Besicilik

Öncelikle selamlar arkadaşlar diyarbakırdan yazıyorum size ben burda köyümde besicilik yapmaya karara verdim. köyümüzde evin yanında 1 dönümlük yarı açık sistem tesis yapıcam besi danası olarakta bizim piç dana olarak bildiğimiz ırkı mırkı belli olmayan 4-5-6- aylık zayıf cılız danaları alıp bakmayı düşünüyorum yem olarakta mısır slajı saman arpa bugday ezmesi düşünüyorum yada sadece mısır slajı ile beslemeyi düşünüyorum. en ucuz zayıf türk danaları nerde bulabilirim hatay da ve van bölgelerinden bulabileceğimi söledirler sizinde fikrinizi almayı isterim

Ynt: Besicilik

şefim para kazanırsan bize de söyle bizde yapalım aklın varsa buzalı iyi cins simental al o besiden sana dananın taşşakları kalır adamın danasını al yedir bak sonra bidaha derken bidaha nereye kadar 5 inekle başla kafan rahat olur sütten buzağıdan iyi para kaldırırsın 3 4yıl sonra senin elli tane besi danandan daha iyi olduğunu anlarsın biz öyle başladık :S zuha-*-s zuha-*-s :S

şefim şimdi hatayda sureyeden gelen büyük baş hayvanlar van da irandan gelen hayvanlar var bunları fiyatı 600-900 arası değişiyor hayvanına göre 3-4-5-6 aylık hayvanalr zayıf çelimsiz ben böyle düşünüyordum

bu şefim deyen arkadaş hiç bi boktan anlmıyor sen başla arkadaş rızkı veren allahtır ama biraz cins hayvan yaparsan ii olur (simental mondofon) gibi bunlar besi için uygundur ii et tutar ama ucuz yollu olsun diyorsan yerli ırk ve kırmada yapabilirsin

arkadaşım çağlı mısın ne karın ağrısısın kaç tane besi danan var konuşuyorsun rızkı veren allah ona inancım tam biz yaptığımız işten bahsediyoruz 7- 8 yıldır uğraşıyoruz 1 veya 2 sene para kazandık gerisi hamallık her mal yenilemeye 1 tane inek alsaydık şimdi çoktan abat olmuştuk buna emin ol ayrıca o ırk malları 2000 tl den aşağı yine bulamassın yemin kilosu kaç para haberin var mı senin hadi yemi tarladan temin ettin ona masrafın yok mu ayrıca danalara da bi dünya para bağlayacaksın iyi bi besi danası 250 -300 kilo dan sonra günlük kaç kilo yem yiyor eymin fiyatını et e göre kıyasla bakalım sana ne kalıyor noo*-*- vs boş konuş ma canımı sıkma benim kız-*sw

Arkadaşlar kavga etmeyin ikinizinde haklı olduğu taraflar var.Ancak üsluma biraz daha dikkat edersek kimseyi incitmemiş kırmamış oluruz. katkılarınız için teşekkürler. (Üslup hariç)

Kardeş inekçilik arkadaşın dediği gibi artar sütü ile iyi kötü yem masrafını karşılayabilirsen buzağılar sana kalır o da geniş zamanda sana sürekli kestireceğin hayvanlar anlamına gelir hemde hayvanının sayısı artar.ama ineğin bakımı ile erkek dananın bakımı farklıdır erkek dananın bakımı ve veteriner masrafı ineğe göre daha az olur.Birde şu noktası var erkek dana da kafan bozulursa bir yıl almayıp ara verebilirsin ama o kadar ineği veremezsin satmaya kıyamazsın yani sürekli hergün başında olman gerekir bunları da düşünmeni isterim.

Illaki hayvancilik yapacaksan ve köyde mera sorunun yoksa inekden vaz gecme. hele köyün kendi sigirini tek coban yayiyorsa daha iyi olur. bizden örnek vereyim sana. nisan basi cikar kasim ortasi girer hayvanlar icer. cobana 11 hayvan icin 1500 tl ödüyoruz. geri kalan 5 ayida yine kendi tarlamizdan cikan yoncaydi, samandi, arpaydi, bugdaydi onunla karsiliyoruz. disardan aldigimiz sadece pamuk küsbesi ve buzagi yemi. silaj yapma imkanin varsa süt veriminde artar. biz pek fazla para harcamayiz ama ona ragmen süttende aylik 8 9 yüzlira gelir 6 7 sagmal hayvanla. birde boga bulundurmak sart. veterner gelene kadar kizginlik ya geciyor ya asi bayat oluyor ya baska bisey yüzünden hayvanlar aylarca tutamayabiliyor...

EFE YUSUF link=topic=46766.msg446548#msg446548 date=1316707993' Alıntı:
aynen katılıyorum boğa bulundurma işi zor boğalar 4-6 milyar eder en kötü o sermayeyi ağırda yatıramaz kimse onun yerine iyi bi veteriner bulsun tohumlama için
gardas sana ufak bi hesap. 9 inek 2 düve var. sadece 7 sindne eminiz, digerleri hala muallakda. tutan 7 side zaten ya 2. ya 3. dür. bir inegin 6 ayinin bos gecmesi 1000 lira demek.

tamamda aşı buzağısıyla o dana buzağısı arasında dağlar kadar fark var oda var aşı katalokları var veterinerlerde baksın yaptırsınlar şu ana kadar 3 aşı doğum aldık hayırlısıyla 5 tane doğuracak muallak yok gibi ama bi şüpheli olabilir tutmasa danada da tutmaz ayrıca yaşı tutuyorsa düvenin tohum parasını devlet veriyor zaten büyük hayvancılık yaparsa anca boğa bulundurabilir sanki

arkdaşlar bizim köyde GAVAN diye nitelendirdimiz çoban var köyün büyük baş hayvanların gitti otlaklar 6 ay gidiyorlasr hayvan başı 20 lira bende öle düşündüm piç danalardan alsam 6 ay gavana verir ondan sonra3-4 ay besiye çekip satmak yada et balık kurumuna yollamak

Dana bakacaksan silajla olmaz saman ve yem vereceksin silaj hayvanları gebeş yapar yani et tutturmaz.Ayrıca köyün otlağına dana saldırmazlar tek dana milletin hayvanını rahatsız eder.Kendi otlagın varsa 3 5 ay orda geçirirse iyi para kazanırsın ama alırken satarkende işden anlamak önemli.1 dönüm yer kapatmakda gereksiz okadar dana baglayacak paran varsa bugune kadar neden bekledin.? Ama unutma hazır bakmak herzaman çok zordur düşündügün misal 30 40 danaysa bunlar günde dünyanın kuru yemini samanını otunu yer...

ortam köyümüzde öyle bir problem olmaz köyün %80 bizim zaten 25 bin dönümden fazla mera alanı mevcut biz ankarada yaşıyoruz suan diyarbakıraya yerleşicez yapacak tekrar işlerimiz orda bittiği için.hayvanların otlamada problem yok orda köylülerinde hayvanları yok zaten her evin 1-2 tane hayvanı var otlak alan çokyani . tarlalar biçilince zaten köyülüler gelip bizden izin alıyor bugdayı arpayı mercimek vs vs kaldırdımızda tarlalara hayvanları sokmak için bende köyde böyle bir şey yapmaya karar verdim. yarı açık güney tarafı açık geri kalan taş duvar etrafı üstünede saçtan kapatacam öle bir yer kafamda var

Tamam kardeşim benim tavsiyem şu olsun ozaman önce oraya gidin yani orda yaşamaya başlayın.Evet 1 2 hayvanı olan bakarda 30 40 50 danayı ucu açık bi alanda zapt etmek kolay değildir siz yine kendi arazilerinizden çevirip başıboş halde buralarda yayabilirsiniz.ama unutma yılın büyük kısmını hazır bakacaksınız ona göre mesela başta ot depolamalısınız falan filan bunlar işin içine girince göreceğin şeyler..Biraz zordur canlı hayvana iyi bakabilmek.

İneği de alınca zaten sabah akşam yemini veriyosun besi danaları gibi ondan sonra yanına uğramıyorsun :) İnek işi daha karışık arkadaş tecrübesizsen en az 2-3 sene epeyce sıkıntı çekersin işi öğrenene kadar tabi batma riski de daha yüksek ama besiyi daha kolay hak edebilirsin ineği alıp koyunca bitmiyor o kadar kolaya indirgeme para kazanmak istiyorsan tabi.Yoksa köyde herkesin kapısında var 3-5 inek mesele para kazanabilmekte.