CLAAS LEXİON 770 : 2011 AMERİKA'DA HASAT

Ynt: CLAAS LEXİON 770 : 2011 AMERİKA'DA HASAT

öncelikle ,ali bu süper paylaşımın için teşekkürler ,ben doğruyu söylüyorum kızıyorlar avrupayla aramızda 100 sene var diye ,az bile söylemişim en az 150 sene var demeliymişim

Paylaşım için tşk. Arkadaşlar, kendi çapımızda, imkanlarımız ölçüsünde bizim yaptığımıza da çiftçilikten başka birşey dememiz mümkün değil ama gerçektende adamlar bizden çok çok ilerideler. Bu kadar olmasada buna benzer çiftçilik yapan, birkaçbin dönüm yeri olan büyük çiftçilerimiz seyrek te olsa ülkemizde de az sayıda var. :)

768 link=topic=46418.msg440258#msg440258 date=1315147436' Alıntı:
Paylaşım için tşk. Arkadaşlar, kendi çapımızda, imkanlarımız ölçüsünde bizim yaptığımıza da çiftçilikten başka birşey dememiz mümkün değil ama gerçektende adamlar bizden çok çok ilerideler. Bu kadar olmasada buna benzer çiftçilik yapan, birkaçbin dönüm yeri olan büyük çiftçilerimiz seyrek te olsa ülkemizde de az sayıda var. :)
abi senin dediğin gibi burada teknolojiye ayak uyduran çiftçilerimiz vardı ama bir zamanlar ,,şimdi sadece biri kaldı oda ticaret yaptığı için sadece çiftçilik yapanlar şeker gibi erdi gitti icracılar neredeyse evlerini köye taşıyacaklardı hergün gelip gidip adam aramaktan traktör götürmekten bıktılar.buna benzer örnekler çok buralarda

Abi haklısın ama şuda var. Suç birazda bizde var. Mesela bir traktörümüz var. Değişmesi gerekiyor. Gidip banka ile motoru alıyoruz. Makina 500 saate gelmeden komşu daha büyük makina aldığı için kıskançlık yapıp daha çok borca girip yenisini alıyoruz. Habire böyle yapınca bankalara çalışıyon. Sonunda ödeyemedin mi iflas. Bizim buraları için söyleyeyim. Çifçimiz tembel. Buğday anızlarını süreriz bıraırız 6 ay boşta. Halbuki onun yerine alternatif ürünler ekebiliriz. Ama kahvede oturup çay sigara çay sigara kağıt oynamak daha kolay ve eğlenceli. Hayvan alırız küfür ede ede ahıra gireriz. Hayvan bi ters hareket yapsa odunlarla döveriz. İçki içerler, şükretmezler. Ramazanda bile içenler var. Sonra hep yoksulluktan yakınırlar fakat koca koca motorlara binerler. Mazota pahalı derler ama caka için motor çekiştirirler. İki adımlık yola araba motor vs giderler. Güzelce işçilik yapmazlar. Allah(c.c) den hiç bi emek harcamadan vermesini beklerler. Şimdi söyleyin abi bütün bunların olduğu bir ülkede sizce yeterli seviyeye gelinebilir mi? Beni yanlış anlamayın bunları herkes yapıyor diye bir şey dediğim yok. Ama gözlemlediklerimden harmanladığım bunlardır

doganbey1 link=topic=46418.msg440268#msg440268 date=1315150096' Alıntı:
Abi haklısın ama şuda var. Suç birazda bizde var. Mesela bir traktörümüz var. Değişmesi gerekiyor. Gidip banka ile motoru alıyoruz. Makina 500 saate gelmeden komşu daha büyük makina aldığı için kıskançlık yapıp daha çok borca girip yenisini alıyoruz. Habire böyle yapınca bankalara çalışıyon. Sonunda ödeyemedin mi iflas. Bizim buraları için söyleyeyim. Çifçimiz tembel. Buğday anızlarını süreriz bıraırız 6 ay boşta. Halbuki onun yerine alternatif ürünler ekebiliriz. Ama kahvede oturup çay sigara çay sigara kağıt oynamak daha kolay ve eğlenceli. Hayvan alırız küfür ede ede ahıra gireriz. Hayvan bi ters hareket yapsa odunlarla döveriz. İçki içerler, şükretmezler. Ramazanda bile içenler var. Sonra hep yoksulluktan yakınırlar fakat koca koca motorlara binerler. Mazota pahalı derler ama caka için motor çekiştirirler. İki adımlık yola araba motor vs giderler. Güzelce işçilik yapmazlar. Allah(c.c) den hiç bi emek harcamadan vermesini beklerler. Şimdi söyleyin abi bütün bunların olduğu bir ülkede sizce yeterli seviyeye gelinebilir mi? Beni yanlış anlamayın bunları herkes yapıyor diye bir şey dediğim yok. Ama gözlemlediklerimden harmanladığım bunlardır
gözlemlerin kesinlikle doğru doğan, sana katılıyorum, yani ben avrupa çiftçisiyle kendimizi kıyaslamıştım. demekki bizim onları yakalamamız imkansız gibi birşey benim demek istediğim bu, söylediklerin biryana kendimden örnek vereyim 5 yaşıdan beri ben traktörün üstündeyim .biz 6 kardeşiz şimdiye kadar hep tırmalayarak geldik.ben 6 yaşında pancara boru taşımaya gidiyordum ve diğer kardeşlerimde aynı şekilde çok çalıştık buna inan .şu anki halimze çok şükür fakat demekki çok çalışıp az yemeklede olmuyor.şöyle geriye dönüp baktığımızda babamla akran bir adam gitmiş avrupada işçilik yapmış emekli olmuş gelmiş şimdi babamdan kat kat fazla servete sahip olmuş bilmem anlatabildimi , yani başta ülke ekonomisi ve o ülkenin tarım politikası buna etken bence

Yorumları için sağolun teşekkürler. :)
Ülkemiz de de bu kadar olmasada çiftcilik yapanlar var. yok değil. adamlar da imkan var para var. Gerisi de biraz istek işi istek olduğu sürece diğer saydıklarım olduğu sürece hepsi olur. adamlar da bunun aynısı uyguluyor. emeğinin karşılığını alıyor fazla fazla. Böyle videolar izledğim zaman burda çiftcilik yapasım gelmiyor. İçim gidiyor ama imkan olmadığı için sadece izlemekle yetiniyorum.daha da izlemek le yetinirim. buda böle gider. Lale sanada aynen katılıyorum dediğin tarif te insan bizim bura da da çok malesef. ıh-*-s

arkadaşlar bi kere adamların yerli üretimleri var ondan bundan sömürüp kurmuşlar fabrikaları çalmışlar beyin gücünü parada çok deyuslarda uyy-*sbizim dedeler gazlı fergusona binerken adamlar çiftçeker traktör yapmışlar uyrra*-*-

nailyetek link=topic=46418.msg440312#msg440312 date=1315158040' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler Ally,
HİDROMEK LEXİON yada MASTAŞ LEXİON yazanı çıktığı gün bende alıcam bitane bunlardan.. CAT bizi aşıyo..:)
))) ))) yakışır.....al sana 5000 dk.çeltik biçmek için yer ayarlıyacam