Senkromeç (Synchromesh) nedir?şu an üretilen bütün traktörlerde var mı?

Ynt: Senkromeç (Synchromesh) nedir?şu an üretilen bütün traktörlerde var mı?

abi benim bildigim tam sekromeç new hollandın td serisinde var. levyeli olan ve debriaja basıp durmadan ileri geri yapanlara diyolar tam sekromeç li die. bildigim kadarıyla.

TT 55 link=topic=46445.msg440716#msg440716 date=1315247283' Alıntı:
Mesala new hollanda TT serisinde varmı acaba. geri vites çok zor geçiyor.

tanımı ise dişliler birbirinden ayrılarak vites geçişi esnasında birbirine sürtünmeden vitese daha kolay ve yumuşak geçmeyi saglar.

bnm zetorda yarım sensromec ama bnm zetorun yeni kasa larda tam sencromec debriyaja basmadan vites degiştirme imkanı var hemde çok yüksek performanslı

qarizmatiqa link=topic=46445.msg440810#msg440810 date=1315253957' Alıntı:
yarım nasıl oluyor ? belkide levye yok diye yarım yapmışlardır.... gajkk guukhh ses geliyor mu tt de?

tt den sadece geri viteste cart curt diye ses geliyor.diğer viteslerde ses yok.sadece biraz zor geçiyor.

benim anladiğim kadariyla dişli gurupları arasında hız farkı oldu mu vites geçişleri zorlaşıyor.ve geçişlerde ses yapıyor.

ben ford3610 u yıllarca kullandım.yolda giderken debriyaj kullanmadan vitesleri değiştirebiliyordum.burada mühim olan takacağınız dişli grubu ile motordan tahrik gelen ana dişlini aynı hızda olması.o zaman hiç sorunsuz geçer.
senkromeç te bütün dişli gruplarının birbirine yakın hızda dönmesini sağlayan bir sistem sanırım.

masseyfergusonlarda da genelde 2. viteste senkromeç olur bizim 3105 te öyle geri gelirken ses yapmadan 2. vitese geçer ama 1. vitese durmadan geçmez.

çift debriyaj yaparsan hiç bir traktör cart curt yapmaz.mesela benim erkuntun buçuk vitesinde senkromeç yok yarım sekromeç oluyor.

bu yeni çıkan ttler 56 serileri falan tamm senkromenç sadece geri vitesinde senkromenç yok ama düz ortadan vitesli ttler ve 56 serisi 1den 2 e geçerken bazn çartlar bu da demek yarım senkromeç

tam sekromeç aynı taksı kullanır gıbı çok rahatılerı gıderken tak geri alıyor iş yaparken çok guzel oluyor ama yınede motor sadece ılerı gerı hareketınde tam durmadan gecırmk zamanla sarıyı yıyor tdlerde 1500tl cıvarı hattatda daha bılmıyorum oda oledır tam sekromeçin tadını alan bıdaha sekromeç yada kara şanzımana dönup bakmaz *098*-

ben erkunla 4 le giderken 1 takmaya çalıştım cart curt etmiyor ama sanki vitesi kilitlemiş gibi 1e geçmiyor boşta kalıyor.1 geçirmek için devirini iyice öldürmen gerekiyor.

yokuş aşagı 5 ton yukle saldın yuksek vıteste cogu yenı motorun frenı hıdrolık attın ayagına hıdrolık kalmamış boşalmış motor acayıp komperosere bınmış kara şanzımanı hayatta durduramassın yarı sekromeçi yuzde ellı belkı vıtese takabılırsın tam sekromeçı vıtes kuçultebılırsın adamlar otamatık şanzımana geçtı bızım çıftçımıze hala bılmem kaç yıllık teknolojılerı şu veya bu şekılde satıyorlar aldıgınız motorun markası ne olursa olsun amet memet ama tam sekromeç olsun ok-*-s

kardeşim sekromeş olayı şudurki her vites dişlisini frenleyen sarılar vardı bu sarılara sekromeş sarısı denir debriyaja bastığın anda sarılar o dişlileri hemen durdurur. ve vitese takarken caaaaart die sesi çıkartmaz bu sekromeş olayı bütün motorlarda vardır nasıl vardır genelde yüksek viteslere koyarlar çünkü bi küçükten büyüğe geçirirken kolaylık sağlasın die. günümüzde üretilen en son traktörlerde genelde bütün viteslere sekromeş koyorlar kolaylık olsun die ama bu sekromeş çok iyi olduğu kadar çokta zararlı bilmeyen birisi için...

Bizim eski steyrda 3 ten 4 e atarken :D garççççç. hele motor 4 ten 3 e düşecekse ooooo :D şimdiki tümoda ise 1-2-3-4 rahat. ama geri vites problem oluyor