pullukta , pulluk ve hidrolik hassasiyeti ayarı çok önemli doğru ayar hızlı ve daha ekonomik bir sürüm sağlar traktörü ve ekipmanıda kollar burada yapılan sürümde pulluklar biraz fazla yatırılmış ve hassasiyet 0 gibi kullanan hassasiyet koluyla elle kaldırırarak(halk arasında traktörü yardımlamak) sürüm yapıyor aslında her traktörde zorlandığında hidrolikleri kendiliğinden kaldırma özelliği zaten var önemli olan bunu kullanabilmek ayarlaya bilmek çoğu çiftçi bunu bilmiyor bu özellik bizim enterde de var gelelim senin dediğine dediklerine katılıyorum ama sert zemine gelip traktör zorlanmaya yani bayılmaya başladığında eğer doğru hassasiyet ayarını yapmışsan traktör kendiğinden hidroliklerini zorlanması kesilene kadar kaldıracak ve vites küçültmene gerek kalmayacak ve istopta etmeyecek çiftçi açısındanda daha rahat bir sürüm olacak dediğim gibi her traktörün bir hakkı vardır ve bu traktöre bu pulluk büyük gelmiş 3 lü olsa daha rahat ve seri sürüm olacak eğer doğru ayar yapılsaydı bu pulluklada rahat bir sürüm olabilirdi... :)

enter link=topic=46183.msg437316#msg437316 date=1314216650' Alıntı:
her traktörün gücüne göre çekeceği bir pulluk var burada bu toprakta bu traktöre bu pulluk büyük gelmiş bu açıkça ortada fakat pullukta ve diğer ekipmanlarlada sürümde özelliklede pullukta , pulluk ve hidrolik hassasiyeti ayarı çok önemli doğru ayar hızlı ve daha ekonomik bir sürüm sağlar traktörü ve ekipmanıda kollar burada yapılan sürümde pulluklar biraz fazla yatırılmış ve hassasiyet 0 gibi kullanan hassasiyet koluyla elle kaldırırarak(halk arasında traktörü yardımlamak) sürüm yapıyor aslında her traktörde zorlandığında hidrolikleri kendiliğinden kaldırma özelliği zaten var önemli olan bunu kullanabilmek ayarlaya bilmek çoğu çiftçi bunu bilmiyor bu özellik bizim enterde de var gelelim senin dediğine dediklerine katılıyorum ama sert zemine gelip traktör zorlanmaya yani bayılmaya başladığında eğer doğru hassasiyet ayarını yapmışsan traktör kendiğinden hidroliklerini zorlanması kesilene kadar kaldıracak ve vites küçültmene gerek kalmayacak ve istopta etmeyecek çiftçi açısındanda daha rahat bir sürüm olacak dediğim gibi her traktörün bir hakkı vardır ve bu traktöre bu pulluk büyük gelmiş 4 lü olsa daha rahat ve seri sürüm olacak eğer doğru ayar yapılsaydı bu pulluklada rahat bir sürüm olabilirdi... :)

''bu pulluk büyük gelmiş 4 lü olsa daha rahat ve seri sürüm olacak'' zaten 4lü ? :)

cazgin0020 link=topic=46183.msg437184#msg437184 date=1314201344' Alıntı:
gücü az olabilir fakat bende sana zf şanzumanın farkını soyluyorum seri viteste çekemez ama agır viteste zf şanzumanın ne kadar güçlü bayılma yaptırmayacak bi şanzuman oldugunu gorursun oonemli olanda motorda şanzuman değilmidir??
seri viteste çekmediği zaman takviyeye at... hiç bi motor bayılmaz....şimdi bu motorda zf şanzuman olmasaydı takviyede bayılacakmıydı_?_?_?_?

k_urt_03 link=topic=46183.msg437719#msg437719 date=1314297211' Alıntı:
seri viteste çekmediği zaman takviyeye at... hiç bi motor bayılmaz....şimdi bu motorda zf şanzuman olmasaydı takviyede bayılacakmıydı_?_?_?_?
benim dedigim çok ufaltmak değil normal çekecegi vitesten bi vites düşür demek istedim ewt diger motorların geneli bayılır. denedik patiaja kaçtımı bayılma yapıyolar ama erkunt patiaja kaçsa bile bayılma yapmıyo buna en basit orner erkunt 70 veya 80 e bin 4 lü pullugu tak seride l1e at rolantiye tek çekerde bırak çeker muhtamelen toprak çok sert se eger patiaj yapar rolantide bile bayılmaz buna en bastit ornektir denemeni tavsiye ederim ok-*-s

cazgin0020 link=topic=46183.msg438153#msg438153 date=1314426358' Alıntı:
benim dedigim çok ufaltmak değil normal çekecegi vitesten bi vites düşür demek istedim ewt diger motorların geneli bayılır. denedik patiaja kaçtımı bayılma yapıyolar ama erkunt patiaja kaçsa bile bayılma yapmıyo buna en basit orner erkunt 70 veya 80 e bin 4 lü pullugu tak seride l1e at rolantiye tek çekerde bırak çeker muhtamelen toprak çok sert se eger patiaj yapar rolantide bile bayılmaz buna en bastit ornektir denemeni tavsiye ederim ok-*-s

Kardeşim burada bir yorum hatasımı oldu acaba,? Benim bildiğim,patinaja kaçan motor bayılma yapmaz, aksine patinaj yapamayan motor zorlanır ve bayılma yapar. Fergusonların ömürleri hep bu yüzden uzundur. Zor koşullarda arkaları da biraz hafif olduğundan hemen patinaja kaçarlar ve motorlarındaki yük azaldığından motorlarını korurlar. :)

768 link=topic=46183.msg438169#msg438169 date=1314432177' Alıntı:
Kardeşim burada bir yorum hatasımı oldu acaba,? Benim bildiğim,patinaja kaçan motor bayılma yapmaz, aksine patinaj yapamayan motor zorlanır ve bayılma yapar. Fergusonların ömürleri hep bu yüzden uzundur. Zor koşullarda arkaları da biraz hafif olduğundan hemen patinaja kaçarlar ve motorlarındaki yük azaldığından motorlarını korurlar. :)
Yoo abi bak orda yanlışın var masseyler aksine motor ömürleri kısa olur (tabi eski modeller için ) yeni serileri bilmiyorum.

masseyin arkası hafif olanları belki patiaj yapabilir ama erkunt gibi agır motor patiaj yapınca çok çabuk bayılma yapar tabi patiaj yaptıgı yerede baglı yumusak toprak olur patiaj yapar sert toprak olur patiaj yapması zor olur motorun.

Kardeşim burada bir yorum hatasımı oldu acaba,? Benim bildiğim,patinaja kaçan motor bayılma yapmaz, aksine patinaj yapamayan motor zorlanır ve bayılma yapar.

evt katılıyorum

cazgin0020 link=topic=46183.msg438184#msg438184 date=1314436132' Alıntı:
masseyin arkası hafif olanları belki patiaj yapabilir ama erkunt gibi agır motor patiaj yapınca çok çabuk bayılma yapar tabi patiaj yaptıgı yerede baglı yumusak toprak olur patiaj yapar sert toprak olur patiaj yapması zor olur motorun.
''erkunt gibi agır motor patiaj yapınca çok çabuk bayılma yapar ''

zaten erkut hem agır hemde torku düşük...diğer motorlara göre daha fazla bayılma yapması gerekir die düşünüyorum...

+ sen brda sadece zf sanzımandan bahsediyosun...
ama bayılma deyince olay %30 agırlık %50 tork %20 sanzımanla alakalı olur bence...

cünkü gücü ilk cıkısından(motordan) devirli iletemedikten snra sanzımana gelip vites düşürdükce düşür, ne işe yararki...