Buğdayda Verim Ds Tohumculuk

Arkadaşlar internette ds tohumculuğun buğdaylarına baktım. Hepside yüksek verimli çeşitler. İsimleri Aglika Enola Milena. Bu çeşitleri eken var mı? Varsa verim olarak ne aldınız? Teşekkürler.

Ynt: Buğdayda Verim Ds Tohumculuk

evet enola aglika ve milena bulgaristandan gelen yeni çeşit bir buğdaylardır,geçen sene ellerinde yoktu ama bu sene olması lazım, ds tohumculuğun geçen sene sönmez 2001 çeşidini ektim süper bi verim aldım.tavsiye ederim.

100kg ektim 5 dönüme yani döme 20 kg tohum kullandım en kötü en yüksek rakımlı yere ektim kuruya ama ALLAH bu sene yağdırdı 5 dönümden 500 kg verdi bence süper

yahya link=topic=46663.msg445917#msg445917 date=1316538119' Alıntı:
100kg ektim 5 dönüme yani döme 20 kg tohum kullandım en kötü en yüksek rakımlı yere ektim kuruya ama ALLAH bu sene yağdırdı 5 dönümden 500 kg verdi bence süper
Yani dönümden 100 kg mı aldınız? Az değil mi normal sezonda ne kadar alıyor sunuz ki?

bunlar kuru ve kıraç arzi için uygun mu ? bilgilerine bakarsan uyuyor ama.birazda ds tohumculuk çok yüksekten bilgi veriyor.tanıyorum bazı tohumları ekenleri deneyenleri biliyorum ortalama standartında ürünleri.öyle mucize sacan tohum ve verimleri yok.firmayı ve ürünşlerini ve ekenleri ekilenleri denenleri takip ediyorum.
örnek olarak vereyim. bir tohumun tescil formunda tescil eden kuruluşun verim ve hasatlık bilgisi ile ds nin açıkladıgı bilgi çelişiyor.arştırabilirsiniz.
benim bir tohumum var nohut endüşük verim 120 kğ en kötü şartlarda. en uç yüksek verimi 337 kğ alındı.ama gerçek bilgi 120-297 kğ tarla mevsim hava tüm şartlar oluştu 337 kğ aldık.birçok yerlerde ektik başka başka illerde en düşük verim 138 kğ agır şartlarda.en yüksek verim 245-255 kğ arasında kaldı.ha bu tohuma kimse 350 kğ 400 kğ veriyor diyemez.
ama bilgiler çok farklı bu yüzden kafa karıştıryor.

2 3 gün aradim sonunda birini buldum dün. dedim böyle böyle ama nasil ulasacak bize. dedi yildizeline kamyon cikacak, kime falan derken önce kamyon bizim köye bi kac ton indirip sonra yildizeline gidecekmis. bakalim, ismarladik ama bize kalirmi. 6 parmak arpa yokmus, 1 ay sonra dediler..onuda deniycez, eger tutarsa seneye hepsi tohum olacak...

ben tarım bakanlıgının içinde oldugu resmi araştırma kurumlarının dışındaki özel tohum şirketlerinin tohum verilerine verimlerine uyum şartlarına inanmıyorum. yozgatta çorumda birçok yerde tanıştıgım çiftçilerin başlarına olmadık işler getirmişler.bakanlıktan şaşmayın özellerden alın ama tonlarca degil deneme amaçlı.

uyy-*s yukarda (köylü) arkadaşımızın dediği doğru BUKE tohumculuk diye firma var geçen sene pehlivan tohumu aldım merak ettim torbaların birini açtım içinde baya arpa var telaşlandım diğer çuvallardan bi kaç açtım bazılarında daha fazla eksem arpayla karışık çıkacak hem buğday ucuz satılacak hem seneye tekrar yeni tohum almak gerekeçek ..aldığım bayiye durumu bildirdim onlarda buke tohumculuğu aramışlar yüzde iki yaban cı madde hakları varmış normalmiş diye savunmuşlar ama aldıkları para 1. dereceden sertifikalı tohum parası idi ekmeden önce çuvalları tek tek döküp piriç ten taş seçer gibi arpa seçtik zavallı yaşlı annem ilaçlardan az kalsın zehirlenecekti oyle seçtiğim halde hasattan önce gezdim baya arpa vardı birde onları dolaştık sıcağın annın da ama haklarını yememek lazım buğdaydaki hastalığı kapatmak için baya bi ilaç atmışlar .durun daha bitmedi aynı firmadan 500 kio aydan almıştım on dada çavdar ve yaban cı ot tohumu vardı . tigem den alınan arpa ve buğdayda bırak yabancı daneyi 1 tek cavdar dahi yoktu tarlada.sonuçta köyde çok tohum isteyen vardı için deki arpadan dolayı kimse almadı ofise 500 e yemlik olarak sattım pehlivanı köydekiler 650 den peşin alacaklardı 14ton buğdaydaki zararı siz hesap edin normal köylüden almadım sertifikalı olsun diye. sitesine girseniz öyle güzel tanıtım yazıları varki son sistem mak. elenmekte vb.. (allahtan 1100 kg aldım 50kiloluk çuvallarda 3 ve 4 ton olsaydı hapı yutmuştum..) sop-*-sa sop-*-sa

umut71 link=topic=46663.msg448189#msg448189 date=1317065816' Alıntı:
uyy-*s yukarda arkadaşların dediği doğru BUKE tohumculuk diye firma var geçen sene pehlivan tohumu aldım merak ettim torbaların birini açtım içinde baya arpa var telaşlandım diğer çuvallardan bi kaç açtım bazılarında daha fazla eksem arpayla karışık çıkacak hem buğday ucuz satılacak hem seneye tekrar yeni tohum almak gerekeçek ..aldığım bayiye durumu bildirdim onlarda buke tohumculuğu aramışlar yüzde iki yaban cı madde hakları varmış normalmiş diye savunmuşlar ama aldıkları para 1. dereceden sertifikalı tohum parası idi ekmeden önce çuvalları tek tek döküp piriç ten taş seçer gibi arpa seçtik zavallı yaşlı annem ilaçlardan az kalsın zehirlenecekti oyle seçtiğim halde hasattan önce gezdim baya arpa vardı birde onları dolaştık sıcağın annın da ama haklarını yememek lazım buğdaydaki hastalığı kapatmak için baya bi ilaç atmışlar .durun daha bitmedi aynı firmadan 500 kio aydan almıştım on dada çavdar ve yaban cı ot tohumu vardı . tigem den alınan arpa ve buğdayda bırak yabancı daneyi 1 tek cavdar dahi yoktu tarlada.sonuçta köyde çok tohum isteyen vardı için deki arpadan dolayı kimse almadı ofise 500 e yemlik olarak sattım pehlivanı köydekiler 650 den peşin alacaklardı 14ton buğdaydaki zararı siz hesap edin normal köylüden almadım sertifikalı olsun diye. sitesine girseniz öyle güzel tanıtım yazıları varki son sistem mak. elenmekte vb.. (allahtan 1100 kg aldım 50kiloluk çuvallarda 3 ve 4 ton olsaydı hapı yutmuştum..) sop-*-sa sop-*-sa
duva*-*0 TECRÜBE HAYATTA YENEN KAZIKLRIN TOPLAMIYMIŞ buda bana tecrübe oldu tigem den başka firmadan tohum almıyorum artık.... bim-*s bim-*s

konuyu yanlış anlamayın.reklam övünmek veya ukelalık yapmıyorum.benim araştırmalarım var.araştırıyorum.çok yer geziyorum çiftçilerle yüzyüze.telefonla görüşüyorum.kendim tohum alırım demene üretimler yaparım.kendi çapımda.bazı şeyler söylenmiyor yazılmıyor kısa kısa dokunduruyorum.gerisini sizler araştırın.ektiğinizi biçtiğinizi araştırın.uç verimlar ve dayanıklılık konusunu tohumda çok ama çok araştırın.uç verim yalandır.tüm şartlar oluşsada oluşmaz.yine uç verim alınmaz. devlet kuruluşlarının verilerini baz alın.

Haklisin abi. Bizim alacagimiz tohum DS tohumculuk üretimi ve sertifikali. Tabi direk firmadan almiyorum. Alacaktim ama sansya iste, yozgattan alan bizim arkadasmis. O zaten bicimde direk tarla görmüs. Adamlar önce bütün tarlanin kenarini dolasip onu bosaltiyor, ortayida tohumluk olarak eletiyorlarmis. Yani yandaki tarladan karisma ihtimali cok düsük. Birde tabi isin icinde ilce tarim müdürlügü var. Iklik ve cografya bire bir aynidir yozgatla bizim. Orda 700 veren bizde 400 versin biz havalara ucariz zaten...

yok canım öyle şey olur mu 600 -900 kg arası almak varken 400 kilo ne der ki. ya arkadaş 600 kg geçen kaç kişi var acaba türkiyede ayrıca satıcının hiç bi zaman kötü malı olmadı olmaz da zaten dükkandan çıkana kadar

konu tohumların yetişme koşullrının abartılması
konu tohumların oldugundan çok verimli gösterilmesi
konu tescillerinin dışında yanıltıcı abartılı bilgi verilmesi.
birkaç örnek vereyim.
kte 1 diye yanlış yazmadıysaam bu buğday -15 derece kadar soguğa dayanıyor.içanadoluda ve dogu anadoluda sakıncalı.
azkan diye bir nohut var.gerçek bilgi hastalığa toleranslı yani hastanır.verimi 0-231 kğ dır.en uç verimi amaa bu 400 kğ kadar çıkmış hastalanmıyormuşda nasıl olmuşsa.
çagatay nohutu soguk ve serin yerlerde tavsiye edilmez çabuk hastalanır ama nedense hastalıga dayaanıklı çok verimli ama alanlar ekenler öyle demiyor.tescil bilgiler orjinal da öyle demiyor.nohutu haastaalnıp kuyanlardaa öyle demiyor.
kandırmaya aldatmaya ne gerek var anlamıyorum......