ford 5000

arkadaşlar ben yeni 5000 lik for aldım kimi süper diyor kimi kara ford diyor vallahi millete cevap vermekten bıktım bana yardımcı olun eyilip mazot filitrelerinin altındaki şase numarasına bakıyorlar *R 54566533 R* İSE FORT DİYORLAR BENİM MOTORUMDA AYNEN BÖYLE YAZIYOR KİMİ ORDAN BELLİ OLMAZ PİSTONLARI BÜYÜKTÜR DİYOR ANLAMADIM

Ynt: ford 5000

ilk önce hayırlı olsun.arkadaşım sen buraya fotoğraf yükleyebilir misin veya facebooka yükleyebilirsen arkadaş ekleyelim birbirimizi ben buraya geçireyim ona göre seninkini buluruz.kaç model

ahmetteke link=topic=46534.msg441847#msg441847 date=1315508932' Alıntı:
anlş-*s tabiki kurallara uyacagız disiplin ve düzenin korunması için teşekkürler
bişey değil.sen bide ford moderatörüyle tanış ondada ford 5000 var çok bilgili bi abimiz mutlaka yardımcı olur

Kardeş öncelikle hayırlı olsun
Bendede 5000 lik var.5000 likçi olarak Sana elimden geldiğince ve bilgim doğrultusunda yardımcı olmaya çalışayım.
5000 lik kendi arasında t1 t2 t3 ve t5 blok diye 4 e ayrılır.ilk çıkımları t1 bloktur. bir kısmı kara ford bir kısmıda süper forddur.T1 lerin 69 yılına kadarı kara ford 68 den sonrası ise süper forddur.T2 Blokların hepsi süper forddur.T3 blok hakkında pek bi bilgim yok.T5 bloksa halk arasında ala kanat olarak bilinir.traktörünün kara ford,süper ford yada ala kanat olduğunu modeline,blok numarasına ve piston hacmine göre öğrenebilirsin.
Gelelim avantaj ve dezavantajlarına;
Avantajları:Rektefe durumu ve lastikleri iyiyse,önünde ağırlığı,hidrolik direksiyonu varsa çekmem demez,çıkmam demez.Allahın izniyle hiçbi yerde kalmazsın.Çamurda,ıslakta ve kurakta çok iyi tutar.padanaj nedir bilmezsin.Eğer Nam olsun Kar olmasın dersen yağmur dinesiye peşinden çifte gidersin.Millet olduğu yerde padanajdan kıvranır sen dibine kadar salar gidersin :) millet kurakta çifte gitmeye korkar sen baş yukarı sürersin.Sadece frenine bir traktör değer.yağlı balatadır,çok iyi tutar.basdımmı çakar.çabuk ısınmaz.ardında 15 ton yükle römork freni nedir bilmezsin.yokuş aşşa sallandığında ilk önce kompresöre biner birden hızlanmaz.3 kademeli hidrolik baskı ayarına sahiptir.ağır yük sallamanda kolaylık sağlar.çiftte kollar sen istemedikçe kalkmaz.hızlı kaldırma indirme yapmanı sağlar.kimsenin dediğine bakma bence en kral traktör forddur.fabrikası kapanmasına rağmen bu gün sıfır çıkan iki çeker traktörlerle arasında özellik olarak aşşağı yukarı hiç fark yoktur.fazlası vardır eksiği yoktur.
Dezavantajları: 5000 lik kullanamak herbabayiğidin harcı değildir.Uzundur hesaplı kullanmazsan ve hidrolik direksiyonun yoksa kısa mesafede kolay kolay dönmez.yüksektir,aşmaya ve devrilmeye elverişlidir.
Ağırlık:Arkası ağır önü ise hafiftir.Çok önü kalkar.Ağırlık takmazsan yükte önü devamlı havada yada yaylanarak gider.Çok Çabuk ön takımı bozar
Hidrolik Direksiyon:Uzundur kolay kolay dönmez.Hidrolik yoksa bir süre sonra direksiyon ağırlaşmaya başlar.Direksiyon miline çok yük biner ve aşağıdaki burcu yalayabilir.kuvvet denemesi yapmak zorunda kalabilirsin
Yükte Fergusonların S leri ve Goldları kadar seri değildir ama kolay kolay düşmez.Ara şanzıman ve seri dişli konulmaz.Boşta kullanımda çok yakar.Taksi niyetine kullanmaya gelmez.Yükte ise 35 lik kadar anca yakar.Yani ondurur da öldürür de.Ferusonların Gold serisi hariç bir kısmından az bir kısmıyla aynı bir kısmındanda az fazla yakar.
Tekerleri ince olduğundan biraz sallar.Teker durumu herkesin birdiği gibi çekişi ve tutunmayı arttırıp azaltır.
Sonuç itibariyle sana kendi traktörüm olduğunu biyana bırakarak iyi bi traktör aldığını söleyebilirim.Kıymetini iyi bil yoksa sattığında anlarsın.Allah kazasız belasız güzel günlerde kullanmayı nasib etsin...

vallahi çok teşekkür ederim tarih öyretmeni gibi anlatmışsınız ford tıraktörü ben traktörümü çok seviyorum ister süper ister kara olsun sislere 2011 yılı harman zamanı başımdan geçen bir olayı anlatayım köyümün yakınında arpa biçtirip ortagımla birlikte çekiyoruz aynı römerklerle onda 285 s bende 5000 ford var ilk seferi onunla birlikte yaptık evim çok dik rampada aşagıdan kaptırdı 100 metrelik rampanın 35 m hızla geldi 10 m sinide arkayı sallayarak geldi ondan sonra römerk geri asılmaya başladı ok tekeri makaslayınca durdu aynı yerinde çezdik çift çeker lamborcini çekti götürdü ikinci seferi benim fortla yaptık aynı yol aynı römörk aşagıdan kaptırdım direk ikinci vitesle el kazını çektim bütün komşular yola dizildi inanın rali yapıyorum sandım herkes bekliyorki ford nerde kalcak ama milletin umdu olmadı ford o dik rampayı yardı egzozu yeni boyalı idi onuda yaktı aslangibi çıktı inanın o gün hiç anutulmaz millet beni alkışladı aslında işi ford yapmıştı.