- Çukurova Pamuk, Yerfıstığı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (ÇUKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Bal, kütlü pamuk alım fiyatlarını belirlediklerini söyledi.

Bal, yaptığı yazılı açıklamada, Çukurova beyaz 1. kalite kütlü pamuğun kilogram fiyatını 1,85 lira, Güneydoğu Anadolu beyaz 1. kalite kütlü pamuğun kilogram fiyatını ise 1,88 lira olarak belirlediklerini kaydetti.


Bal, şöyle devam etti:


' ' Birlik Yönetim Kurulu kütlü alım fiyatlarını tespit ederken iç ve dış borsaları yakından takip etmiş, çiftçimizin alın terini koruma çabası içerisinde olmuştur. Fiyatların ortak üreticilerimiz, tüm çiftçilerimiz ve ülke tarımımız için hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyor, bol ve bereketli bir kampanya dönemi diliyoruz. ' '


Ödemelerin peşin olacağını kaydeden Bal, Çukurova ' da kuru alanlarda hasadına yeni başlanan pamuğun, önümüzdeki günlerde Güneydoğu Anadolu ' da da toplanmaya başlanacağını ve giderek yoğunlaşacağını bildirdi.


Bal, ' ' Yürütülen bir dizi planlı, ciddi çalışmalar neticesinde kurumumuz artık hiçbir kurum ve kuruluştan destek almaksızın kendi imkanlarıyla ortaklarına kooperatifçilik hizmetlerini en iyi şekilde veriyor. Ortağımızdan alacağımız ürünün bedelini kendi olanaklarımızla karşılayacağız. Bu konuda kimsenin tereddütü olmasın ' ' ifadelerine yer verdi.


Bal, dünya ve iç piyasalardaki gelişmelere göre de kütlü alım fiyatlarını gerekirse yeniden ayarlayabileceklerini de belirtti.