Tohumluk hububat fiyatları

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Eker, TİGEM tarafından üretimi yapılan hububat tohumluk 2011 yılı fiyatlarını açıkladı.

Eker, yaptığı yazılı açıklamada, makarnalık buğday tohumluğun 90 kuruş, birinci grup ekmeklik buğday tohumluğun 90 kuruş, ikinci grup ekmeklik buğday tohumluğun 88 kuruş, tritikale tohumluğu tatlıcağın 80 kuruş, arpa tohumluğun 72 kuruş olarak belirlendiğini belirtti.

Eker, 'Islahçı haklarının korunmasına ilişkin 5042 sayılı kanun gereğince ıslahçı hakkı ödenen ve sözleşmeli olarak tohumculuk yapan kuruluşlara satışlarda orijinal kademedeki tohumluklarda 15 kuruş/kilo, sertifikalı kademesindeki tohumluklara 10 kuruş/kilo ilave fiyat uygulanması yapılacaktır' dedi

Ynt: Tohumluk hububat fiyatları

aaabuzer link=topic=46407.msg440111#msg440111 date=1315085283' Alıntı:
hadi ya hiç bir firma bu fiyattan satmıyor
espirya tasaco firması antalya ara sor google tıkla piysada satılan espirya bugdaylarla sakın kıyaslama italyan menşeli anacı ne kadar tabi verilerse ben marmara un sanayisinden uno ekmek falan varya o şirketden aldım odesak albatros ve odeska karusani 1350 nakliyede dahil tohum fuarıda var 8 10 eylülde başka çeşitleride bakcam

mustafagursacli link=topic=46407.msg440122#msg440122 date=1315086938' Alıntı:
pahalı değilmi hocam...
elbetde pahalı hocam ama kazın gelcegi yerden tavugu esirgememek gerekir bazı ülkelrin iklimi yetiştirme sitili bizim bölgemize uyuyor sıcak ülke bugdayı ile soguk ülke bugdayı arasında oldukca fark var suluk bugdayı ve kırac bugdayı arasında gen olayı var kıraca üretilmiş bugdayı su verdigimiz zaman geriliyor secimi iyi yapmak gerekir ben türk menşeli tohumlarıda ekerim ama bazı ülkelerini tohumu gibi olmuyor

aaabuzer link=topic=46407.msg440111#msg440111 date=1315085283' Alıntı:
hadi ya hiç bir firma bu fiyattan satmıyor
Devlet Tarım Kredi Koorperetiflerini ciftciye destek olsun diye kurdu fakat şimdi tüccarı geçtiler %15 koymadan mal satmıyor tigem den alıyor karını koyyor üzerine birde faizini alıyor sonra alamıyoz tohumu.

aslında tarım kredi ve tigem anaç tohum vermiyor.benim fi,krim en az 4 ekim olan toplama tohumları veriyor.arada verim varkı var.ben anaç tohum alıyorum tarım baknlıgın araştırma bölümünden.demen amaçlı eki,yorum ekiyoruz.10-15 kğ arasında kötü şartlarda gübresiz ekiyoruz.mükemmel verim alıyoruz.ikinci sene uygun şartlarda ekiyoruz mükemmel sonuç.tigem veya tarım krediden alınan tohum ilk ekimde belki güzel ama ikin ci ekimde hayal kırıklıgı yaratıyor.

köylü link=topic=46407.msg440157#msg440157 date=1315123758' Alıntı:
aslında tarım kredi ve tigem anaç tohum vermiyor.benim fi,krim en az 4 ekim olan toplama tohumları veriyor.arada verim varkı var.ben anaç tohum alıyorum tarım baknlıgın araştırma bölümünden.demen amaçlı eki,yorum ekiyoruz.10-15 kğ arasında kötü şartlarda gübresiz ekiyoruz.mükemmel verim alıyoruz.ikinci sene uygun şartlarda ekiyoruz mükemmel sonuç.tigem veya tarım krediden alınan tohum ilk ekimde belki güzel ama ikin ci ekimde hayal kırıklıgı yaratıyor.
yaptıkları bırsey yok bizim oralardada ekiliyor çiftçi tarafından tohumluk sadece eliyor ilaçlıyor torbalıyorlar baska hıcbırsey yapmıyorlar

köylü link=topic=46407.msg440157#msg440157 date=1315123758' Alıntı:
evet aynen tigem sadece devletin cifligi anac tohum gen birleştirme gibi vs işler yok mesala ben tohumu kendimiz secme şartıyla tigemin verimlerinden yüksek verim alabiliyorum veya tarım kredini mühendislerinden daha cok alıyoruz ayrıca tohumluk cimlenme oranı daha fazla anac tohum üretmek cok farklı bi olaydır ben özel tohum şirketlerine daha cok güvenirim özellikle yurd dışı menşeli köylü kardeşim bizi iyi anlamış tohumun ne demek oldugunu anlamış 1 tonu 1600 dolar

biz her sene iyi tarlamızın ekinini tohum yaparız ilaçlattrımak elemek bile sorun ebem adama gözmü açtırıyor para gidecek sanıyor...oysa dayılarım her sene tohum alıyolar her sene arayış içindeler onlar 630 dan sattılar bz 520 den para kazanacağım deyi gez dur bu işi bilinçli yapmak lazım zira ekmek aslanın miğdesinde

mustafagursacli link=topic=46407.msg440233#msg440233 date=1315142348' Alıntı:
biz her sene iyi tarlamızın ekinini tohum yaparız ilaçlattrımak elemek bile sorun ebem adama gözmü açtırıyor para gidecek sanıyor...oysa dayılarım her sene tohum alıyolar her sene arayış içindeler onlar 630 dan sattılar bz 520 den para kazanacağım deyi gez dur bu işi bilinçli yapmak lazım zira ekmek aslanın miğdesinde
ok-*-s

mustafagursacli link=topic=46407.msg440233#msg440233 date=1315142348' Alıntı:
Dayinlar isi cözmüs mustafa. Bizde 500 den sattik.))) Hos sertifikali tohumdan aldigimizida 500 e sattilarya neyse artik. Ama iyi hesap yapmak lazim. Tohuma ayirdigini satsan ne gelir, eletip ilaclatmak ne tutar, ne kadar destek alirsin ona bakmak lazim. Haa illaki o fazla cikar ama getirisi iyiyse illaki sertifikali tohum. Yoksa bizimki süneli tohumlari eker durursun)))

buradada tohum fiyatları 1200-1400 arası arkadaşlar çeşitler esperia,zeyhan,karasunami vs. toros bende daha almadım tohumları babam bi çeşit almış iyi verim almışlar bölgede ben ceyhan,toros yada esperia çeşeitlerini ekerim galiba.

hacimmet link=topic=46407.msg440387#msg440387 date=1315164410' Alıntı:
buradada tohum fiyatları 1200-1400 arası arkadaşlar çeşitler esperia,zeyhan,karasunami vs. toros bende daha almadım tohumları babam bi çeşit almış iyi verim almışlar bölgede ben ceyhan,toros yada esperia çeşeitlerini ekerim galiba.
hacım tohum konusunda çok titizdir her zaman takip ve tebrik ederim

satocan58 link=topic=46407.msg440371#msg440371 date=1315163306' Alıntı:
Dayinlar isi cözmüs mustafa. Bizde 500 den sattik.))) Hos sertifikali tohumdan aldigimizida 500 e sattilarya neyse artik. Ama iyi hesap yapmak lazim. Tohuma ayirdigini satsan ne gelir, eletip ilaclatmak ne tutar, ne kadar destek alirsin ona bakmak lazim. Haa illaki o fazla cikar ama getirisi iyiyse illaki sertifikali tohum. Yoksa bizimki süneli tohumlari eker durursun)))
biz tarımı amatör yapıyoruz abi ama devir değişti artık profesyonel olmak zorundayız teknolojiyi takip etmek uygulamak durumundayız devir değişti artık misal ayın 10.da ben Çankırı dan Ankaraya tarım fuarına babam Ankaradan Konyaya tohum fuarına gidecek

mustafagursacli link=topic=46407.msg440429#msg440429 date=1315168136' Alıntı:
biz tarımı amatör yapıyoruz abi ama devir değişti artık profesyonel olmak zorundayız teknolojiyi takip etmek uygulamak durumundayız devir değişti artık misal ayın 10.da ben Çankırı dan Ankaraya tarım fuarına babam Ankaradan Konyaya tohum fuarına gidecek
sende gelirsem tanışmak isterim