ERZURUM’DA TOPRAK ÇOK EKEN YOK

Türkiye İstatistik Enstitüsü (TÜİK) tarafından 10 yılda bir yapılan genel sayım istatistiklerine göre Erzurum ' da tarım arazisinin verimli kullanılmadığı ortaya çıktı.

Son verilere bakıldığında toplam 12 milyon 250 bin dönüm araziden 6 milyon 200 bin dönümün tarıma elverişli olmasına rağmen kullanılmadığı tespit edildi. TÜİK Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Erzurum ' un tarıma elverişli araziden sadece 2 milyon 100 bin dönümü ekiliyor, geri kalan topraklar kullanılmıyor.

Erzurum ' da birisi Daphan Ovası ' nı sulamak amacıyla yaptırılan Kuzgun, bir başka tarafta da Pasin Ovası ' nı sulamak amacıyla yaptırılan Demirdövern Barajları ile çok sayıda sulama amaçlı göletin varlığına rağmen toprakların ekilmediği için köylerde üretim yapılmıyor.

Binlerce dönüm arazinin boş bırakılmasının hem şehir, hem de ülke ekonomisi açısından 'kayıp' olduğunu kaydeden vatandaşlar, öğretim anlamında kimsenin üretecek mazereti kalmamıştır. İki büyük baraj ve çok sayıda gölet sayesinde, toprak suyla buluşmuştur. Erzurum ' un çok verimli ovaları var. Ama topraklarımızın yüzde 3 ' te 1 ' lik kısmını ekebiliyoruz. Önce köyde neden ekim yapılmıyor, bunu araştırmak lazım. Ayrıca, sulu tarım yapılmasına başlanmasından sonra ürün çeşitliliğine neden gidilmemiş, bunu sorgulamakta yarar var. Eğer eskiden olduğu gibi, bu verimli topraklarda ay çiçeği, mısır, tahıl ürünleri ekilecek idiyse iki büyük baraj daha ne diye yapıldı, ovalar su kanallarıyla daha ne diye döşendi? Bu soruları tarım kuruluşlarının cevaplanması gerekiyor' dediler.

Ynt: ERZURUM’DA TOPRAK ÇOK EKEN YOK

Sayın Erzurumda olan trakklüp üyeleri 15 gün sonra erzurumda tarım fuarı yapılacak.4 yada tam emin değilim 5 te olabilir başlangıç 7 sine kadar yer istasyon meydanı.

768 link=topic=46787.msg445872#msg445872 date=1316523518' Alıntı:
İlginç bir durum. Belki de Erzurumlular girdi maliyetlerini hesaplamayı bizden daha iyi biliyorlardır. :)
abi öyle degilde getirisi yüksek ürünler ekilmiyor galiba yaz iklimi kısa olabilir veya serindir ürün secimini iyi yapmak gerekebilir birde alım satım kolay olması etrafdaki fabrikalar göre ürün tercih edilebilir sulu arazi

dolcevita link=topic=46787.msg445878#msg445878 date=1316523797' Alıntı:
abi öyle degilde getirisi yüksek ürünler ekilmiyor galiba yaz iklimi kısa olabilir veya serindir ürün secimini iyi yapmak gerekebilir birde alım satım kolay olması etrafdaki fabrikalar göre ürün tercih edilebilir sulu arazi

Doğrudur kardeşim. Elbet vardır geçerli bir sebepleri. Yoksa bilinçli bir sulu tarım yapılabildikten sonra tabiki para kazanılması gerek. :)

arkadaşlar erzurumda böyle bir problemin olduğunu amcamdan bizzat duydum amcamın kızı erzurumda öğretmenlik yaptı , oda oraya gitmişti kızının yanına 1-2 ay orda kaldı ve bölgenin tarıma elverişli olduğunu arazinin olduğunu söyledi ama oradaki herkesin kağveden dışarı çıkmadığını ve burada neler yetişir diye sorduğunda kavun karpuzun bile yetiştiğini söylemişler ordakilir tabi bilip bilmeden yorum yapmakta yanlış vardır bi sebebi ... :)

ığdır da pirinç yetiştiriyorlar arkadaşlar internetten öğrendim erzurumda da bi şeyler üretilir ayrıca biz tarımı yapıyoruzda kaç kişi memnun yada kaç kişi para kazanıyor tarım girdi maliyetleri gün geçtikçe artıyor satış fiyatı aynı piyasa büyük tüccarların elin de zaten sebze üreticileri hal(aracılardan komusyonculardan) bıkmış vs vs ayrıca niye dert diyorsunuz anlamadım orası doğu değil mi zaten elektrik bedava su bedava tayyip erdoğanın desteği o bölgeye yeter de artar bile biz kendi derdimize bakalım bi eve bi deli bi yatalak tamam 150 dönüm arazinden 50 baş malından iyi değilse namerdim adam kendi hastasına bakıp para kazanıyor niye çalışsın ki mazotmuş gübreymiş tohummuş ilaçmış vs vs git al maşı yat aşşa ok-*-s

ooooooooo arkadaş Erzuruma gelene kadar Çankırı Ilgaz- Yapraklı ,Sivas Divriği Zara Erzincan İliç Kemaliye Kemah bunların arazilerinde ekili alanlar devede kulak kadar tüm arazilerini karış karış bilirim hepsinin....

EFE YUSUF link=topic=46787.msg446001#msg446001 date=1316545200' Alıntı:
ığdır da pirinç yetiştiriyorlar arkadaşlar internetten öğrendim erzurumda da bi şeyler üretilir ayrıca biz tarımı yapıyoruzda kaç kişi memnun yada kaç kişi para kazanıyor tarım girdi maliyetleri gün geçtikçe artıyor satış fiyatı aynı piyasa büyük tüccarların elin de zaten sebze üreticileri hal(aracılardan komusyonculardan) bıkmış vs vs ayrıca niye dert diyorsunuz anlamadım orası doğu değil mi zaten elektrik bedava su bedava tayyip erdoğanın desteği o bölgeye yeter de artar bile biz kendi derdimize bakalım bi eve bi deli bi yatalak tamam 150 dönüm arazinden 50 baş malından iyi değilse namerdim adam kendi hastasına bakıp para kazanıyor niye çalışsın ki mazotmuş gübreymiş tohummuş ilaçmış vs vs git al maşı yat aşşa ok-*-s

la topraaaaaammm ağzına sağlık nede güzel dedin. bendeki arazi 50yi de geçmez mesela...ama alnımız dik şerefimle yaşıyorum... ok-*-s

ben üniversiteyi Erzurumda okudum eylül ayında biçilmemiş ekinler gördüm kuzeyinin iklimi musait ama oralarda biraz engebeli yerler hala öküz kullanldığına şahit oldum adamlar otları at sırtında indiriyolardı fakat Pasinler ovasıda meşhurdur patetes ve aayçiçeği tarımı yapılıyo diye biliyorum

Iğdır iklim olarak mikroklima iklime sahip orasının yükseltisi 800 metre olduğu için çok fazla ürün yetiştiriliyor ama Erzurumun da toprağı çernezyom toprak bakarsanız netten Türkiyenin en önemli topraklarından ama ekilmiyor eken yok.Kış iklim şartları çok kötü olduğu için köyler hep boşalmış şehirdeki adamda gidip işlemiyor o yüzden boş olabilir.Bende Erzurumda okuduğum için biliyorum.