prostor,orso,pamukova 97,pandas,kırkpınar 79,golia,gönen,dogankent 1, buğdaylar

Ynt: prostor,orso,pamukova 97,pandas,kırkpınar 79,golia,gönen,dogankent 1, buğdaylar

ben bezosta ektim domuz yedi gün 91 ektim güzeldi flamura 85 ektim iyidi ama enona burgaritan orjinli ektim süplerdi

Ynt: prostor,orso,pamukova 97,pandas,kırkpınar 79,golia,gönen,dogankent 1, buğdaylar

köylü link=topic=46813.msg446250#msg446250 date=1316625333' Alıntı:
kuraklıga dayanımı nasıl ankara kırıkkale kırşehir bölgelerinin iklimine uyar mı.1000m2 verimi nasıl.

güzel bir yağmur yağdığında 700+ kilo aldığımız oldu. kurak olarak toprak yapısına göre değişiyor. kara toprakta 400 kilo kumda 300 - 350 değişiyor. soğuğa dayanaklı. sizin topak yapısını bilmediğim için bir şey diymeyeceğim. yalnız biz 400 kilo biçerken millet 250 - 300 kiloda kaldı. onların tohumları genelde pehlivan, selimiye, geliboluydu ve biz pas, kökboğazı, süne, yaprak gübresi ve mustang ilaç kullandık. yani hizmetini verdik. bu yıl ortalamanın biraz üstünde yağmur yağdı. nadastan 500 - 600 kilo, anızdan 450 - 500 yakın biçtik

flamura-85.jpg
flamura-852.jpg

TESCİL YILI: TAREKS A.Ş. tarafından 1999 yılında tescil ettirilen Romanya orijinli ekmeklik buğday çeşididir.

MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ: Beyaz başaklı, kılçıklı bir çeşittir. Başakları uzun olup yarı eğik bir görünüm arz eder. Bitki boyu 85-95 cm’dir. Danesi iri, kırmızı renkli ve sert-yarı sert yapıdadır.

TARIMSAL ÖZELLİKLERİ: Kışlık bir çeşit olup soğuklara dayanıklılığı iyidir. Marmara bölgesi ile kışlık ekim yapılan diğer bölgelerde taban ve yarı taban alanlarda ekimi tavsiye edilir. Kardeşlenme kapasitesi iyi olup verim potansiyeli orta veya yüksektir (400-650 kg/da). Orta erkenci, orta boylu ve sağlam saplı bir çeşit olup yatmaya karşı dayanıklıdır. Kullanılacak tohumluk miktarı m2’ye 500-550 tane (20-22 Kg/da), uygulanacak gübre miktarı 12-15 kg/da saf azot olacak şekilde yapılmalıdır.

PATOLOJİK ÖZELLİKLERİ: Küllemeye karşı dayanıklıdır. Sarı pasa ve kahverengi pasa toleranslı olup, başakta fusariuma orta dayanıklıdır. Kök ve kök boğazı hastalıklarına karşı toleranslıdır. Tohumlar sürme ile bulaşık olması halinde ekimden önce tohum ilaçlaması yapılmalıdır.

KALİTE ÖZELLİKLERİ: Danesi kırmızı sert-yarı sert ve iri yapıda olup ekmeklik kalitesi çok iyidir. Bin dane ağırlığı 37-41 gr, hektolitre ağırlığı 78-82 kg, protein oranı %13-14, un verimi %65-70, sedimantasyon 40-50 ml, gecikmeli sedim 50-60 ml, absorbsiyon oranı %60-66, gluten %40-50, gluten indeksi %80-90 ve enerji değeri 260-290 arasındadır.

http://www.ttae.gov.tr/yenisite/index.php?option=com_content&view=article&id=164&Itemid=129

prostor 2 incı sınıf ekmeklik bugday diyor pandas sanırım en kalitsi olanı ama ic anadoluda olurmu bilmem iklime göre en iyisi

bizim ektiğimiz buğday çeşidi müfitbey kuraklığa%100 dayanıklı ve verim dekardan 600-750 kg arsı verim veriyor bu veriminde tarlaya iyi bakılması emek çekilmesi ve ot ilacı ile corvette,librel zn,microcat zn-mn,aminocat,kullanıldı diğer ekinlere göre daha canlı ve dayanıklı oldu tavsiye ederim yakında kullandığım ilaç ve gübrelerin resimlerini atacağım ilaç ve yaprak gübresi konusunda yardımcı olurum

pandas kullanıyorduk hastalıktan dolayı bıraktık ceyhan 99 kullanıyoruz şimdi pandas tohumu verimi daha iyiydi ortalama 350 400 civarı alıyorduk işcilik az olunca böyle oluyor bi defa suladı mı 500 kilo alıyoruz zaten bi defa suluyoruz konyalı hemşerilere teşekkürler orda görmüştük ve yapanlarda sulayın diyordu. 1 sürüm (30 cm) 1 ızgara 1 tarak 30 kilo gübre 1 ilaç hepsi bu bu işciliğe göre verim mükenbel ama bu sezon çok düşüş var bizim bölgede 250 350 gibi hastalığın gözü kör olsun çeltik ekip yerleri dinlendireceğiz :8

dolcevita link=topic=46813.msg446350#msg446350 date=1316671564' Alıntı:
adem flamura nın gülüteni kac geliyor sen kaca verdin?

Abi bizim orada gluten, protein ölçme yok. Sadece randımana bakıyorlar. Yağmur yemişler 81-82 yağmur almadıysa 83-84 geliyor. Bizim 82 geldi 61 kuruşa verdik

di-AVOVUZTB.jpg
di-A7SI.jpg
di-05RO.jpg
di-GV6A.jpg
di-38ST.jpg
di-D3UO.jpg
bu resimler müfitbey e aittir bu ilaçla beraber kök çürüklüğüne karşı spothlıht adlı ilaç,librel zn,aminocat ve tohum ekilirken gortca fs 600 adlı ilaç kullanılmıştır