ANIZA DİREK EKİM MAKİNASI

Ynt: ANIZA DİREK EKİM MAKİNASI

Aradaşlar bende bu anıza eim mibzerleri hakkında biraz bilbi edinmek istiyorumda baktım hiç kimse bişey yazmamış bunlar nasıl oluyor bunlar için kaç beygir traktör istiyor birde verime etkisi nasıl oluyor bana yardım edecek arkadaşlar varmı şimdiden teşekkürler

Gerekli şarları yerine getirirseniz.mesela uygun tarihte ekim yapılmalı.Yabancı ot mücedelesinin kimyasal ilaçlarla yapılmalı.Yeterli gübre verilmeli.
Bu şartlar altında ilk yıl aynı önceki yıllar kadar verim alınıyor.Daha sonraki yllar verim artışı oluyor.Tabi benim kastetdiğim toprak işlemesiz tarım ile ilgili.Artıları ise toprak işlenmediği için toprak kendini düzeltiyor. erezyon azaldığı veya olmadığı için üstteki verimli toprak tabakası korunuyor.Pulluk ile tersyüz edilen toprak güneşin ultraviyole ışınlarından zarar görüyor ve yıllar itibariyle yeni toprak oluşmuyor.Akaryakıt ve diğer dolaylı giderler olmuyor.Ayrıca azaltılmış toprak işleme metodundaysa toprak sürülmemeli yıratarak işleyen makinalar ile toprak hazırlığı yapılmalıdır.İşin özü anlaşıldığında sorunlar çözülür diyorum.

Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim . Ben şunu anlıyorum Maygün ağabeyin yazdıklarından toprağı ters düz etmeden işlendiği takdirde çok daha iyi verim alınıyor buda pullukla değil onun haricinde dip kazan patlatma felan