Eker: Buğday ile koyun, gerisi oyun

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Anadolu coğrafyasında hububat ve koyun üretiminin çok önemli bir yeri olduğunu belirterek, ' ' Anadoluda bir söz vardır; buğday ile koyun gerisi oyun. Anadolu coğrafyasının bize sunduğu bu iki temel ürün. Bunlardan vazgeçemeyiz ' ' dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından bu sene uygulamaya konulan hububatta yeni alım sistemiyle ilgili kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla düzenlenen, ' ' Yeni Alım Sisteminin Üretim ve Piyasalara Etkileri ' ' konulu panel Ankara Rixos Grand Otelinde gerçekleştirildi.

Burada konuşan Eker, bir yandan Türkiye ' nin tarımsal potansiyelini daha çok kullanma, bir yandan da üretimde kaliteyi, standardı artırma ve çiftçilerin yaşam standardını yükseltme hedefleri bulunduğunu belirterek, bu hedeflere ulaşılamazsa tarımın sürdürülebilir bir faaliyet olmaktan çıkacağını söyledi.

Önceki yıllarda, Türkiye ' nin ihtiyacından fazla buğday ürettiği yıllarda bile kalite sorunu sebebiyle mutlaka ithalat yaptığını kaydeden Eker, ' ' İhtiyaçtan, mecburiyetten yüzde 10 ithal buğday, yüzde 90 yerli buğdayla paçal yapılır ve bu un fabrikalarına verilirdi, bu şekilde ekmeklik un elde edilirdi. Aslında Türkiye ' nin ürettiği buğday miktar olarak kendisi için yeterliydi, ama kalite sorunu aşılamıyordu ' ' diye konuştu.

Bugün buğdayda kalitenin önemli ölçüde artırıldığını ve buğday unu ihracatında Türkiye ' nin dünyada lider haline geldiğini anlatan Bakan Eker, bazı sanayicilerin kendisine ' ' Sayın Bakanım kalitesiz buğdaya ihtiyacım var, bize kalitesiz buğday ithal etme imkanı sağlayın ' ' bile dediğini kaydetti.

Bu yılın ocak-temmuz döneminde 1,5 milyon ton mamul madde ihracatı yapıldığını ve 1 milyar dolar ihracat geliri elde edildiğini ifade eden Eker, şöyle konuştu:

' ' Hububatta hem kalite hem standard hem de miktar itibariyle 3 alanda da çok büyük bir mesafe kat edildi. Burada bir şeyi söylememiz lazım. Artık Türkiye çağ atlıyor. Bu abartılı bir ifade değil. TMO eskiden alım yapacağı zaman eksper gelir numuneyi alır, buna bakar ve fiyatı belirlerdi. Bazen üreticiye, bazen de kamuya haksızlık yapılır. Sonuçta TMO vatandaşın buğdayını aldığında kaliteliyi de kalitesizi de aynı siloya yığardı. Biz bu alım sistemini değiştirdik. 8,2 milyon avro para ödedik, 300 ' ün üzerinde kimyasal analiz cihazı satın aldık. TMO ' nun Türkiye genelinde alım yapılan bütün noktalarına bu cihazı verdik. Nasıl hastaneye gidip kan verdiğiniz zaman biyokimya sonuçları çıkar. Aynı onun gibi bu makineler proteini ve diğer oranları veriyor. Fiyat da buna göre belirleniyor. Sonra buğday kalitesine göre ayrı ayrı depolanıyor. Sanayici geldi ' ben makarnalık buğday istiyorum ' dedi, ' git şu silodan al deniliyor. Bir diğer sanayici ' ben ekmeklik buğday alacağım ' o da ona göre yönlendiriliyor. Bu sistem kaliteli buğday üretimini de destekliyor, üretilen buğday da değerini buluyor. ' '

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile TMO arasında yapılan işbirliği ile piyasa düzeniyle ilgili yeni bir sistem kurulduğunu ve 40 bin tonluk silo ile uygulamaya geçildiğini anlatan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, 40 bin tonla başlayan lisanslı depoculuk faaliyetinin önümüzdeki süreçte geliştirileceğini bildirdi.

-ET VE SÜT MÜDAHALE KURUMU ÇALIŞMASI-

Hem tüketici hem de üretici açısından çok önemli iki gıda ürünü olan et ve sütle ilgili de bir müdahale kurumu kurulması konusunda çalışmalar yapıldığını belirten Eker, piyasanın dengesi bakımından bu tür bir kurumun büyük önem taşıdığını kaydetti.

Türk tarımının dünyada 11 ' inci sıradan 7 ' inci sıraya yükseldiğini ve 23 milyar dolarlık tarımsal hasılatın 62 milyar dolara çıktığını hatırlatan Eker, bu yapının sürdürülebilir hale getirilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesinin kesin olarak önüne geçecek düzenlemenin de bu dönem yapılacağını ifade eden Eker, ' ' Taslağımız hazır, son bir değerlendirme ile bakanlar kuruluna götürüp tasarı haline getirip TBMM ' ye sunacağız ' ' dedi. Tarım arazilerinin bölünmesi sorununun çok uzun yıllardan beri sürdüğünü, verimli tarım arazilerinin bölünerek işletilemez hale geldiğini kaydeden Mehdi Eker, dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde bu tür bir uygulama olmadığına dikkat çekti.

-NE KOYUNDAN, NE BUĞDAYDAN VAZGEÇİLİR-

Türkiye coğrafyasının büyük ölçüde koyun coğrafyası olduğunu, büyükbaş hayvanların Anadolu ' ya çok sonradan Avrupa ' dan getirildiğini anlatan Eker, şöyle konuştu:

' ' AB ülkelerinde yenilen kırmızı etle ilgili bilgilerin çoğu eksik. AB ' de yenilen etin yüzde 45 ' i domuz etidir, geri kalanı sığır etidir. Biz de etimizin tamamını sığırdan karşılayamayız. Biz de domuz yok, çok şükür. Olsun diye bir şeyimiz de yok. Ama koyun ve keçi varlığımız rahatlıkla bu eksiğimizi tamamlayacak, bizim çok önemli bir kültür unsurumuzdur. Anadolu ' da bir söz vardır; buğday ile koyun, gerisi oyun. Anadolu coğrafyasının bize sunduğu bu iki temel ürün. Bunlardan vazgeçemeyiz, ne buğdaydan, ne koyundan. ' '

-TMO GENEL MÜDÜRÜ KÖSE-

TMO Genel Müdürü Mesut Köse de yeni sistemle ilgili bilgi verirken, geçen yıllarda hububat alımlarında sadece fiziksel analize göre fiyatlandırma ve depolama yapılmakta iken, bu yıldan itibaren fiziksel analizlerin yanında kimyasal analizlerin de alımlara esas alındığını söyledi.

Yeni alım sistemi ile insan faktörü olmadan, cihazlarla kimyasal analiz yapıldığını belirten Köse, şunları söyledi:

' ' Protein cihazıyla ürünün protein, rutubet ve benzeri kimyasal değerlerinin ölçülmesine ve bilgisayar ortamına doğrudan aktarılarak otomatik olarak fiyatlandırılmasına imkan sağlanmaktadır. Yeni alım sistemi 2011 döneminde TMO ' nun tüm işyerlerinde başarıyla uygulanmış olup, bu sayede alım hızı artmış, üreticilerin ürünlerini satması için bekleme süresi azalmış, analizler protein cihazı tarafından yapılarak bilgisayar sistemine otomatik aktarılmış, fiyatlandırma bilgisayar ortamında yapılmış, analizler ve fiyatlamada insan faktörü en aza indirilmiş, ürünler kalitesine göre fiyatlandırılarak, kalitesine göre depolanmış, proteini yüzde 12 ' nin üzerinde olan buğdaylara yüzde 1-3 arasında ilave fiyat verilmiş, kaliteli üretim yapan üretici daha fazla kazanç elde etmiş, yeknesaklık sağlanmıştır. Ayrıca sektörün ihtiyacı olan kaliteli buğdayın daha kolay temin etme imkanı sağlanmıştır. ' '

-TZOB BAŞKANI BAYRAKTAR-

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar da panelde yaptığı konuşmada, Türkiye şartlarında tarımsal ürünlerin birçoğunda depolama imkanının olmamasına bağlı olarak hasat dönemlerinde doğal olarak arz artışı yaşandığını, bu ürünlerde fiyatın arza karşı duyarlılığı yüksek iken, stoklanabilir ürünlerde daha düşük olduğunu, bu nedenle Türkiye ' nin ihtiyacı olan müdahale kurumlarının kurulması, tarımsal ürünlerde fiyat istikrarını ve çiftçi gelirlerinin korunmasının sağlanması gerektiğini bildirdi.

Bayraktar, ' ' Kısacası müdahale alımlarından vazgeçilirse üretim sürdürülemez. Bu sebeple bakanlığımızın müdahale kurumlarını bir an önce oluşturması ve işler hale getirmesi gerekmektedir ' ' dedi.

Kaliteli üretim için, çözülmesi gereken problemlerin yanında çiftçi açısından mesleğinden para kazanması ve kaliteli üretim için harcadığı emeğin karşılığını bulmasının en önemli etki olduğunu söyleyen TZOB Başkanı, ' ' Kaliteli buğday daha fazla kazandırır. Bu anahtar sözcük çiftçileri kendiliğinden araştırmaya yönlendirecek ve kaliteli buğday için çözüm yolları arayışını tetikleyecektir ' ' diye konuştu.

Türkiye ' nin bulunduğu jeopolitik konumu gereği uluslararası buğday ticaretinde kilit nokta olabileceğini ifade eden Şemsi Bayraktar, ancak bunun için alt yapının gerekli olan depo sistemi ve future piyasaların bir an önce oluşturulması gerektiğini kaydetti.

Sayfa :
1

AA

Ynt: Eker: Buğday ile koyun, gerisi oyun

köylü bey sen devlet memuru musun haber haber ne bu böyle git bakanlıkta çalış tarım politikası mı varmış bu adamların siteye sokuyorsun belki ben sevmiyorum bu adamları benim gibi niceleri alk-*s

sen sevmiyorsan okuma yorum yapma burası herkese her konuya açık.bukadar düşmanlıgın varsa buraya taşıma. halkın %50 si destek vermiş şuan bu destek %54 olmuş sen hala rüya görüyorsun.sevsende sevmesende bunlara alışacaksın. akp konuşmuyoruz.tarım ve tarım politikalrını tarımı çiftçiliği vs konuları tartışıyoruz.

dedelerden bende duyardım bugday koyun gerisi oyun derlerdi :D bende bugday fanatiklgi var saten koyunuda cok severim vardı sattım araba aldım en kısa zamanda tekrar koyun alcam dedemin babası koyundan üretmişler ilerletmişler gercekten dogru anadoluda sürü kültürü cokmuş cumhuriyetten sonra izmire istanbula kesime kuzu götürürlermiş

Eskiden tarlalar şimdiki kadar ekilip dikilmezmiş. Manda veya öküzlerle ancak tarlaların az bir kısmı ekilebiliyormuş. O yüzden koyunlara otlak çokmuş. Ama artık öyle değil,adamlar dere içlerini bile sürüp ekiyorlar. Köyümüzün de otlak şeklinde merası yok. Zaten artık koyun da yok. Ama şu bir gerçek ki eski yıllarda kimlerde koyun sürüleri varsa günümüzde hali vakti yerinde olanlar genellikle hep onlar. Son zamanlarda da koyun tekrar para etmeye başladı.Mera olsa aslırda tam yapılacak bir iş. :)

senin zamanın şartına ..... başlatma şimdi akp karşıtı değilim sen devlet memuru musun diye 50 defa sordum ayrıca dikkat ettiysen bende tarım konusundan bahsediyordum ayrıca hükümetin ajanı mısın sen yoksa yalaması mı söylede bilelim kimse menfaati olmayan yere yanaşmıyorda hani senin köyle uzaktan yakından alakan yok gibi kız-*sw :8 sop-*-sa

Kalitesiz buğdaya ihtiyacı varmış yalana bak kim alırki kalitesiz buğdayı, yıl kötü olduğunda kalitesiz buğdayı satacak yer bulamıyoruz yemcilerden başka onlarda fırsat biliyor tabii ki bu durumu, onun asıl söylemek istediği çiftçiye destek verme ucuza mal alalım fırsatı değerlendirelim demektir aslında.

EFE YUSUF link=topic=46808.msg446375#msg446375 date=1316679253' Alıntı:
senin zamanın şartına ..... başlatma şimdi akp karşıtı değilim sen devlet memuru musun diye 50 defa sordum ayrıca dikkat ettiysen bende tarım konusundan bahsediyordum ayrıca hükümetin ajanı mısın sen yoksa yalaması mı söylede bilelim kimse menfaati olmayan yere yanaşmıyorda hani senin köyle uzaktan yakından alakan yok gibi kız-*sw :8 sop-*-sa
beni kötü konuşturma adam gibi yazını yaz yorumunu yap.sen kimsin de hesab soruyorsun.
SİTE YÖNETİCİLERİ KONUYU YA KİLİTLEYİN YADA BU ADAMI UYARIN.
BURASI POLİTİKA BULVARI DEGİL.KAHVEHANE DEGİL.KÖY MEYDANI DEGİL.UYACAKSAN UY KURALA UYMAYACAKSAN YORUM YAPMA