Artık Dünyaya Tohum Satıyoruz

12 Eylül 2011 Pazartesi

Dünya devleriyle rekabet etmeye başlayan sektör, ihracatını kısa sürede 68 ülkeye çıkarttı.

Tohumculuk endüstrisi son 10 yılda üretim ve ıslah çalışmalarında önemli bir ivme kazandı.

Türkiye, bu alanda Amerika, Çin gibi dünyanın önde gelen ülkeleriyle rekabet etmeye başladı.

Yetiştirilen tohumlar arasında serin ve sıcak iklim tahılları, baklagiller ve muhtelif yem bitkileri ilk sırayı alıyor. Bunun sonucunda bu bitkilerdeki dışa bağımlılık sona erdi.

Tohum Sanayicileri ve Üreticiliği Alt Birliği Başkanı İlhami Özcan Aydın konuyla ilgili şunları söyledi:

'En doğru bilgi 68 ülkeye tohum sattığımız ve yine resmi rakamlara göre 100 milyon dolar bir ihracatımızın olduğu bizler tarafından doğrulanmaktadır.'

Tohumların tamamen doğal şartlarda üretiliyor olduğunun altını çizen Aydın, 'Türkiye ' de üretilen hiçbir tohumlukta GDO diye bir şey yok' dedi.

Çalışmalar sadece tohum üretimini kapsamıyor. Bitki ıslahı çeşit geliştirme ve bitki çeşitlerin verimi gibi çalışmalarda sürdürülüyor.

Kaynak: TRT Haber

Ynt: Artık Dünyaya Tohum Satıyoruz

Hebun021 link=topic=46616.msg556611#msg556611 date=1331065430' Alıntı:
Biz irakada elektirik satiyoruz ama irakta elektirik turkiyeden daha ucuz bu ne yaman celiskidir .
orda herkes elektrik parasını ödüyodur güney doğu ve doğunun elektrik parasınıda koyduklarından bizde elektrik pahalı .. %50 kaçak elektrik var ..

Artik dunyaya tohum satiyoruz

Ali SARAÇ link=topic=46616.msg556617#msg556617 date=1331065913' Alıntı:
orda herkes elektrik parasini oduyodur guney dogu ve dogunun elektrik parasinida koyduklarindan bizde elektrik pahali .. %50 kacak elektrik var ..
malesef yaniliyorsun irakta kimse elektirik parasini vermiyo cunku mesut barzani herkesin yerine veriyo bilmeden konusmayalim .

Ynt: Artık Dünyaya Tohum Satıyoruz

kimse vermiyosa niye pahalı olsun bedava zaten kimse vermiyosa .. ben ıragı değil türkiyede neden pahalı oldugunu söylüyorum bugun elektrik faturası geldi kayıp kaçak bedeli 10 lira vergilerler .. 30 liralık kullanımım var vergisi cartı curtu 70 liraya cıkartmı$lar .. 10 lira kaçak kullanım bedeli .. kaçak kullanıma müsama gösterilmese böyle olmaz .. sanlıurfada 6 ay kaldım hic elektrik parası ödemedim .. saat yoktu cünkü .. teda$ takıyo ev sahipleri söküyo .. yada arkadan bi düz kontak yapıyolar saat süs gibi duruyo .. kimsede demesin doguda elektrik parası ödüyolar diye %70 %80 kimse ödemiyo namuslu $erefli insanlar var %20 parasını ödeyen .. bizde kullanabiliriz kaçak ama kimsede bunu görmez biz tarladaki sayaçları okuyup gidiyoruz .. yeri geliyo taksitlendiriyoruz yeri geliyo kredi cekiyoruz ama ödüyoruz ..