Tavuk gübresi kullanan kullanan Olcak mı bu sezon?

20.02.2009
1,745
2

selam, arkadaşlar gübrenın pahalılığı dolayısıyla , Kuru tarım için tavuk gübresi alanlar epey çoğaldı. Buğday da , arpada daha önce kullanan oldu mu? Neler düşünüyorsunuz bu konuda bilgisi olanlar paylaşirsa sevinirim. Şimdiden Tşk ederim.

Ynt: Tavuk gübresi kullanan kullanan Olcak mı bu sezon?

demirciler_14 link=topic=46238.msg437533#msg437533 date=1314258432' Alıntı:
Biz kullanıyoruz. Sulu tarıma göre 1/3 oranında kullanırsan sorun çıkmaz.
Kaç Yıldır kullanıyorsunuz Peki, Normalg gubreye göre verim de düşüş yada artış oldumu peki? Dönüme kaç kg atıyorsunuz? ıh-*-s

Biz yaklaşık 10 senedir kullanıyoruz. Normal gübreye göre de bayağı verim alıyoruz. Sulu tarımda çok kullanıyoruz. Malum çok atınca sulamak şart. Kuru tarımda da kullanıyoruz ama onda fark varmı hiç bakmadım. Bir de gübreyi atınca tarlayı 2-3 defa sürmek te fayda var zira gübre tam olarak erimiyor. Dönüm başına ise belirli bi kg yok. Biz daha çok göz kararı atıyoruz. Yani patates ve sulu tarım çin farklı biraz fazla oluyor. Ekinler içinse suluya göre daha az mesela 3 ' te 1 kadar falan.

demirciler_14 link=topic=46238.msg437537#msg437537 date=1314260397' Alıntı:
Biz yaklaşık 10 senedir kullanıyoruz. Normal gübreye göre de bayağı verim alıyoruz. Sulu tarımda çok kullanıyoruz. Malum çok atınca sulamak şart. Kuru tarımda da kullanıyoruz ama onda fark varmı hiç bakmadım. Bir de gübreyi atınca tarlayı 2-3 defa sürmek te fayda var zira gübre tam olarak erimiyor. Dönüm başına ise belirli bi kg yok. Biz daha çok göz kararı atıyoruz. Yani patates ve sulu tarım çin farklı biraz fazla oluyor. Ekinler içinse suluya göre daha az mesela 3 ' te 1 kadar falan.
Evet sulu Tarımdaakılerın kullandıgını duymuştum, bizim burlarda 2008 ' te ilk kez kullanılmıştı, o yılda accaip bir yagmur olmuştu bız normal dap gübresi atmiştik, 1 kaç kişi tavuk gubresi kullandı hiçbir fark yoktu ekinlerde.. Bu Sene Daha bir populer oldu gubre fiyatı nedeniyle, 1 dönüme 40kg attıklarını söyleyenler vardı.. Evet nekadar çok atarsan, okdar cok su ihtiyacı ortaya çıkıyor.. Senın bahsettiğine göre, tohum yatagını hazırlamadan once atmak lazım sanırım, kültüvatör cekilcek, tırmık, ızgara vs...?

wan7ed link=topic=46238.msg437539#msg437539 date=1314261042' Alıntı:
Evet sulu Tarımdaakılerın kullandıgını duymuştum, bizim burlarda 2008 ' te ilk kez kullanılmıştı, o yılda accaip bir yagmur olmuştu bız normal dap gübresi atmiştik, 1 kaç kişi tavuk gubresi kullandı hiçbir fark yoktu ekinlerde.. Bu Sene Daha bir populer oldu gubre fiyatı nedeniyle, 1 dönüme 40kg attıklarını söyleyenler vardı.. Evet nekadar çok atarsan, okdar cok su ihtiyacı ortaya çıkıyor.. Senın bahsettiğine göre, tohum yatagını hazırlamadan once atmak lazım sanırım, kültüvatör cekilcek, tırmık, ızgara vs...?
Dostum tarlayı sürmeden önce at gübreyi dağıt güzelce. Ondan sonra güzelce derin bir şekilde sür. Sonra aynı şekilde 2 -3 hafta arayla 3 kez de sürdünmü lokum gibi olur valla tarla. Biz buralarda yağmur yağdıktan sonra tavında süreriz. Zaten ondan sonrası kışa doğru denk geldiği için genelde yağmurlu geçer tavını yakaladık mı süreriz. Bizde sene de bir kez ekim olur. Allah ' ın izniyle de güzel verim alırsın diye düşünüyorum. Biz böyle yapıyoruz.