KONYA MERKEZ ZİRAAT ODASI BAŞKANI ÇÖKLÜ: ' ' YILLARDIR KURAKLIKLA BOĞUŞAN VE BORÇ YÜKÜ ALTINDA EZİLEN ÇİFTÇİMİZ BU DÖNEM RAHAT BİR NEFES ALDI ' ' ' ' ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA DA BU ÜRETİM SEZONUNDA ALDIĞIMIZ REKOLTEYE ULAŞMAYI UMUT EDİYORUZ ' '


KONYA (A.A) - Konya Merkez Ziraat Odası Başkanı Faruk Çöklü, Konya Ovası ' nda bu yıl uzun yıllar ortalamasının üzerinde bir verim ile kalitenin yakalandığını belirterek, 2011 yılı prim desteğinden yararlanmak isteyen çiftçilere güncelleme uyarısında bulundu.

Çöklü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çiftçinin genel itibariyle verimli bir hasat dönemini geride bıraktığını söyledi.
Konya Ovası ' nda bu yıl uzun yıllar ortalamasının üzerinde bir verim ile kalitenin yakalandığına dikkati çeken Çöklü, ' ' Yıllardır kuraklıkla boğuşan ve borç yükü altında ezilen çiftçimiz bu dönem rahat bir nefes aldı. Önümüzdeki yıllarda da bu üretim sezonunda aldığımız rekolteye ulaşmayı umut ediyoruz ' ' dedi.
Hükümetin üreticilere sağladığı desteklere de değinen Çöklü, 2011 yılı ürünü yağlı tohumlu bitkiler, hububat ve baklagil bitkileri destekleme primi uygulama tebliğinin 7 Nisan 2011 tarihinde Resmi Gazete ' de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlattı.

-ÇİFTÇİYE PRİM UYARISI-

Uygulama tebliği gereğince kilogram prim desteğinden yararlanmak isteyen çiftçilerin son başvuru tarihi olan 31 Ağustos 2011 ' e kadar Çiftçi Kayıt Sistemi ' ndeki (ÇKS) bilgilerini güncellemeleri gerektiğini vurgulayan Çöklü, bu tarihe kadar güncelleme işlemini yaptırmayan çiftçilerin destekten yararlanamayacağını kaydetti.

Çöklü, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

' ' Ağustos ayı sonunun Ramazan Bayramı tatiline denk geldiği dikkate alınarak çiftçimiz bu haftayı iyi değerlendirmeli ve prim desteğinden yararlanmak için Çifçi Kayıt Sistemi ' ndeki bilgilerini bu hafta sonuna kadar güncellemelidir. Hükümetimiz üreticilerimize buğdayda ton başına 50 lira, arpa da ise ton başına 40 lira prim desteği sağlayacaktır. ' '