Traktörü devirsiz kullanırsak hantal olurmu ????

Ynt: Traktörü devirsiz kullanırsak hantal olurmu ????

saimbal link=topic=46220.msg545984#msg545984 date=1330032070' Alıntı:
abi daha 300 saatte değilmi 18-25 gaz arası kullan 500 e kadar ama sakın hararet yaptırmayın yoksa bida hayır gelmez nh zaten çok zor hararet yapar :)
450 saatte kardeşim ..
cexparo link=topic=46220.msg545975#msg545975 date=1330031770' Alıntı:
motor montaj edilmeden önce 15 dk son devirde kızarana kadar,montajdan sonra da tekerlekler ters ve düz takılarak son devirde yine açma işi yapılır motor herşeye hazır çıkar motor hantal falan olmaz yanlızca aktarma organlarına ve yakıtınıza zarar verir
bütün markalar yapıyomudur bunu ?

Eren ASLAN link=topic=46220.msg546004#msg546004 date=1330033100' Alıntı:
Orda fabrikanın açma işlemi traktörü açmıyo deniyo traktör sahibinde açılıyo zaten fabrika açıpta getirmez motoru
eğer fabrika motoru açmadan çıkarırsa Türkiyede tüm traktörlerin satılmadan önce test edildiği TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI TARIM MAKİNELERİ TEST MERKEZİNDE (stajımı burda yaptım) motor belirtilen tork bg gücü gibi özellikleri sağlamazsa ret raporu alır geri gider o traktör hiç bi yerde satılamaz fabrikada bunu istemez traktör çıktığında her şeye hazırdır

cexparo link=topic=46220.msg546013#msg546013 date=1330033509' Alıntı:
eğer fabrika motoru açmadan çıkarırsa Türkiyede tüm traktörlerin satılmadan önce test edildiği TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI TARIM MAKİNELERİ TEST MERKEZİNDE (stajımı burda yaptım) motor belirtilen tork bg gücü gibi özellikleri sağlamazsa ret raporu alır geri gider o traktör hiç bi yerde satılamaz fabrikada bunu istemez traktör çıktığında her şeye hazırdır
bu işlem tüm üretilen traktörlere tek tek yapılmıyodur herhalde teste giden traktör açılıyodur sadece.

Bizim td 85 dede biraz bayılma var ama hantallık yok galiba bizimkinin mazot filitreleri dolmuş herhalde nadasta ben 18-20 gaz arası sürüm yapıyorum traktörden memnunum *098*-

Yeni otomobillerde rodaj
Yeni teknolojiyle üretilen motorlar da rodaj sürecine ihtiyaç duyar. Peki ama nedir bu rodaj?

Günümüzün teknolojisi neredeyse kusursuz. Buna rağmen yeni otomobillerin modern motorları da rodaj sürecine ihtiyaç duyuyor mu? Bu sorunun cevabı: Evet. Ancak rodaj yani motor ve aktarma organlarındaki hareketli parçaların birbirlerine uyum süreci eskisinden daha kısa.
Otomobil üreticileri, modern motorların iç yüzeylerinin kalitesinin çok iyi, üretim toleranslarının çok düşük olduğunu ve bu nedenle eskisi gibi katı rodaj kuralları olmadığını söylüyor. Hatta bazı firmalar rodaj uygulamasına gerek olmadığını açıklıyor.
Otomobil üreticileri son yıllarda pistonların hareket alanını egzoz emisyonunu düşürebilmek için sürekli değiştirdi. Örneğin BMW'nin ürettiği motorlarda piston ve silindir arasında sadece 0.03 mm mesafe var. Silindir ve pistonun aralığı bu kadar küçük olan motorları, henüz yeniyken zorlamak yanlış. Çünkü motorun zorlanması pistonların sıkışmasına neden olabiliyor ve bu uzun vadede yağ tüketimini olumsuz yönde etkiliyor.
Motor, ilk 1000 km rodaj kurallarına uygun kullanıldıktan sonra uzun kilometreler yağ değişimi yapılmıyor. Bazı modellerde 50 bin km'ye kadar (veya 2 yıl) motor yağı değiştirilmiyor. Eski teknoloji motorlarda yağ değişim periyodları 3 bin-3 bin 500 km'ydi.
Peki bir motorun rodajı nasıl doğru yapılır? En önemli kural: Kesinlikle gaz .pedalına sonuna kadar basılmamalı! Yağlama ne kadar mükemmel olsa da metal metale sürtünüyor ve aşınma meydana geliyor. Çünkü silindir ve piston yüzeyleri tam olarak düz değil. Piston ve silindirlere mikroskopla bakıldığında yüzeylerinde küçük tepeler bulunduğu görülüyor. Motor rodajdayken bu küçük tepelerin zirveleri yok edilerek düz bir yüzey oluşturuluyor. Böylece daha iyi bir yağlama sağlanıyor.
Rodaj aşamasında gaz pedalına mümkün olduğu kadar yavaş basılması gerekiyor. Özellikle düşük devirlerde gaza çok yüklenilmemeli. Çünkü düşük devirlerde tam gaz sürtünmeyi artırıyor. Sürtünmeden doğan yüksek ısı silindir iç yapısında olumsuz etkiler bırakıyor. Rodaj, fren ve debriyaj sistemleri
için de geçerli. Balata ve disklerin birbirine alışması gerekiyor. Debriyaj balata ve baskısı da benzer şekilde bir uyum sürecine ihtiyaç duyuyor. Rodaj kuralları bulunan bir diğer parça da lastikler. Üretim aşamasında lastiklerin kalıptan kolay çıkması için yüzeylerine sürülen cilanın yok olması için ortalama 500 km yol yapılması gerekiyor. Bu cila nedeniyle yeni lastiğin yol tutuş ve fren performansı zayıf olduğu için dikkatli davranmak gerekiyor.
Kaynak: http://arabam.e-kolay.net/haber.aspx?PID=1017&HID=1&haberID=279031

ben ilk 100 saat motoru normal devirde kullanılmasını( örn:15-16 ) daha sonra bi 400-500 saat biraz yüksek devirlerde(örnegin 19-20) kullanılmasını daha sonraları ise normal devire geri dönülmesini öneririm...

cünkü yukarıdaki yorumda berkayın yaptıgı alıntı da da dediği gibi ilk saatler motorun silindir ve pistonlar üzerindeki çapakların temizlenmesi ve pürüzsüz bir yüzey oluşması gerekiyor ve bu süre zarfında basılmaması gerekiyor motora...

daha sonra ise motorun açılması için biraz yüksek devirlerde kullanılmalı, kanımca...

daha sonra motorun max torkunu buldugu devirde kullanılmalı... hem yakıt ekonomisi içn hem motor ömrü için...

devir olayını bilmem ama traktör gözünü nerde açarsa öle gidiyor.
sıfır aldığın traktörü ilk günden tarlaya sok aynen öle devam ediyo.
ama kışın alıp yaza kadar garajda bekletirsende garaj traktörü olup çıkıo.
devir olayı daha çok yakıtla alakalı bi durumdur diye düşünüyorum sürümde yükte bende traktörün sesine göredir devir.
ha yolda yük çekersin basarsın açılır traktör.
şahsi fikrimdir saygılar.

devirsiz kullanmak motorda hantallık yani sağır alışmasına neden olur..sağırlık nedir..eğer bir motoru uzun süre devirsiz kullanırsanız özellikle dizel bi motoru..egzostan atılan duman devirsiz kullanılduğı için hızlı bir şekilde atılamadığı için yanma odasına yapışır..buda kuruma neden olur..kurum motorun ömrünü kısaltır..siz siz olun sıfır veya değil bi aracı devirsiz kullanmayın..ben nasılsa deutz un açılması maçılması kalmamış deyip pompayı sonuna kadar açtım motor kesin 3000 3500 devire çıkıyodur..yinede gitmiyodu yaza ayak gazını kesip dahada uzatmayı düşünüyorum..iyi oluyor pası siliniyo kurum murum kalmıyo.:D

evet traktörü devirli kullanmak lazm ilk 500 saatte.
bnm fikrim 50 saate kadar fazla zorlamadan mtoru diğer parçalarına uyum sağlayablsn sonra tam gaz dayan motor 16 gazla gidebiliyorsa tarlada yada rampada sen dahada bas gaza motor bağırsın biraz. açılsın.
ben şahsen devamlı çok gaz veririrm traktör kendini yırtar. traktörü dedem hiç zorlamaz hep uyuşuk kullanır. ben alınca egzozdan duman çıkarttırırm. abimde öle. traktör şuan çok fena gaz yiyişi olsun çekişi olsun rampada olsun kolay kolay boğulmuyo vites düşmüyo.
traktör td65s 700 saatte ben hayla daha çok gaza yükleniyorm. benm motor kullanış şeklim bu o ayrı :D

Bende düşük vites yüksek devir kullandık ilk zamanlar şimdi traktör gayet güzel gaz yiyişi olsun gidişi çekişi ilk aldın zamanlar düşük vites yüksek devir kullanacaksınkı ilerde o şekilde verim alabilesin biyim köyde ford var 3600 hale traktör sağır alıştırmışlar ölede gidiyor :)

Benm motor tam gazdan aşşa hiç düşmüyo ona bakılrsa traktörü adapazarından aldık adamın kamyonuda başka bi traktör götürmüş bizde dedik biz kendimiz götürürüz dayım bi bindi ilk önce servise gittik bakımları yapıldı tanıttılar faln sonra kapama tam gaz traktör 1,5 saat yol geldi kapama gaz o gün bu gün bende babamda yolda kapatma gidiyoruz zararı varmı yokmu bilmiyorum artık,çiftte te 16-19 arası süreriz.

Onu bunu bilmemde biz bu sene 3 tane case aldık 2 jx100 babamın amcası ve halasının oğlu aldı 1 tanede biz jx90 aldık onlarınki kışa denk geldi 2-3 ay yattı bizimkide geldiği gün çizel e süreğe girdi 19-20 allah ne verdiyse bas dedi babam yetkili serviside geldi motorla beraber motoru patlatana kadar basın isterseniz yeniymiş basmayalım öyle bişey yok dedi jx100 cülerin gözü bizimkinde şimdi hep mana buluyolar motorlara bizimki katır gibi tuttuğunu koparıyo maşallah.

1006 link=topic=46220.msg546247#msg546247 date=1330085191' Alıntı:
devirsiz kullanmak motorda hantallık yani sağır alışmasına neden olur..sağırlık nedir..eğer bir motoru uzun süre devirsiz kullanırsanız özellikle dizel bi motoru..egzostan atılan duman devirsiz kullanılduğı için hızlı bir şekilde atılamadığı için yanma odasına yapışır..buda kuruma neden olur..kurum motorun ömrünü kısaltır..siz siz olun sıfır veya değil bi aracı devirsiz kullanmayın..ben nasılsa deutz un açılması maçılması kalmamış deyip pompayı sonuna kadar açtım motor kesin 3000 3500 devire çıkıyodur..yinede gitmiyodu yaza ayak gazını kesip dahada uzatmayı düşünüyorum..iyi oluyor pası siliniyo kurum murum kalmıyo.:D

Daha napsın bu motor yawww... :S noo-*-s
Sen bu motordan çoook şey bekliyosun... :8

bende öyleyim motor elime geçinde acımam basarım arkasın ne olursa olsun ister romork patoz pulluk kazayagy farketmez basarım babamda ole kısın fazla basmayız yerler buz oldugundan kışın ot getiriyoz en kotu kamyon çekerken felan asırı basarız daha sonra arkasında bugday farsa rampa asagı vıtes dusurmeden yarıya kadar iner daha sonra bosa salar yarı kadar iner aynı deviri tutrunca devam

teknik olarak motorun canlı gibi düsünülmesi sağır yada açılmış olması bana mantıklı gelmiyor yakıt canımızı çok yakıyor basmak demek aşırı yakıt tüketimi demek ben geçen yıl traktörü alır almaz nadasa girdim 1500 deviri geçmiyorum yakıtta iyi çekişte kulaktan dolma eski düşüncelere itibar etmiyorum maximum torka kitabında 1400 devirde ulastığı yazıyor daha fazlası cebe zarar diye düsünüyorum herkesin düşüncesinede saygı duyuyorum