Allah Rızası İçin Yardım Edin......

Kimya Mühendisliğimi( 3 yıl )Yoksa Veterinerlik (5 yıl )mi?

• Kullanılan toplam oy
    69
19.05.2008
11,882
800
Edirne

Değerli dostlar;
Bu sene YGS ve LYS sınavlarına girdim. Ve 98.000 sıralama aldım Türkiyede. 7 tercih yapmıştım. Sırasıyla İstanbul, Bursa, Burdur, Aydın, Konya, Samsun, Kayseri. Ve Burdur VETERİNERLİK çıktı. Bildiğiniz gibi Bilecik Kimya ve Proses Mühendisliği 3. sınıfa geçtim bu sene. Çok kararsız kaldım. İleride çifçilik ve hayvancılık ile ilgili hayallerim var. Ve bu yüzden veterinerlik istiyorum. Bir yandan da 2 senem var. Okulu 1 sene uzatsam Kimya Mühen disliğinde 3 sene daha okuma ihtimali var. Diğer türlü 5 sene okuma ihtimalim var. Bana bir yardım edin fikir görüş beyan etseniz çok iyi olur.

Ynt: Allah Rızası İçin Yardım Edin......

Bölümünü bitir bence. Bende meslek liselerinin önleri açılınca senin gibi işlere girişecektim sonra vazgeçtim. Muğla Üni. Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği okuyorum. 4 ' üncü yılım.

2 yılın kalmış. Biraz daha gayret et okulu uzatma. Kendini bir kurtar. İş hayatına atılınca belki tarımla uğraşma isteği kalmaz sende. Hala istekli olursan ikinci öğretim bir yerlere yazarsın. Ve şunu düşün. Veterinerliği bitirince yaş 26 ' ya dayanacak. Hemen iş bulabilecek misin? Bunlar hep bilinmeyenler. Sen bilinenin daha çok olduğu yolda devam et. Ailem bana bu yönde fikir beyan etti banada çok mantıklı geldi devam etmeye karar verdim. Mezun olduğumda hala hala çiftçilik yapmak istersem babamın yanında iş hazır. Diplomada hazır olacak. Olmadı açıköğretim 2. yıllık tarım filan okurum.

şimdik kardeşim ben veterinerlik öneririm ki şöyle açıklayayım
veterinerliği ne şekilde yapacağına bağlı bu eğer bağımsız çalışırsan yani piyasaya çok güzel meslek şahanede parası var ama ne haftasonu tatilin olur nede gece doğru dürüst uykun bi doğum olsa gece yarısı çağırırlar ama dediğim gibi kazancı güzel bizim hayvanlara bakan veteriner mandıra kurdu yoğurt üretmek için düşün yani kazandığı parayı babamın samimi dostu muhabbet aderiz ara sıra yaklaşık 1 milyon lirayı buldu diyor (eski parayla 1 tirilyon :D ) tabi kredide çekmişler ama önemli olan o yatırımı yapabilmek kazanıyorki kendine güvenip o borcun altına giriyor dimi yani...
gelelim mühendisliğe şimdi sen zaten 2 sene okumuşun yani yolu yarılamışsın eğer veterinerlik okuyup bir yerde iş bulupta çalışmayı düşünüyorsan mühendisliğe devam et eğerki kendi kliniğini açıpta piyasaya bağımsiz olarak çalışmayı düşünüyorsanda veterinerliği bi düşün derim...

Doğru kararı ancak kendin verirsin Doğancan ama bencede 2 yılın kalmış okulunu bitir derim tarım ve hayvancılık düşünüyorsan illaki veterinerlik okluman şart değil normal şartlardada birçok veteriner ve ziraat mühendisinden daha profesyonel bu işleri başarabilirsin .

burdur pazarlama okudum veterinerlikin önünde dev gibi dana vardi heykel ögrencilik burdurda güzeldir hayvanlari seviyorsan veterinerlik iyidir önemli olan hayatta sevdigin işi yapmak para neki 19 sene okudum çiftcilik yapiyorum dünyaya bi daha gelsem yine ciftci olurum vede patatesçi seviyorum çünkü *098*-

Şimdi şöyle söyleyeyim sizlere. Eğer veteriner olursam dükkan açacam. Ve piyasaya iş yapacam. Aynı zaman da kendim de hayvancılık yapacam. Ve veterinerlik için 5 sene okuyacam. Mühendis olursam 2 yılım kaldı. Derslerim son dönem de çok berbattı. Ve +1 yıl büyük ihtimal uzatacam. Yani 3 yıl okuyacam. Sadece veterinerlik okursam 2 sene kaybım olacak. Ve mühendisliği bitirdiğimde iyi bir ingilizcemin olması şart. Ve fabrikalara gidip iş başvurusu vs yapacağım. Kabul edilmesini bekleyeceğim. Maaşım ilk senelerde 1,5-2 milyar arası olur. Veterinerlikte de çevrenin geniş olmasıyla bu rakam 4-5-6 ya çıkıyor diye duydum. Benim demem o ki şu 2 sene beni çok düşündürüyor :(

hayvancılık yapacagım diye veterneliğe gerek yok okumuşun yıllar zaman emek çok önemli.okadar yolu bşirdada yürüyeceksin.yolun ortasındasın.ha güzel kariyerli bir bölüm olsa veternelik git ama öyle olmadıgını sende biliyorsun.ülkede kendini iyi yetiştirisen kimyalık güzel meslek.iş alanı var.ama kendin bilirsin.aslında yolu kendin çizmişin.veternelik bölümü yazarak.keşke ziraat mühendisi olsaydın kendi işini kurman kolayb olurdu.ilaç gübre bayilği tarım çiftçilik üretim vs.

ya ben yönetici olacaktım.tarım bakanlıgında bir hiçe gitti.hukugu kuyrugundan kaçırdım.haalka ilşkileri bitirdim bişeye yaramdı.sonra teıknik konulara geçtik şimdi emekliliği bekliyoruz.yaştan.

ben hayat üniverstesinin tarla işleri sulama bölümünden mezun oldum doktora bile yaptım diktirnamemi de aldım ohhh şimdi okuması gibi varmı :D okul bitir gübre yapımına başla