200 dönümlük adada tek odalı bir kulübede yaşam-larını sürdüren 75 yaşındaki Halime nineyle kızı, balıkçılıkla geçimlerini sağlıyor

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinin Adalar köyündeki 200 dönümlük adanın son sakinleri olan 75 yaşındaki Halime Soğan ile 40 yaşındaki kızı Döne Soğan, tek odalı kulübede insanlardan uzakta adeta “Robinson” gibi yaşamlarını sürdürüyor. Balık tutarak evin geçimini sağlayan Döne Soğan, evlenme tekliflerini, adadan gitmek istemeyen annesini yalnız bırakmamak için reddettiğini söylüyor. Adaya salla 10 dakikada ulaşılıyor. Tek odalı küçük evde kızıyla yaşayan Halime ninenin 3 köpeği var. 17 yaşındayken gelin geldiği Gölbaşı Gölü’ndeki adanın bir zamanlar çok kalabalık olduğunu ifade eden Halime Soğan şunları söyledi:

“Burada balıkçılık yaparak geçimini sağlayan birçok aile vardı. Ulaşım zorluğu ve diğer nedenlerle karşı kıyıya taşınarak orada köy oluşturdular. Eşimi kaybettim. Burada toprağa verdik. Beş çocuğumla adada kaldım. Dördünü evlendirdim. Hepsi başka illere gitti. En küçük kızım Döne’yle birlikte adada kaldık. Maddi imkanımız olmadığı için köye göç edemedik. Tek geçim kaynağımız balıkçılık. Kızımla evlenmek isteyenler oldu ama o beni yalnız bırakmamak için gitmedi. Ulaşım zor olduğu için birçok kişi buraya gelmiyor.”