ANIZ YAKIMI

Ynt: ANIZ YAKIMI

adamlar marsa spırıs adlı uzay aracı gönderdi (5 -10 sene önce) mars topragında organik madde arıyorlar ve bunu ararken milyar dolarlar harcıyorlar .bu maddeyi bulurlarsa marsda ilerleyen zamanda yaşam için gerekli çalışmalar yapılacak ...bizde adamların milyar dolar harcayarak aradığı maddeyi elimizle yok ediyoruzz...heralde ilerde dünyadaki yaşamı bitirmek için daha kötüsü yapılamazz ??*-s ??*-s ??*-s

bencede çok sakıncalı hem toprağı fakirleştiriyoruz hemde onca canlıyı yakarak katlediyoruz bunuda toprağa daha iyi olur diye yapıyoruz ( şükür anız vs kesinlikle yakmıyoruz rototillerle nadas öncesi kıyıp karıştırıyoruz verimede çok faydası oluyor )

Anadolu hızla çölleşiyor ve bunun en büyük seplerinden biriside anızların yakılmasıdır.
Şöyle ki;
Anız yakmayla beraber:
Dünyanın ısınmasına,
Atmosfere fazladan gaz salınmasına, ısınan dünyamızın kazanının altına ateş atılmasına,
Yakılan anızla beraber toprağı işleyen ona hayat veren onca canlının yakılmasına,
Anız yakılırken körpecik fidanların yok olmasına,
Anız yakılırken, ülkenin nefes borusu olan ormanların yok olmasına,
Anız yakılırken, toprağın pişirilmesine, yakılmasına kavrulmasını sebep olmuyormuyuz?
Anız yakılmasından elde edilebilen tek bir faydadan söz etmek mümkün mü acaba?

n_cebeci link=topic=46437.msg440776#msg440776 date=1315252121' Alıntı:
Anadolu hızla çölleşiyor ve bunun en büyük seplerinden biriside anızların yakılmasıdır.
Şöyle ki;
Anız yakmayla beraber:
Dünyanın ısınmasına,
Atmosfere fazladan gaz salınmasına, ısınan dünyamızın kazanının altına ateş atılmasına,
Yakılan anızla beraber toprağı işleyen ona hayat veren onca canlının yakılmasına,
Anız yakılırken körpecik fidanların yok olmasına,
Anız yakılırken, ülkenin nefes borusu olan ormanların yok olmasına,
Anız yakılırken, toprağın pişirilmesine, yakılmasına kavrulmasını sebep olmuyormuyuz?
Anız yakılmasından elde edilebilen tek bir faydadan söz etmek mümkün mü acaba?
Abi vallahi siftah yok bende.. Çevrede hasbel kader yanan anız ve mera yangınlarına ilk müdahale eden ben oluyorum, giden benim mazot ve pulluk demirleri oluyor, heralde karşılığı olmayacak işlerden bile 3-5 kuruş kazanmamız olsa gerek.

Bu sene müdahale ettim ve 50 dönüm buğday anızımı yaktırmadım. Biçimden bir hafta sonra (balyalar toplanınca) hemen sürdürdüm .Zaten biçerci çok dipten biçti. Ünlü dönerli pulluk ve NH TD 65 öyle sürdüki tarlada hiç sap gözükmüyor. Şubattaki soğan ekimine kadar saplar çürüyecek ve tarlama doping olacak. Ben de sizinle güzel sonuçları paylaşacağım inşallah.

qarizmatiqa link=topic=46437.msg440807#msg440807 date=1315253821' Alıntı:
geçen gün abim anızı yaktı önüne geçemedim böyle sürülmez dedi başka bişey demedi vicdanım rahat değil keşke çakmağı alsaydım elinden

Şu abini bizim butaraflara transfer etmek lazım. Buralarda anızların yakılmasını istemeyen kimse bulamazsınız. Son onbeş yıldır falan anızlarımızı yakmıyorduk ama son yıllarda buğdaylarımızda çeşitli hastalıklar görülmeye başlandı. Tabi ki başa çıkamadığımız hastalıklar. Artı, yabancı otlarında çoğaldığını söylememe gerek yok. Kışlarında ılık geçmesi neticesinde bu fungusit türü hastalıkların ve son yıllarda görülen sinek gibi çeşitli zararlıların yok olmaması neticesinde bu hastalıklar görülmekle kalmayıp,yıldan yıla hızla yayılmaya da başladı. Toprağında bir canlı olduğunu tabiki kabul ediyoruz, yakılmaması gerekiyor onu da biliyoruz ama bu tür hastalıklarla mücadelemiz de bir yere kadar. Türlü türlü yabancı otlar için ayrı ayrı ilaç, çeşitli hastalıklar için ayrı ayrı ilaç ,böcek,sinek var deyip ayrı ilaç derken canlı olduğunu bildiğimiz topraklarımız ne oluyor peki? neden onlardan hiç kimse bahsetmiyor. Sadece topraklarımızmı zehirlenmekle kalmıyoruz,ürünlere de nelerin geçtiği belli değil. Zaten bu ilaçlama işlerini kaç kişi bilinçli olarak tam manasıyla yapabiliyorki? Sırf bu ilaçlar yüzünden birçok tarlanın toprağı çalışmaz oldu,çünkü kullanmak zorunda bırakıldığımız pekçok ilacın toprakta kalıcılığı var. Bu konuyu iyi araştırın. Anızın yakılmasının zararları kadar faydaları da var. Ormanlık alanlara yakın olmayan bölgelerde eğer tarlalarda çeşitli hastalıklar görülmeye başlanmışsa duruma göre kontrollü olarak anız yakılması uygun olur diye düşünüyorum. En azından birkaç yılda bir yakılması gerekir. Bu şekilde devam edersek,hem topraklarımızı daha fazla zehirleyeceğiz hem de sömürgeci ülkelerin ilaç şirketlerini zengin edeceğiz. Bu yazdıklarımı yanlış anlamayın,hastalık görülmeyen,problem olmayan bölgeler için bu yazdıklarım geçerli değil. Sağlıklı bir kimsenin ilaç kullanmasının gerekli olmadığı gibi. :)

Anız yakılmasının hiçbir faydası yoktur. O hastalıklar kim bilir hangi zehirin tarlaya atılması sonucu meydana geldi. Kimyasal ilaç kullanılmas ıda doğru değil. Yapılması gereken çok şey var. Arayan bulur, aaraştıran öğrenir. Ben hiçbir kimyasal ilaç ve gübre kullanmıyorum. Belki daha çok uğraşıyorum, zaman, emek harcıyorum ama o zehirleri kullanmıyorum. Hiçbir canlıyı elimle yok etmiyorum.
Size başımdan geçen bir olayı anlatayım.
Behçede ağaçlara baktım ki böcek sarmış ama ne bözek, 1mm boş yer yok. Düşündüm, ne yapabilirim diye bu ağaçlar kuruyacak diye düşündüm. Sonra ne olursa olsun kurursa yeninden dikerim dedim ilaçlama yaptırmadım. 2-3 gün sonra Almanyadan misafirlerim geldi böcekleri gördüler, senmi yetiştiriyorsun dediler hayır dedim. Dedilerki Almanyada bu böcekleri üretip satyorlar. Bunlar çok faydalı dediler
O böcekler uğur böceği idi bakın faydalarını okuyun.
Az kalsın ben zararlı diye ne kadar canlıyı yok edecektim. Onların yok ettiği zararlıların önünü nasıl açacaktım.
Yabancı otla mücadele nasıl olur?
Benden daha iyi bilen arkadaşlar olabilir.
Benim aklıma ilk gelen şey,
Yabancı tohumların çimlenmesini sağlamak sonrada sürmek hem yabancı ot mücadelesi yapmış olur hemde tarlayı gübrelemiş oluruz.
Buğdaylarınızda çıkan hastalıklarla ilgili uzmanlardan görüş aldınız mı?
Sanmıyorum, eğer bir uzmana baş vursaydınız eminim ki size çözümü söylerdi.
Bize düşen şeyin, yanlış yaptığımız uygulamaları savunmak değil, yaptığımız hataları düzeltmeye çalışmaktır diye düşünüyorum.
Anız yakılmasıyla mücade eden herkese en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Yakmayı düşünen arkadaşlarında bir an önce bu düşüncelerinden vaz geçmelerini diliyor, herkese teşekkürlerimi sunuyorum.
Allaha emanet olun.

768 link=topic=46437.msg441061#msg441061 date=1315327461' Alıntı:
http://www.reyhanli.com.tr/haber/gundem/93-aniz-neden-yakilir.html

Söze, anız yakmanın hiçbir şeye faydası yoktur diye başlarsak bu konuda hiç kimseyi ikna edemeyiz.Çünkü, çiftçilerimiz zaten bunun yararlarını da biliyorlar. Önemli olan zararlarının da öğretilmesiyle birlikte artı ve eksilerinin değerlerdirilerek konu üzerinde daha bilinçli olunması. :)
hastalık durumu dışında yakmanın yanlış olduğunu düşünüyorum ve yakıma kendimiz karar vermemeliyiz mühendislerden bilgi almalıyız teşekkürler paylaşımınız için

biz buğdayı biçtikten sonra biçerden cıkan saplarıda dağıtıp öyle sürüyoruz benim balleye hiç ihtiyacım yok o yüzden bütün tarlalarımın sapını dağıttın yerler öyle bekliyor birazda yerde ot cıktımı ilk yamurlarda süreceğim hem buğday saplarını hemde cıkan yeşil otları topragın altına cevireceğim bu şekilde yer hem daha fazla su tutuyor hemde organig gübre oluyor

Valla bizimde balyaya ihtiyacımız yok. Sap isteyene bedava veriyoruz , balyalatıp götürüyor. Ancak topraklarımız çok verimli ve kanaletlerle sulandığından buğday sapı aşırı ve dağıtmak zor oluyor.

Göktürk- link=topic=46437.msg441701#msg441701 date=1315485957' Alıntı:
Valla bizimde balyaya ihtiyacımız yok. Sap isteyene bedava veriyoruz , balyalatıp götürüyor. Ancak topraklarımız çok verimli ve kanaletlerle sulandığından buğday sapı aşırı ve dağıtmak zor oluyor.

Sulamalı tarım yapılacaksa tabiki daha da problem. Buğday yerine ikinci bir ürün ekilmesi avantajınızı kullanmanız gerektiğinde toprağa hernekadar karıştırılırsa karıştırılsın,üzerinden yıl geçmediği için saplar diri kalacaktır ve ekim dikim işlemlerinde, problem olacaktır. Bizde sulamalı tarım olmamasına rağmen bu yıl bazı tarlalardan dönümüne 20 balya çıkanlar oldu. Hayvanlarımıza bağlatıyoruz ama ihtiyacımızdan fazlası tarlalarda kalıyor. Sap parçalayıcı kaliteli aletler var ama küçük çiftçinin ulaşması mümkün değil. Alet de pahalı, traktörde büyük olması gerekli. :)

yanlız adam link=topic=46437.msg441654#msg441654 date=1315477384' Alıntı:
biz buğdayı biçtikten sonra biçerden cıkan saplarıda dağıtıp öyle sürüyoruz benim balleye hiç ihtiyacım yok o yüzden bütün tarlalarımın sapını dağıttın yerler öyle bekliyor birazda yerde ot cıktımı ilk yamurlarda süreceğim hem buğday saplarını hemde cıkan yeşil otları topragın altına cevireceğim bu şekilde yer hem daha fazla su tutuyor hemde organig gübre oluyor
Sizi kutluyor, hassasiyetiniz için tebrik ediyorum.