İBRAHİM UZEL

05.07.2010
6,232
3
İbrahim Uzel, 1878 Rus Savaşı sonrası Rumeli ' den Bursa ' ya göç edip, ailesi ile birlikte yeni yurtlarında, daha önce de sürdürdükleri fayton üretimine devam etmişlerdir. O günün koşullarına göre fayton üretiminde ileri bir yöntem olan seri üretim bandını kullanan İbrahim Uzel, seri üretim tekniğinin Türkiye ' deki ilk örneğini vererek, sınaî üretim konusundaki ilk deneyimlerini de seri fayton üretiminde kazanmıştır.Uzel Grubu ' nun KuruluşuTürkiye, uzun yıllar süren bir savaşın ardından ekonomisini toparlama ve dünyaya katılma yolunda çaba sarf ederken, 1937 yılında Uzel Grubu ' nun temelleri atılır. Otomobilin Türk yaşam tarzının bir parçası olmaya başladığı bu zamanda, Uzel Grubunun kurucusu ve ilk Yönetim Kurulu Başkanı merhum İbrahim Uzel, Bursada bir şahıs firması kurar. Zamanın Türkiye ' si için bakir bir iş kolu olmasına rağmen, Bursa ' daki küçük bir atölyede motorlu araçlar için yaprak yay üretimine başlar. İstanbul ' un Türkiye ticaretindeki öneminin farkında olan İbrahim Uzel ' ' , 1940yılında büyümekte olan işlerini toparlayarak ailesiyle birlikte İstanbul ' a taşınır. Yeni imalathanesiniSirkeci ' de kuran Uzel, yaprak yay üretiminin yanı sıra şasi ve çeşitli karoser parçalarının da üretimini gerçekleştirir.Firma Künyesi1948 yılında İbrahim Uzelin iş unvanı tescil edilerek, dönemin Ticaret Sicil Gazetesi ve Piyasa Cetvelinde “İbrahim Uzel” olarak yayınlanmasıyla İstanbul ' da resmileşir. Bunu takiben1953 yılında grubun unvanı yenilenerek İbrahim Uzel ve Ortakları Limited Şirketi olarak değiştirilir. İştigal konusu olarak ise, 'Şirket, otomobil markası ve otomobil aksamı imalatıyla yedek parça imalatı ve her türlü sınaî ve ticari faaliyetle iştigal eder, iştiraklerde bulunabilir.'yazılır ve grubun merkezi Sirkeci-İstanbul olarak belirtilir.Firma Atılımlarıİşlerinin daha da büyümesi ve gelişmesiyle Sirkeci ' deki imalathane mevcut üretim için yetersiz kalmaya başlaması sebebiyle yeni bir yer arayışına giren İbrahim Uzel, 1958yılında bugün Uzel Makina ' nın halen faaliyet gösterdiği İstanbul Rami ' deki alanı bulur ve inşaat işlemlerini başlatır. 1961 yılında ise Ramide kurulan fabrika, üretim açısından bir dönüm noktası olur. Aynı yıl İngiliz kökenli Massey Ferguson Group Limited firması, Türkiye ' de traktör üretimini gerçekleştirmek için kendine güvenilir ve yeterli üretim alanına sahip bir firma arayışına girer. Böylece İbrahim Uzel ve Ortakları, Limited Şirketi ' nin kapıları Massey Ferguson Group Limitede açılır ve traktör üretimi konusunda lisans anlaşması imzalanır. Hemen ertesi yıl üretim hattından çıkan ilk traktörle beraber, İbrahim Uzelin traktör üretme hayali de gerçekleşmiş olur. 1962 yılında 57 yaşında hayata veda eden İbrahim Uzel, ardında günümüze kadar ilerlemesini sürdürmüş, Türkiye ' deki ilk traktörü üreten büyük bir şirket miras bırakır.