iç anadolu bölgesine uygun kurağa ve soğuğa dayanıklı buğday türü

s.a biz sivas kangalda çiftçilik yapıyoruz buranın iklimi sert karasal galiba kışlar soğuk ve karlı yazlar ise sıcak ve kurak bazı seneler yağışlı olduğuda oluyo.. biz gerek bayraktar ve tosunbey ekeriz ama gerek ve bayraktarda verim düşük oluyor hemde gereği 465 bine verebiliyoruz en fazla buraya uygun buğday nedir sizce?

Ynt: iç anadolu bölgesine uygun kurağa ve soğuğa dayanıklı buğday türü

biz experya ekiyoruz fiyatıda yuksek oluyo diğer cinslere göre ama gardorop diede bi cins varmış gliba onlrıda bi araştr istersen..

Bu sivaslinin cektigi nedir yaw.))) Bizim tosun beyler bile bu sene dekara 170 180 döktü. 500 kilo dökende oldu köyde ama yinede cok az ortalamada. Bu sene yozgattan tohum gelecek, bakalim seneye görecez. Gecen sene tosun beyde hic adi sani duyulmadan peyik den gelmisti. tenekesini 10 tl den aldilar bicerden ciktigi gibi. Ama iyi tuttu. Ama illaki bize uygun bugday vardir. Arayip bulmak lazim. Arpa tarm 92 ekilirdi. Bu sene birisi 6 parmak denedi 600 kiloya kadar verdi ilacsiz yazlik gübresiz. Daneler cok ufak ama cok iyi döküyor. Artik onuda ekecez. Birde yine ilk kez tirtikale deniycez.

çiftçi58 link=topic=46582.msg442576#msg442576 date=1315684612' Alıntı:
peki negev cinsi buğday uygunmudur
Çeşit Özellikleri :
Erkenci özelliğiyle öne çıkan NEGEV, aynı zamanda kuraklığa da dayanıklıdır.

+ Sahil bölgelerine uygun olup ekmeklik kalitesi yüksektir.

+ Bitki boyu 85 - 95 cm olup yatmaya dayanıklıdır.

+ Tane rengi açık kahverengi olup, bin tane ağırlığı 40 - 44 gr ve hektolitre ağırlığı 80 - 82 kg?dır.

+ Yüksek verim potansiyeline sahip olup, şartlar uygun olduğu zaman dekardan 700 - 1000 kg mahsul alınır.

+ Ekimi 15 Kasım - 15 Aralık tarihleri arasında yapılmalı ve dekara 18-20 kg tohum kullanılmalıdır.
Karakteristik Özellikleri :
- Kırmızı renklidir

Valla 1000 kilo alani hep duyarizda biz 400 e raziyiz. Ben 400 ü yakalayim seneye bi 90hp motur daha alir 1000 dönüm ekerim.

satocan58 link=topic=46582.msg442586#msg442586 date=1315685161' Alıntı:
Çeşit Özellikleri :
Erkenci özelliğiyle öne çıkan NEGEV, aynı zamanda kuraklığa da dayanıklıdır.

+ Sahil bölgelerine uygun olup ekmeklik kalitesi yüksektir.

+ Bitki boyu 85 - 95 cm olup yatmaya dayanıklıdır.

+ Tane rengi açık kahverengi olup, bin tane ağırlığı 40 - 44 gr ve hektolitre ağırlığı 80 - 82 kg?dır.

+ Yüksek verim potansiyeline sahip olup, şartlar uygun olduğu zaman dekardan 700 - 1000 kg mahsul alınır.

+ Ekimi 15 Kasım - 15 Aralık tarihleri arasında yapılmalı ve dekara 18-20 kg tohum kullanılmalıdır.
Karakteristik Özellikleri :
- Kırmızı renklidir

Valla 1000 kilo alani hep duyarizda biz 400 e raziyiz. Ben 400 ü yakalayim seneye bi 90hp motur daha alir 1000 dönüm ekerim.
aynen abi biz 400 ü görsek borç yakadan paçadan akar ;D :D

anayurtlu 3105d link=topic=46582.msg442591#msg442591 date=1315685657' Alıntı:
aynen abi biz 400 ü görsek borç yakadan paçadan akar ;D :D
zuha-*-s peder yine ölücek kaharından ağlaşıyor 600 kg biçtik düşük diye diğer senelere göre bizim yine iyimiş sizin verimlerin yanında

bizde kuruya flamura 85 ekiyoruz 270 ila 520kg bugday veriyor.sulalarda pehlivan ekeriz oda dönüme 300kg dan aşagı düşmez yerine göre 600kg verdigi bile oluyor.eger soguka karşı dayanıklı bugday diyosan sana bedostayı öneririm soguka en çok dayanan çeşitlerden biridir.verimide güzel bir çeşittir.

yorumlar için saolun bizim verimlerde bu sene baya yağışlı olmasına rağmen gerekte dönüme 250 300 arası tosunbeyde 400 civarıydı gübre attık ilaç atmadık 380 dönümden 100 ü tosunbey kalanı gerekti toplamda 110 ton aldık ama gerek ve bayraktar çok ucuza gidiyo geçen sene bayraktarı 495e verdik bu sene gereği 465e verdik dediğim gibi fiyatlar çok düşük ben hem fazla veren hemde biraz para eden bir buğday ekmek istiyorum

djzeus link=topic=46582.msg442593#msg442593 date=1315686179' Alıntı:
zuha-*-s peder yine ölücek kaharından ağlaşıyor 600 kg biçtik düşük diye diğer senelere göre bizim yine iyimiş sizin verimlerin yanında
Sizdemi volkan...Sizin tariminiz güclüdür aslinda bize göre. Bizde süne bilmezler, pas bilmezler, daha dogrusu 2 sey bilirler. Paran varsa gübre atarsin. Birde ilac atarsin prof. ciftcilik yapiyordursun. Zaten köyde kimse tarlalari para kazanmak icin ekmiyor. Adam emekli zaten.. 20 dönümden 4 5 bin ya gelir ya gelmez. Hayvani olan zaten onun icin eker. Olmayanda köyde bos durmamak icin. Pancardan para kazanilir ama oda zor diye kimse ekmez. Bizimkilere anca 1 sürüm, 1 kultuvatör, sonra ekim olacak. Cok verirse cok sükür, az verirse bunada sükür.
çiftçi58 link=topic=46582.msg442607#msg442607 date=1315687379' Alıntı:
bizim buralarda bayraktan 300 anca veriyo demekki topraktan toprağa fark çok
Bu sene deneyelim diyodum ama baktimki ekenler memnun degil zaten sivasta...
aksoylar link=topic=46582.msg442594#msg442594 date=1315686218' Alıntı:
bizde kuruya flamura 85 ekiyoruz 270 ila 520kg bugday veriyor.sulalarda pehlivan ekeriz oda dönüme 300kg dan aşagı düşmez yerine göre 600kg verdigi bile oluyor.eger soguka karşı dayanıklı bugday diyosan sana bedostayı öneririm soguka en çok dayanan çeşitlerden biridir.verimide güzel bir çeşittir.
Onuda gün91 de kestik bu sene. Bezostaya bazi yerlerde 100 kiloya kadar düstü. Soguga dayanikli ama hastaliga cok zayif..Ilac atanda olmayinca simsiyah olup cikiyo basaklar...

pandas olabilir ya da ceyhan 99 karadeniz sahil kıyıları genelde ondan eker 400 -600 kg arası alırdı bu seneye kadar bu sene 300 e kadar düştü daha da az alan var 400kg ü aşağı düşmeyen arkadaşlar varmış seneye bakarsın randımana bizde düşmüyorduk ama hastalıktan bu sene düştük seneye ekmeyi düşünmüyoruz kurtarmıyor buğday çeltik ekeceğiz seneye hastalık batırdı milleti nadasa bırakmak lazım ama mümkün değil kendi bölgenin buğdayını ek trakya karadeniz sana uymaz hemşerim alk-*s alk-*s alk-*s

Sivas ın ayaz kuşağında olduğunu tahmin ediyorum, kışlar soğuk yazlar kurak geçmesi ve metrekareye yağışın düşüklüğüde cabası dersek, sizinde para eden buğday cinsi aramanıza karşılık önereceğim bir buğday var, bilmiyorum ektinizmi yada deneyen oldumu oralarda..fakat bu gerek buğday hem para etmez hem verim düşük bir cins, artı sapı kayış gibi olur, sırf sapa çalışan bi cins desek yeri var..

Bizim buralarda ayaz kuşağındadır, 80li ve 90 lı yılların yarısında bu buğdaydan ektik hep, biçerdöverle biçerkende batoru zorlayan bir cins buğday...vazgeçtik ve buralarda çiftçiyi kurtaran buğday kate-a1 oldu, taşlı yerde bile bir karış boyunda buğdayda biçerdöverin depoya oluk oluk buğday gelir, ben kendimde biçerdöver kulanırken ilk gördüğümde hayretler içinde kalmıştım, bir karış buğday nasılda bu kadar dane döküyor diye:)

Kate-a1, ilk zamanlar ofisin experleride anlamadan bezostaya fiyatından alınmıştı, sonradan değişik bir cins olduğunu görünce onada silo açmaya başladılar, fiyat bezostiya dan biraz düşük fakat verim buralarda bezostiyadan fazla, gerekten en kurak yılda bile nerdeyse iki katı, en kurak yılda gerek 150-200 kilo alınan yerlerden katea-1 250-300 kilodan aşağı düşmez, bu yıl bizde en kötü yer 400 iyisi 600 ortalama 500 dekara verim oldu, iyi üst gübrelemesi yapanlar 750 kg aldığıda oldu, gerek buğdayı eken kalmadı, ekilseydi 300 kg ı geçmeyen verim olurdu bundan eminim..

Tosunbeyi bende ektim bu sene, kıraçta kumsal yer verim düşük oldu 400 e ancak yaklaştı , kıraçta dere içi 550 kg yaptı dekara...

Bizim bölgede ayaz kuşağında olduğundan, sanırım sivas da sizin bulunduğunuz bölgeyle aynı iklim şartlarına sahip, toprak yapınız nasıl bilmem ama, genel olarak fazla kireçli olmayan, ph değeride 7,50 nin üzerinde olmayan yerlerde sizinde bu sene ekili olsaydı 500 kg dan aşağı yapmazdı kate-a1, benim tahminim budur, fiyatı gerekten iyi, bezostayadan azdır, fakat verim bezostiyadan fazladır, buna göre yapın hesabı, ben denemenizi tavsiye ederim..

Kate -a1 buğdayını birde amasya böllgesinin çok ektiğini biliyorum, hatta amasya katesi diye buraya tohumunu getirip ekenler var, hepsi aynı kate ama toprak değişikliği yarıyor deniyor ve verimde düşme olmuyor deniyor, her yıl kendi toprağından çıkanı tohumluk yapmayacaksın bu cinste, en fazla iki kere ekeceksin, üçüncüde düşebiliyor verim, en güzeli toprak değişikliği ve başka yerde yetişen buğdayı tohumluk yapacaksın, sivas amasya yakın yerler, tohumu rahat elde edebilir kıraçlarda deneyebilirsiniz...

bilecikde sogukdur kuraktır bız demır 2000 ekerız bu sene 400 kg verdi bı abı tosunbey ektı 300lerde kaldı bu senede konya 2002 ve tt601 denıycem

bull trakmarket link=topic=46582.msg442639#msg442639 date=1315692542' Alıntı:
Sivas ın ayaz kuşağında olduğunu tahmin ediyorum, kışlar soğuk yazlar kurak geçmesi ve metrekareye yağışın düşüklüğüde cabası dersek, sizinde para eden buğday cinsi aramanıza karşılık önereceğim bir buğday var, bilmiyorum ektinizmi yada deneyen oldumu oralarda..fakat bu gerek buğday hem para etmez hem verim düşük bir cins, artı sapı kayış gibi olur, sırf sapa çalışan bi cins desek yeri var..

Bizim buralarda ayaz kuşağındadır, 80li ve 90 lı yılların yarısında bu buğdaydan ektik hep, biçerdöverle biçerkende batoru zorlayan bir cins buğday...vazgeçtik ve buralarda çiftçiyi kurtaran buğday kate-a1 oldu, taşlı yerde bile bir karış boyunda buğdayda biçerdöverin depoya oluk oluk buğday gelir, ben kendimde biçerdöver kulanırken ilk gördüğümde hayretler içinde kalmıştım, bir karış buğday nasılda bu kadar dane döküyor diye:)

Kate-a1, ilk zamanlar ofisin experleride anlamadan bezostaya fiyatından alınmıştı, sonradan değişik bir cins olduğunu görünce onada silo açmaya başladılar, fiyat bezostiya dan biraz düşük fakat verim buralarda bezostiyadan fazla, gerekten en kurak yılda bile nerdeyse iki katı, en kurak yılda gerek 150-200 kilo alınan yerlerden katea-1 250-300 kilodan aşağı düşmez, bu yıl bizde en kötü yer 400 iyisi 600 ortalama 500 dekara verim oldu, iyi üst gübrelemesi yapanlar 750 kg aldığıda oldu, gerek buğdayı eken kalmadı, ekilseydi 300 kg ı geçmeyen verim olurdu bundan eminim..

Tosunbeyi bende ektim bu sene, kıraçta kumsal yer verim düşük oldu 400 e ancak yaklaştı , kıraçta dere içi 550 kg yaptı dekara...

Bizim bölgede ayaz kuşağında olduğundan, sanırım sivas da sizin bulunduğunuz bölgeyle aynı iklim şartlarına sahip, toprak yapınız nasıl bilmem ama, genel olarak fazla kireçli olmayan, ph değeride 7,50 nin üzerinde olmayan yerlerde sizinde bu sene ekili olsaydı 500 kg dan aşağı yapmazdı kate-a1, benim tahminim budur, fiyatı gerekten iyi, bezostayadan azdır, fakat verim bezostiyadan fazladır, buna göre yapın hesabı, ben denemenizi tavsiye ederim..
Bu cinsi daha hic duymadim. Hos duyduklarimin hepside burdan olduya neyse. Geregi keseli 15 yil olmustur. Bu sene yan köylerde 400 e kadar veren oldu. Tosun bey 500 e kadar cikti. Bezostaya 200 ü gecen olmadi. Gün 91 yine öyle. Onun disinda baska ne tohum bilirler nede arastirip ögrenirler. Arpa tarim 92 dir. Ama kimse ne ektigini bilmez. EKimde ekerlerse güzlükdür. Marta kalirsa yazliktir. Baba aydan hanim ekelim dedim, öyle arpami olur dedi. Neymis kadin ismiymis.)))