KANOLA

Malumunuz fiyatı ve desteklemesi cezbedici ve bu yıl hakikaten en çok kazandıran kanola olunca önümüzdeki sezonda herkesin dilinde.
burda eken arkadaşlar var muhakkak ilk defa ekecek olanlara tavsiyeleri neler olur paylaşabilirmiyiz

Ynt: KANOLA

ben ekmedim ama tarla komuşum ekti resimlerinide eklemiştim güzel para aldı 2 kerede yagmurlama ile sulamıştı 25 dk yerden 14 tl sattıgını söylemişti konya şekere sözleşmeli ekiyoruz

bu yıl burda 1100 - 1300 arasında sattılar dönüme (1000 m2) 200 ila 350 kg biçtiler 40 kuruşta desteği var
ama
geçen sene 70 kuruştu destekte azdı 20 kuruş gibi. bu yıl eken çok olacak muhtemelen önümüzde yıl karlı olmayabilir suyu çıkabilir

marmara591 link=topic=46231.msg437905#msg437905 date=1314358471' Alıntı:
teşekkür ederim erkan bey siz bundan ekiyosunuz sanıyorum. dönüme kaç gram atıcaz bunu siz tecrübe etmişsinizdir

Biz bu sene 4-5 çeşit kanola tohumu denemesi yaptık. Bunlardan aklıma gelenler Tat Hydromel, NK Caravel, Dekalb Excalibur cisnleri. Bunların içinden Tat ve NK ' yi aynı tarlayı ikiye bölüp denedik. Aynı zamanda ayrı ayrı ektiğimiz yerlerde vardı. NK Caravel daha verimli bir kanola cinsi olarak gözümüze çarptı. Seneye büyük ihtimal ağırlık NK Caravel ' de olacak. Tavsiye ederim. Tohum miktarıda 350 gr/dekar olarak hepsi aynı ekildi. Dekalb Excalibur ' da NK Caravel ' e yakın verimleri verdi. O da güzel bir tohum.

alipasalierkan link=topic=46231.msg437929#msg437929 date=1314368876' Alıntı:
Biz bu sene 4-5 çeşit kanola tohumu denemesi yaptık. Bunlardan aklıma gelenler Tat Hydromel, NK Caravel, Dekalb Excalibur cisnleri. Bunların içinden Tat ve NK ' yi aynı tarlayı ikiye bölüp denedik. Aynı zamanda ayrı ayrı ektiğimiz yerlerde vardı. NK Caravel daha verimli bir kanola cinsi olarak gözümüze çarptı. Seneye büyük ihtimal ağırlık NK Caravel ' de olacak. Tavsiye ederim. Tohum miktarıda 350 gr/dekar olarak hepsi aynı ekildi. Dekalb Excalibur ' da NK Caravel ' e yakın verimleri verdi. O da güzel bir tohum.
çok teşekkür ederim benim için aydınlatıcı oldu.iyi çalışmalar. kandilin mübarek olsun

Mahzen link=topic=46231.msg437879#msg437879 date=1314351505' Alıntı:
trakyada ayçiçeği buğday kanola filan hiç sulanmaz ne kadar yağmur yağarsa onunla oluyor bende burda gördüm millet buğdayı ayçiçeğini suladığını :)
sulama imkanı olursa sulanır sulama imkanı yoksa sulanmaz ben kıraca bir tane bugday bile ekmem her karış yeri sularım aycicegi kanola arpa vs hepsi sulanır bizim burda şimdi anladım ic anadolu bölgesinin bugday ambarı oldugunu

dolcevita link=topic=46231.msg438018#msg438018 date=1314385971' Alıntı:
sulama imkanı olursa sulanır sulama imkanı yoksa sulanmaz ben kıraca bir tane bugday bile ekmem her karış yeri sularım aycicegi kanola arpa vs hepsi sulanır bizim burda şimdi anladım ic anadolu bölgesinin bugday ambarı oldugunu
bizde sulama imkanı olsada sulanmaz buğdayı hiç sulamayız mesela 600 kgden aşağı düşmeyiz sulamaya kalksan zaten sulanmaz 400-500 dekar tarlar sulama kalksan ne boru yeter nede işçilik